Google kendi tarayıcısı olan Chrome’a 73. versiyonu ile birlikte yeni bir arama motoru seçeneği daha geliyor. Güvenlik ve gizlilik konusunda devamlı kendinden bahsettiren DuckDuckGo, yeni güncelleme ile Chrome’a arama motoru seçeneği olarak eklendi.

DuckDuckGo, 2008 gibi yeni bir tarihte kurulmuş olmasına rağmen geçtiğimiz aylarda günlük ortalama 36.4 milyon arama barajını aşarak kendi rekorunu kırmıştı. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için “DuckDuckGo Yeni Bir Rekor Kırdı” haberimizi okuyabilirsiniz.

Chrome 1 Değil 2 Yeni Arama Motoru Seçeneği İle Geliyor

Chrome 73‘ün piyasaya sürülmesiyle birlikte Birleşik Krallık, Kanada, ABD ve Yunanistan gibi ülkelerin bulunduğu 60’dan fazla ülkede aktif olan yeni arama motoru seçeneği DuckDuckGo henüz Türkiye’de aktif değil. Yeni sürüm ile birlikte gelen arama motoru sadece DuckDuckGo değil. Fransa’ya özel seçenek olarak gelen Qwant‘da yeni arama motoru seçenekleri arasında.

Google Chrome'a DuckDuckGo Seçeneği Geliyor

Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan DuckDuckGo kurucusu Gabe Weinberg, Google’ın kullanıcılarına özel güvenli bir arama motoru seçeneği sunmayı kabul etmesinden oldukça memnun olduklarını dile getirdi.

Google yaptığı değişikler hakkında çok fazla bilgi vermeyi sevmese de bu yeni güncelleme GitHub’da kullanıcıya açık durumda. GitHub’da yer alan bir notta, Google son zamanlarda toplanan verilerin incelenerek, yeni kullanım oranlarına göre yeni arama motoru seçeneklerini aktif ettiğini kabul ediyor. Arama motoru seçenekleri arasında bir çok ülkede Yahoo ve Bing de yer alıyor.

Arama motorlarının pazar payının yaklaşık yüzde 90‘ına sahip olan Google’ı aralarındaki büyük farka rağmen Microsoft’un arama motoru olan Bing 2. sıradan takip ediyor.

Konuyla ilgili diğer gelişmeleri buradan duyurmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın.

No Responses

  1. Pingback: 2019 Mart Ayı Özeti - Hasan Yaşar
    Posted on 15 Mart 2019

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.