Ana SayfaSEOPenguin 4.0'dan Sonra Algoritmik Cezalar Devam Ediyor

Penguin 4.0’dan Sonra Algoritmik Cezalar Devam Ediyor

-

Google Backlink Analizinde Kullandığı Penguin Algoritmasını Gerçek Zamanlı Hale Getirdi haberini sizlerle paylaşmıştık. Penguin 4.0 güncellemesi Eylül 2016’da piyasaya çıktığında, Google’dan Gary Illyes paylaştığı bilgide Penguin 4.0’ın sitelerin arama sonuçları sıralamasını aşağıya yönlü ayarlayarak bir siteye cezalandırmak yerine yalnızca bir spam cezası verdiğini belirtmişti.

Görünüşe göre Penguin için, Gary Illyes ile Barry Schwartz’ın Eylül ayında yaptığı Search Engine Land’da haber olarak yer alan bir Facebook tartışmasına göre artık link reddetme için daha fazla dikkat söz konusu. Tartışmanın özetinde ortaya çıkan öneri internet yöneticilerinin, kötü olduklarını bildikleri backlinkleri reddetmekle birlikte Google’ın spam sitelerini bulmasına yardımcı olabileceğini belirtti. Ayrıca, manuel eylemlerin hala gerçekleştiği de önemle belirtilen bir detay olarak dikkat çekti. Bu nedenle reddedilen backlinklerin manuel ceza kurtarma işleminde hala kullanışlı bir yöntem olduğu sonucunu çıkarabileceğimizi düşünüyorum.

Google güncellemeleri algoritmik cezalar hala var. Eskiden kendi sitelerinden birine çok fazla spam gönderen bağlantılar kuran bir müşterim, yaklaşık 10 gün önce geri bağlantılarına bakıp kalitesiz bağlantıları reddedilen bir dosya oluşturmamı istedi. Google Search Console‘da manuel ceza belirtilmemişti ancak hedefledikleri şartlar açısından değerlendirildiğinde arama sonuçlarında yer almıyordu. Backlinkleri detaylı olarak inceleyip spam olan backlinkleri yok saydıktan sonra bile çok fazla sonra arama sonuçlarında elde ettiler.

Reddetme dosyasını 2 Mart 2017’de gönderdim. Trafiğe neler olduğunu gösteren resim:

Penguin 4.0'dan Sonra Alg-oritmik Cezalar Devam Ediyor

Backlinkleri detaylı olarak inceleyip spam olan backlinkliri temizlediğimiz reddetme dosyasını gönderildikten 4 gün sonra trafiği, Google arama sonuçlarından gelen trafiği günde yaklaşık birkaç yüz ziyaretten yaklaşık 3000’e çıktı.

Penguen artık doğrudan ceza vermiyor olabilir ancak açıkça Google tarafından verilen algoritmik cezalar vardır. Belirtmekte fayda var, reddedilen dosya hala bu algoritmik cezalar üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Belki bundan sonra güncelleme adına sadece başka bir hayvan adı vermeliyiz. (Şahsen Okapi’yi seviyorum … siyah-beyaz hayvan temasıyla devam ediyor ve Google’ın algoritmik cezaları gibi, kimse hala neden var olduklarını bilmiyor.)

Penguin 4.0'dan Sonra Algoritmik Cezalar Devam Ediyor
Görsel Chester Zoo Flickr hesabından alınmıştır.

Bahsettiğimiz konuda aynı şeyden şeyi şüphelenmekte olan diğer SEO uzmanlarından ve webmasterlerdan gelen yorumları sabırsızlıkla bekliyoruz!

KAYNAK: https://moz.com/blog/google-algorithmic-penalties-post-penguin

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...