Ana SayfaSEOGoogle'da arama sonuçlarınız otomatik farklı bir dile çevrilebilecek

Google’da arama sonuçlarınız otomatik farklı bir dile çevrilebilecek

-

Google geçtiğimiz günlerde internet siteleri ve arama sonuçlarını ilgilendiren çeviriyle ilgili iki yeni belge yayınladı. İlkine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirken içeriğinde arama sonuçlarında bu özellikten nasıl faydalanacağınız bilgisini içeriyor.

Google Çevrilmiş Sonuçlar Belgesi

Bir diğer yayınlanan belgeye göre çeviri yapılan sayfada reklamlarınızın nasıl sonuçlandığını denetlemeniz hakında yardımcı bir belge içeriyor.

Reklamlarınız Google Çevirilmiş Sonuçlarda Nasıl Çalışıyor

Google so birkaç aydır bunu bazı kullanıcılara ince ince gösterdi, bu görüntülerde Google’ın arama sonuçlarını otomatik olarak çeviren ekran gösteriliyordu. Bir eklentinin mi bunu sağladığı merak edilirken Google’ın paylaştığı son belgelerle yanıldığımız ortaya çıktı. Google’ın İngilizce arama sonuçlarını alıp farklı bir dile çevirmesi bir çok dil için desteklenmeye başladı fakat aralarında ne yazıkki Türkçe bulunmuyor. İşte o diller;

Endonezyaca, Hintçe, Kannada, Malayalam, Tamil, Telugu. Google Arama’yı destekleyen tüm tarayıcılara sahip mobil cihazlarda kullanılabilir.

Google otomatik çeviri özelliği nasıl kullanılır?

Arama yapan kişiler çevrilmiş bağlantıya tıkladığında Google aşağıdaki gibi uyarıda bulunuyor;

“Sayfayla diğer tüm kullanıcı etkileşimi, izlenen tüm bağlantıları otomatik olarak çevirecek olan Google Çeviri aracılığıyladır” Eğer bu özelliği kullanmak istemiyor, sadece kendi internet sitenizdeki dilleri göstermek istiyorsanız bunu aşağıdaki rehberden uygulayabilirsiniz.

Google PageSpeed Insights’ın yeni sürümü geliyor

Google çevrilmiş sonuçlar nasıl engellenir?

Bu özelliği kullanmak için ekstra bir kod veya aksiyon almanıza gerek yoktur çünkü Google bu özelliği belirlenen dillerdeki tüm kullanıcılara sağlıyor fakat Çevrilmiş sonuçlar özelliğini kullanmak istemiyorsanız aşağıdaki kodları header’da meta kodu olarak yerleştirmeniz yeterli olacaktır.


<meta name="robots" content="notranslate">

<meta name="googlebot" content="notranslate">

Google’ın çevrilmiş sonuçlar belgesinden detaylı kod bilgisi alabilirsiniz.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

reklamlarda sosyal medya metrikleri

Reklamlarınızda Odaklanmanız Gereken Sosyal Medya Metrikleri Nelerdir?

0
Sosyal medyanın pazarlama stratejileri içerisinde önemli bir rolü vardır. Kitlelere hızlı yayılım imkanı sunarak marka bilinirliğini arttırma yönünde yardımcı olan sosyal medya kanalları, aynı...