Domain ile ilgili ilk yazımızda “Yeni Uzantılar Sıralamada Nasıl Rol Oynuyor?” konusunu işlemiştik. Atılan bir tweet üzerine güncel olarak yaptığımız bu açıklamayı Google’da çalışan John Mueller’in yaptığı bir açıklamaya dayandırmıştık. Şimdi John Mueller yeni uzantılarla ilgili bir açıklama yaptı. Bu açıklama bir çok domain sahibini üzebilecek nitelikte. Açıklamaya göre sıralamalar oluşturulurken TLD (Top Level Domain) uzantılardaki anahtar kelimeleri dikkate almıyorlar. Yani domainin uzantısı sıralamalar dikkate alınmadığı gibi tamamen görmezden geliniyor. Örneğin .LIVE, .NEWS, .IST, .ISTANBUL gibi uzantıları tamamen görmezden gelerek hareket ediyor. Böyle olduğu içinde sizin birleştirerek oluşturduğunuz domainleri, Google uzantıları çıkartarak değerlendirmeye alıyor.

  • get.live – get (Get Live olarak değerlendirmiyor)
  • hot.news – hot
  • dent.ist – dent
  • radyo.istanbul – radyo

Bunu yaptığınız zaman göze hoş gelen bir çok domainin SEO avantajı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Domain alırken, özellikle SEO’ya etkisi göz önünde bulundurularak bu tarz uzantıları artık daha dikkatli kaydetmek gerekiyor.

John Muller’in yapmış olduğu açıklamayı videoda 12:45‘de görebilirsiniz. Orijinal açıklama ve videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Barry: So, I know we shouldn’t care about keywords in the URLs and so forth, but Google has said over time that keywords in the URL do get looked at by the algorithms, they might have a tiny little, tiny little, itty-bitty factor in terms of rankings. But you specifically called out saying that keyword rich TLDs, like .attorney for example… Are they not looked at all? Do you say anything in the TLD is not, the keywords in the TLDs are not looked at all? Are they excluded? Or are they the same as keywords in the URL?

John Mueller: As far as I understand, it’s pretty much completely. So the TLD is not something we take into account there.

Barry: At all?

John Mueller: Yea.

Kaynakça :

Konu hakkında yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

One Response

  1. Hasan Hüseyin
    Posted on 16 Haziran 2016

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.