Ana SayfaSEOGoogle, YouTube Videoları için Birebir Karşılaştırma Test Aracını Kullanıma Sundu

Google, YouTube Videoları için Birebir Karşılaştırma Test Aracını Kullanıma Sundu

-

Google, içerik oluşturucuların YouTube videolarının etkisini test etmesine ve ölçmesine izin verecek yeni bir dizi araç kullanıma sundu. Google’ın YouTube’un “yaratıcı reklam öğesi(creative suite)” olarak adlandırdığı yeni özellikler dizisi ile YouTube Videoları için test aracı özelliklerini geliştirdi. Deneyler yapmak ve yaratıcı bilgiler ortaya çıkarmak için AdWords’ün raporlama özelliklerinin gücünü kullanır.

YouTube Videoları için test aracı özellikleri size neler katar?

Video Deneyimleri

İçerik oluşturucuları artık video deneylerini AdWords’te birebir test aracını kullanabilirler. Araç, marka artışı ölçümü odaklı çalışır ve kullanıcıların farkındalık (like awareness), itibar(consideration), satın alma amacı(purchase intent) ve daha fazlası gibi önemli metrikler üzerindeki etkisini ölçmelerine olanak tanır. Google, video denemelerinden elde edilen sonuçların, yayınlanmaya başladıktan üç gün sonra görüntülenebilir  hale geliyor. Google Search Console’daki arama analizi anahtar kelimelerinin 3 gün geriden gelmesi gibi düşünebilirsiniz.

Video Reklam Analizi Raporları

Yeni YouTube video test aracına ek olarak Google YouTube videolarının yaratıcı performansı hakkında raporlar oluşturma yeteneğini de kullanıma sunacak. Raporlar, içerik oluşturucuların videolarının farklı kitle segmentlerinin dikkatini çekmede ne kadar etkili olduğunu anlamalarına yardımcı olmayı hedefliyor. Google, kullanıcıların bir videodaki önemli anlara açıklama eklemesine de olanak tanıyor. Bu, raporların ilgili videoyu izleyenlerin yüzde kaçının bu anları gördüğünü göstermesine olanak tanır.

Doğru Kitle için Doğru Videolar

Son olarak, YouTube Director Mix adlı bir özellik şu anda alpha testinde. Bu, kullanıcıların aynı videonun, her biri farklı kitle segmentlerine gösterilebilecek özelleştirilebilir öğeler içeren birçok sürümü oluşturmasına olanak tanır.

KAYNAK: SearchEngineJournal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...