Ana SayfaPazarlamaGoogle Uzantılardaki Anahtar Kelimeleri Sıralamada Dikkate Almıyor

Google Uzantılardaki Anahtar Kelimeleri Sıralamada Dikkate Almıyor

-

Domain ile ilgili ilk yazımızda “Yeni Uzantılar Sıralamada Nasıl Rol Oynuyor?” konusunu işlemiştik. Atılan bir tweet üzerine güncel olarak yaptığımız bu açıklamayı Google’da çalışan John Mueller’in yaptığı bir açıklamaya dayandırmıştık. Şimdi John Mueller yeni uzantılarla ilgili bir açıklama yaptı. Bu açıklama bir çok domain sahibini üzebilecek nitelikte. Açıklamaya göre sıralamalar oluşturulurken TLD (Top Level Domain) uzantılardaki anahtar kelimeleri dikkate almıyorlar. Yani domainin uzantısı sıralamalar dikkate alınmadığı gibi tamamen görmezden geliniyor. Örneğin .LIVE, .NEWS, .IST, .ISTANBUL gibi uzantıları tamamen görmezden gelerek hareket ediyor. Böyle olduğu içinde sizin birleştirerek oluşturduğunuz domainleri, Google uzantıları çıkartarak değerlendirmeye alıyor.

  • get.live – get (Get Live olarak değerlendirmiyor)
  • hot.news – hot
  • dent.ist – dent
  • radyo.istanbul – radyo

Bunu yaptığınız zaman göze hoş gelen bir çok domainin SEO avantajı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Domain alırken, özellikle SEO’ya etkisi göz önünde bulundurularak bu tarz uzantıları artık daha dikkatli kaydetmek gerekiyor.

John Muller’in yapmış olduğu açıklamayı videoda 12:45‘de görebilirsiniz. Orijinal açıklama ve videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Barry: So, I know we shouldn’t care about keywords in the URLs and so forth, but Google has said over time that keywords in the URL do get looked at by the algorithms, they might have a tiny little, tiny little, itty-bitty factor in terms of rankings. But you specifically called out saying that keyword rich TLDs, like .attorney for example… Are they not looked at all? Do you say anything in the TLD is not, the keywords in the TLDs are not looked at all? Are they excluded? Or are they the same as keywords in the URL?

John Mueller: As far as I understand, it’s pretty much completely. So the TLD is not something we take into account there.

Barry: At all?

John Mueller: Yea.

Kaynakça :

Konu hakkında yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Hasan Yaşar
Hasan Yaşar
İmza İnternet Teknolojileri, yönetici ortağı. 1999 yılından bu yana çeşitli internet projeleri geliştirdi. SEO ve internet konusunda danışmanlık veriyor. 1980 Konya doğumluyum. Konya Karatay Anadolu Lisesi’nden sonra İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. Bloğumda girişimcilik konularında yazılar paylaşarak tecrübelerimi aktarmaya çalışıyorum. 1999 yılından bu yana internet projeleri geliştiriyorum, halen İmza İnternet Teknolojileri firmasının kurucu ortağı olarak indir.com ve arama motoru projelerini yönetiyorum. Şirket olarak hem kendi projelerimizi yapıyoruz, hem de firmalara başta SEO olmak üzere danışmanlık hizmetleri veriyoruz. 2015 yılında Marmara Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak Yaratıcılık ve Yenilikçilik Yönetimi “Creativity and Innovation Management” dersleri, 2017 yılında Aydın Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak İnternet girişimciliği dersleri vermeye başladım. Bunun dışında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde ve bağımsız olarak SEO Eğitimi vermeye başladım. Aynı zamanda Aydın Üniversitesi VR Lab.’da Danışma Kurulu’ndayım.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...