Ana SayfaSEOGPT-4 nedir ve nasıl çalışır?

GPT-4 nedir ve nasıl çalışır?

-

GPT-4, etkili dil oluşturmak için OpenAI tarafından geliştirilen Generative Pre-trained Transformer modelinin dördüncü versiyonudur. 

Yapay zeka nedir?

Yapay zeka, genellikle bilgisayarların ve bilgisayar kontrollü robotun, girilen bilgi dahilinde insan zekasını taklit ederek ilişkili görevleri yerine getirme yeteneğidir. Yapay zeka, akıl yürütme, anlam keşfetme ve geçmiş deneyimlerden öğrenerek hareket etme gibi insana özgü yetenekler taşır. Bu sayede birçok alanda sorun çözücü, yardımcı görevde yer alır.   

GPT nedir ve nasıl çalışır?

GPT, OpenAI tarafından geliştirilen Generative Pre-trained Transformer yani önceden eğitilmiş, üretici ve dönüştürücü olarak tasarlanan büyük bir dil modelidir. Nöral ağ modeline sahip, ChatGPT gibi üretken AI uygulamalarına güç veren yapay zeka konusunda önemli bir gelişme olarak görünen bir tür sinir ağı (insan beyninden esinlenilerek işlemeyi öğteren yapay zeka türü) modelleri ailesi olarak tanımlanabilir. 

GPT-4 nedir ve nasıl çalışır?

Neredeyse herkes tarafından bilinen ChatCPT ise bu temelde oluşturulmuş, çok basit bir soruya bile hızlı yanıt verebilen çok akıllı bir yazılımdır. ChatGPT bir tür arama motoru gibi çalışmaktadır. Sadece sorunuzu yanıtlamakla kalmaz komutlarınız dahilnde kısa ya da açıklayıcı metinlerle  de cevap verebilir. GPT, web siteleri, internet forumları, video altyazıları ve dijital kitaplardan oluşan büyük bir bilgi ağına sahiptir. Yapay zekanın öğrenmesi ve becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilmek diyalogları kaydetmek için eğitmenler kullanılır. 

GPT neleri yapabilir?

 • Kitap ve makaleler için içindekiler kısmı yazabilir
 • Metinleri özetler ya da yeniden yazabilir
 • Kod öğrenebilir ve yazabilir
 • Veri analiz edebilir
 • Yardım taleplerine cevap verebilir
 • Dört işlem yapabilir
 • Şarkı sözü yazabilir
 • Metinlerden farklı senaryolar oluşturabilir
 • Adım adım talimat yazabilir
 • Dil çevirisi ve anında tercüme edebilir
 • Eğitim ve öğretim desteği sunar
 • İçerik üretimi ve düzenleme

GPT-4 nedir ve nasıl çalışır?

GPT-4, ChatGPT’nin arkasındaki en yeni dil modelidir. Üretici akıllı sohbet robotunu daha akıllı ve üretken hale getirir. GPT-4, OpenAI tarafından geliştirilen GPT dil modelinin en son sürümüdür. GPT-4 son derece güçlü ve çok yönlü metin oluşturma aracı olarak tasarlanmıştı. Büyük miktarda, çeşitli verilerle dikkatle eğitilmiş bir sinir ağıdır. Bilgisayar öğreniminde en son teknolojinin bulunduğu GPT-4, son derece karmaşık ve doğal cümleleri anlayabilir ve doğru yanıtlar verebilir. Bu nedenle GPT teknolojisinin en iyi sürümüdür. 

ChatCPT-4 ise GPT4 temelinde geliştirilmiş ChatBot yazılımıdır. İnsan diline en yakın dili kullanır. Bu konuda oldukça gelişmiştir. Verilen komuta göre, bilgi haznesinde bulunan büyük miktarda verileri inceleyerek nasıl yazıldığını öğrenen bu şekilde doğru bilgiyi en hızlı ve anlaşılır şekilde metne dönüştüren bir yazılımdır. 

GPT-4 nedir ve nasıl çalışır?

GPT-4 ücretli mi?

ChatGPT-4 uygulamasını kullanabilmek için ücretli ChatGPT Plus üyeliği satın alınması gerekiyor. GPT-4 aylık ücreti 20 dolar olarak belirlendi. Şimdilik GPT-4’e ücretsiz erişim sağlanamıyor. 

GPT-4 neleri yapabilir?

 • Karışık ve ayrıntılı girdileri anlayabilir
 • Profesyonel ve akademik bir dilde metin oluşturabilir
 • Çok modlu yetene sahiptir. Bu sayede sadece metin değil aynı zamanda görsel ve video da işleyebilir
 • Performans iyileştirmeleri sunar
 • Daha güvenilir ve yararlı yanıtlar üretir
 • Görüntü tanıma ve analizi yapabilir

GPT-3 ve GPT-4 arasındaki farklar nelerdir?

OpenAI’ın açıklamasına göre, GPT-3 ve GPT-4 arasında pek çok fark var. Bazen aynı komutlara aynı cevabı alsanız da CPT-4’ün verisi GPT-3’e göre daha geniştir. 

ChatGPT-3 ve GPT-4 arasındaki en önemli fark, işleyebilecekleri girdilerin çeşitliliğidir. ChatGPT-3 sadece metin girdilerini alan bir dil modeliyken, GPT-4 metne ek olarak görüntü ve videoları da alabilecek şekilde tasarlanmıştır. 

GPT-3 komutu anlama ve üretme konusunda oldukça iyi olsa da, GPT-4 sürümü, dildeki detayları daha iyi anlayarak buna göre insan diline daha yakın yanıtlar verir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

İçerikte Kelime Sayısının Önemi

İçerikte Kelime Sayısının Önemi

0
İçeriklerde kelimelerin ifade ettiği anlam kadar, miktarı da önemlidir. Kısa metinlerle verilmesi gereken mesajı karşı tarafa yansıtmak mümkün olmayacağı gibi, binlerce kelimeden oluşan metinleriniz...