Ana SayfaSEOGoogle: Temel güncellemelerden kurtulmak için içeriği geliştirin

Google: Temel güncellemelerden kurtulmak için içeriği geliştirin

-

Google geniş çekirdek algoritma güncellemesinden kurtulmak mı istiyorsunuz: İçeriği geliştirmek size teknik düzeltmelerden daha iyi sonuç verecektir.

Google’dan John Mueller, geniş bir çekirdek algoritma güncellemesinden kurtulurken, teknik düzeltmeler yapmak yerine web sitenizin içeriğini geliştirmeyi deneyin diyor.

Temel bir güncellemenin ardından oluşan sıralamadaki düşüş, sitenizin hedeflediği sorgularla arasındaki alaka düzeyini kaybettiğini gösterir. (Google’ın tahminine göre)

Teknik düzeltmelere odaklanıp, sayfa içeriğini ihmal ederek web sitenizin alaka düzeyini artırmanız pek mümkün değildir.

İlginizi çekebilir: SEO odaklı içerik nasıl hazırlanır?

Bu, Google’dan John Mueller tarafından 8 Ekim 2021’de kaydedilen hangouts sırasında kaydedildi.

Granit Doshlaku adlı bir site sahibi, temel bir güncellemeden kurtulmak hakkında soru sormak için oturuma katılır.

Tüm teknik ve kullanıcı deneyimi sorunlarını incelediğini, ancak sıralamasının hala olmasını istediği seviyeye gelmediğini söylüyor.

Tam da bu noktada Mueller, bu sorunun yerine içeriğe odaklanmasını  önerir.

Google’dan John Mueller ile Temel Güncellemelerden Kurtulmak

Beklentileri Belirleme

İlk olarak Mueller, iyileşme beklentilerini gerçekçi tutmaya çalışır.

Temel güncellemeden etkilenen bir site, alaka düzeyini iyileştirdikten sonra önceki sıralamasını otomatik olarak geri elde edemez.

Neden?

Çünkü Google artık onu farklı bir web sitesi olarak görecektir.

Sitenin yeni hali artık eskisi ile karşılaştırılamayacak bir durumda olacağı için Google, sitenin eski haline geri dönmeyecektir.

Mueller’in açıklaması:

“Bu durum, bir şeyi düzeltmeniz gereken bir olay değildir. Ancak, web sitenizin alaka düzeyini artırmaya çalışırsanız, farklı ve daha iyi bir web siteniz olur.

Yani bu, geri dönüp “Oh, sorun çözüldü ve onu, önceki konumuna geri getireceğiz! ” gibi bir şey diyeceğimiz bir durum değildir.

Fakat bunun yerine, sitenin artık daha iyi olduğunu söylüyorsunuz ve biz de ona bakıp “Oh daha iyi bir web sitesi!” diyoruz. Daha öncekiyle aynı veya karşılaştırılabilir değil, bu nedenle önceki haline dönmesini beklemek pek mümkün değil. Yine de web sitenin yeni hali, daha iyi bir durumda.

Bence, özellikle temel güncellemeler söz konusu olduğunda, kurtarma hakkında konuştuğunuz zaman, iyileştirmekten çok, Google, daha iyi bir web siteniz olduğunu gözlemliyor ve buna olumlu tepki veriyor.”

Bunun ardından Mueller, web sitesi alaka düzeyini artırmanın ne anlama geldiğini anlatmaya başlar.

İçerik ve Web Sitenin Alakalık Derecesinin Arasındaki Bağlantı

Mueller, alaka düzeyini artırmanın bütünsel bir çaba olduğunu ve bireysel konulara odaklanarak elde edilen bir şey olmadığını açıklıyor.

Google’ın web sitenizi daha alakalı görmesini sağlamanın en iyi yolu, içerikte bazı büyük ayarlamalar yapmaktır.

“Temel güncellemelerle, yalnızca bireysel konulara değil, web sitesinin genel olarak alaka düzeyine odaklanıyoruz.

Bu, kullanıcı deneyimi ve sayfadaki reklamlar gibi detayları içerebilir, ancak esasen temelde web sitenin kendisi bulunur.

Ayrıca bu aynı zamanda içeriğin bir tür odağı, bir şeyleri sunma şekliniz, kullanıcılara içeriğin arkasında ne olduğunu gösterme yönteminiz anlamına gelir. 

Mueller, kullanıcı deneyimini iyileştirmenin ve içerikle ilgili diğer her şeyi geliştirmenin bir dereceye kadar yardımcı olabileceğini ekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...