Ana SayfaSEOGoogle'ın öne çıkan snippet'leri nasıl optimize edilir?

Google’ın öne çıkan snippet’leri nasıl optimize edilir?

-

Google’da daha iyi sıralama almak ve 0. sıra olarak tanımlanan öne çıkan snippette görünmek için önerilere göre içeriğinizi şekillendirebilirsiniz.

İşte Google’ın öne çıkan snippet önerileri

1. “Nedir” başlığı ekleyin

Öne çıkan snippet optimizasyonlarında en önemli detaylardan birisi nedir başlığıdır. Sayısız sayfa örneği, nedir başlıklarının doğru optimize edilmesi halinde 0. sırada olacağını göstermektedir.  İdeal olarak, nedir başlığını içeriğinizin mümkün olduğunca üst kısmına eklemelisiniz. Blog yazısı gibi içeriklerde genellikle giriş paragrafının hemen altına başlığın eklenmesi önerilir.

2. ‘dır’ cümle yapısını kullanın

Öne çıkan snippet için optimizasyon yaparken, -dır, -dir gibi eklerin kullanılması çok daha etkili sonuçlar vermektedir. Bu içerik yapısı, Google’ın öne çıkan snippet için ilgili metni kolayca bulmasını sağlayan bir “tetikleyici ifade” görevi görüyor. Öne çıkan snippet alma şansınızı artırmak için ilk cümlede bu formatı uygulayabilirsiniz.

3. Konuyu 2-3 cümle ile tam olarak tanımlayın

Öne çıkan snippet’ler, kullanıcılara konu hakkında olabildiğince çabuk, doğru bilgi vermelidir.  Bu nedenle snippet alabilecek başlık ve içeriklerde öncelik kısa ve net ifadeler olmalıdır. Optimize ettiğiniz içerik, konuyu mümkün olduğu kadar eksiksiz ve iki- üç cümleyle açıklamalıdır.

İlk cümle konuyu tanımlamalıdır. İkinci ve üçüncü cümleler, konuyla ilgili bilinmesi gereken 2-3 detaya değinmelidir. Tanımınızda gereksiz ifadeler kullanmaktan kaçınmalısınız.

4. Öne çıkan snippet formatını eşleştirin

Öne çıkan snippet’lerde farklı türleri vardır. İçeriğinizi bu kurguya göre hazırlamalısınız. Tablolar, madde ile yapılan listeler, paragraflar gibi seçenekleri değerlendirerek içeriği bu şekilde kurgulamalısınız.

5. Öne çıkan snippet metninde asla marka adınızı kullanmayın

Marka adınızın kullanılması, reklam yapılması snippet şansınızı büyük oranda düşürür. Bu nedenle ilk 4 uyarıya ek olarak içeriklerinizde marka adını da kullanmamalısınız. Bu sizin için olumsuz bir durumun ortaya çıkmasına neden olur.  Marka adının genel bir kelime ile değiştirilmesi, içeriğin öne çıkan snippet’i alma şansını artıracaktır.

6. Birinci şahıs dilini kullanmayın

Önceki kurala benzer şekilde, sesli aramanın sonuçları nedeniyle birinci şahıs dilini kullanmak bir hata olabilir. Bu durum özel bir ifade içerdiği gibi içeriği çok daha az bir kullanıcıya sunar. Bu nedenle içeriklerinizde kullandığını zaman gibi biz gibi ifadeleri kullanmaktan da kaçınmalısınız.

7. Öne çıkan snippet’leri mümkün olduğunda ölçeklendirin

Snippet alan örnekler bazı sonuçlarda Google’ın öne çıkan snippet’lerde başlık etiketi bilgilerini de aldığını gösteriyor. Öne çıkan snippet’ler HTML’de yapılan ayarlamalarla ölçeklenebildiğinden, bu ilginç bir fırsat sağlar. Bu nedenle snippet için incelemeler yaparken ölçeklendirmeyi incelemeli ve Google’ın değer verdiği kriterlere göz atın.

8. Optimizasyonlarınızı yineleyin

Yukarıdaki adımları takip ettikten sonra Google’ın bu duruma nasıl yanıt verdiğini izlemelisiniz. İlk denemelerde snippet alamadıysanız önerileri yeniden takip ederek optimizasyonu tekrarlamalısınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...