Ana SayfaSEOGörsel Adreslerini Değiştirmek Görsel Sıralamanızı Etkiler

Görsel Adreslerini Değiştirmek Görsel Sıralamanızı Etkiler

-

Google’dan John Mueller yeni açıklamarda bulundu. Mueller’e göre görsel adreslerini değiştirmek görsel sıralamanızı etkiler. John Mueller Hangouts üzerinden yaptığı açıklamalara bir yenisini daha ekledi.

Öncelikle John Mueller’in kim olduğunu bilmiyorsanız daha önce sizler için hazırlamış olduğumuz “John Mueller Kimdir?” başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

John Mueller’in yaptığı açıklamada site sahiplerini görsel adreslerinde yapılan değişikliğin görsel arama sonuçlarında yer alan sıralamayı etkileyeceği konusunda uyarıda bulundu.

Bu durum özellikle Google Görseller üzerinden fazla trafik alan siteleri yakından ilgilendiriyor.

Görsel Adreslerini Değiştirmek Görsel Sıralamanızı Etkiler

Mueller’e göre görsel adreslerini değiştirmek görsel sıralamanızı etkiler. Bunun sebebi ise temelde adresini değiştirdiğiniz görselin arama motorları tarafından yeni adresi ile yeniden index almalı ve sıralamalarda yeniden yükselmelidir. Bu durum özellikle görsel aramalardan yüksek trafik alan siteler için oldukça önemlidir. Mueller’e göre herhangi bir adres değişikliğinde görseller, web sayfaları kadar sık taranmadığı için görsellerin sıralamalarının yükselmesi daha fazla zaman alacaktır.

Tüm bu açıklamalar Mueller’in Hangout üzerinden site yöneticileri ile gerçekleştiği açık toplantıda sorulan soruya cevaben verildi. Mueller’e yöneltilen soru ise şöyle;

“Mağazamızda resim adreslerimizin tümünü değiştirecek teknik bir değişiklik yapacağı Google bunun aynı resim olduğunu biliyor mu? Yoksa sıralamaları mı kaybederiz? Görseller için yönlendirmeler mi ayarlamalıyız? ”

Hasarı Hafifletmek Mümkün

Ancak görsel adreslerinin değişiminden kaynaklı oluşan sıralama kaybı yönlendirmeler vasıtasıyla biraz da olsa giderilebilir. Eski görsel adreslerini yeni görsel adreslerine yönlendirmek yeni adreslerin sıralamasını eski adresler ile değiştirmese de eski görsel adresleri ziyaret etmek isteyen kullanıcılar yeni adrese yönleneceği için yeni görsel adresleri daha hızlı indeks ve sıralama alacaklar.

Ancak Mueller yönlendirmeler ile başa çıkmanın bir süre sonra çok fantastik bir hal alabileceğini ve dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Mueller’e göre görsellerin adreslerini mümkün oldukça değiştirmekten kaçınmak gerekiyor. Ancak illa ki yönlendirmek yapacaksanız da çok dikkatli olmalısınız.

Aşağıdaki videodan tüm toplantıyı izleyebilir veya videonun 17. dakikasından itibaren alakalı sorunun konuşulduğu bölüme ulaşabilirsiniz;

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Birinin Viber’ına Nasıl Erişilir? En Yeni Yöntemler 2024

0
Viber günümüzde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından. Mükemmel bir whatsapp alternatifi olan Viber ile mesajlaşabilir, yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz. Durum...