Ana SayfaSEOGoogle'ın Yeni Kozu Jpeg'leri %35 Küçülten Guetzli!

Google’ın Yeni Kozu Jpeg’leri %35 Küçülten Guetzli!

-

Google güncellemeleri hayatımızdaki varlığını oldukça sıradanlaştırmış duruma geldi. Sürekli iyileştirme adına yapılan güncellemeler SEO çalışmalarının dengesini değiştirdiği için SEO uzmanlarının çok sıkıntı yaptığı noktalardan bir tanesi. Algoritma güncellemelerinin peş peşe geldiği yakın zaman içinde yepyeni bir başka değişiklik daha duyurdu Google. Görüntü sıkıştırma teknolojisi açık kaynaklı hale getirildi ve bu yeni algoritma JPEG dosyalarının boyutu %35 daha küçük hale getiren bu teknolojinin adı Google Guetzli.

Bildiğiniz üzere sunucularda en fazla alan kullanan görsel dosyaları ve her sitede yüzlerce, binlerce görsel barındırılıyor. Yüksek boyutlu görseller sunucuları zorlayabiliyor, daha yavaş yüklendiği için site açılış süresini de arttırıyor ve geç açılan siteler Google tarafından pek sevimli karşılanmıyor son zamanlarda.  Bununla birlikte mobil veri kullanımı açısından da daha az tüketim sağlayarak kullanıcılara avantaj sağlayacağını söyleyebiliriz. Fotoğraf boyutlarının azalıp sitelerin daha hızlı yüklenebilecek olması şüphesiz tarayıcıların performansını da olumlu yönde etkileyecek.

Google Avrupa Araştırma Merkezi yazılım mühendisleri Jyrk Alakuijala ve Robert Obryk, Guetzli’nin daha önce üzerinde yoğun çalışmalar yapılan PNG dosyalarını sıkıştıran bir teknoloji olan Zopfli adlı programa oldukça benzer olduğunu belirtiyorlar. Guetzli ile birlikte hayatımıza giriş yapan bu algortima, görüntü kalitesini mümkün olduğu kadar koruyarak görsel boyutunu düşürüyor. Google blogunda yaptığı açıklamada LPEG dosyaların boyutlarının minimum bozulma ile %35 oranında azaltıldığını belirtiyor.

Google Guetzli Ne Kadar Etkili

Google Guetzli

Google açıklama yazısında paylaştığı yukarıdaki görselde sol tarafta orijinal görsel, ortada sıradan yöntemlerle sıkıştırılmış görsel ve sağ tarafta ise google Guetzli algoritması ile sıkıştırılmış görsel paylaşımı ile bilgi verdi. Google Guetzli algoritması ile küçültülmüş en sağdaki görselin çok az bozulmaya sahip olması dikkat çekiyor.

Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen Google Guetzli algoritmasının Github sayfasını incelemenizi öneririm.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba hocam bahsettiğiniz olayı nasıl entegreli hale getirebilirim? Kısa bir yolu var mıdır kod ekleyerek yoksa tek tek jpegleri mi güncelleyeceğiz herhangi bir yerden

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...