Ana SayfaPazarlamaGoogle'dan Sonra Facebook da Yavaş Açılan Sitelere Uyarı Verdi

Google’dan Sonra Facebook da Yavaş Açılan Sitelere Uyarı Verdi

-

Yakın zamanda Google yaptığı açıklama ile mobil sitelerdeki kriterlere daha hassas yaklaştığını ve gösterilen reklamlara kadar da bu konudaki ciddiyetini bizlerle paylaşmıştı. Mobil dünya için önemli gelişmelerden biri olan bu Google hamlesi sonrası benzer bir hamle de çok yüksek kullanıcı sayısına sahip olan Facebook’tan geldi. Yapılan açıklama ile Facebook da yavaş açılan sitelere uyarı verdi demek hiç de yanlış olmaz.

Facebook yaptığı açıklama ile mobil siteler ne kadar hızlı yüklenirse Facebook eylem çağrılarının da görünürlüğü  ve verimliliği açısından o kadar önemli olduğunu açıkladı. Facebook dikkate aldığı konuların başlıcaları web site performansları, kişisel etki alanları ve reklam bütçeleme ve paylaşımları olarak ön plana çıkartıldı.

Yapılan bu açıklamanın manası bir nevi daha yavaş yüklenen web sitelerine sahip reklam verenler daha fazla reklam maliyetine katlanacaklar olabilir mi? Henüz bu konuda yapılmış bir açıklama yok ve bu sorunun cevabı henüz net değil. Yine de beklenti bu yönde ve önümüzdeki günlerde yavaş web sitelerine sahip reklam verenlerin sahip olduğu sitelerin daha yüksek reklam maliyetlerine katlanıp katlanmayacağı sorunun cevabını merakla bekliyor olacağız.

Facebook reklam verenlerin daha hızlı açılma deneyimleri sağlamasına yardımcı olmak amacıyla ön yükleme(prefetching) imkanı sağlıyor.

Ön Yükleme Facebook’ta Nasıl Çalışacak?

Bunun manası Facebook’un mobil verileri yani içerikleri ve reklamları önceden yükleyeceği manasına geliyor. Facebook “Tanıtımını yaptığımız mobil içeriklerin ön yüklemesi ki ön yükleme mobil içerikleri ve reklamları kapsıyor, uygulamada ve tarayıcılarda geçerli olacak.” açıklaması yaptı ve “Mobil site deneyimini geliştirmek için daha kısa mobil site yüklenme süresi yani mobil site yüklenme ortalamasını 8.5 saniyenin altına düşürebilir ve hemen çıkma oranını aşağılara çekebiliriz.” şeklinde tamamladı.

Facebook yardım sayfasında ön yükleme çalışması ile ilgili aşağıdaki gibi bir açıklama gerçekleştirildi.

“Her kullanıcının mobil zaman tünelinde yer alan reklamlar Facebook tarafından kullanıcı izlerine göre tıklama ihtimali en yüksek reklamlar gösterilecek şekilde gösterilir. Değerlendirme kriterlerini sağlayan bir kullanıcı için giriş sayfasında öncelikle HTML sayfası öncelikli olarak yüklenir. Gidilmek istenen içerik önbelleğe alınır ve kişi reklama tıklarsa önbellekte yüklenir. Öncelikli olarak yüklenen içerik ve reklamlar sonrasında sayfanın kalanını yüklemek için yayıncının sunucu ile normal süreçleri izlenir.

Şu anda sadece HTML sayfası önbelleğe alınır, CSS, Javasscript veya görseller önbelleğe alınmaz.”

Ön Yüklemenin Avantajları Nelerdir?

  • Bir reklam veren sitesinin yüklenme süresini kısaltarak Facebook eylemlerini ve reklamlarının performansını ve etkileşimini arttırır. Kullanıcılar üzerinde yapılan testlerde %40 gibi önemli bir oran 3 saniye içinde yüklenmediğinde siteden ayrılacağını paylaştı.
  • Kullanıcıların reklama tıklaması durumunda mobil site hızından kaynaklanan yüklenme problemlerine bağlı sürecin yarıda kalma riskini engeller.

Reklam Verenlerin Mobil Site Optimizasyonu Nasıl Olmalı?

Facebook web site sahiplerine optimizasyon konusunda bazı tavsiyelerde de bulunuyor.

  • Ana sayfa üzerindeki yönlendirme linklerini, web site alt yapısında kullanılan eklentileri ve link kısaltmalarını en az sayıya indirmelisiniz.
  • Mobil yükleme süresini kısaltmak için dosyaları ve görselleri sıkıştırıp boyutlarını küçültmelisiniz.
  • Sunucu tercihlerinde çoklu bölge desteği olanları tercih etmelisiniz.
  • Yüksek kaliteli içerik dağıtım ağlarından faydalanıp etkileşimi arttırabilirsiniz.
  • Yüklenme süresini arttıran JavaScriptleri kaldırın.

Daha önce Google’da gördüğümüz mobil kullanıcı deneyimi hassasiyeti şimdi de Facebook tarafından dile getirildi ve mobil site hızının etkileri detaylı olarak paylaşıldı. Hem Google’ın hem de Facebook’un bu çağrılarına kulak vermeyi ihmal etmeyin.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...