Ana SayfaPazarlamaSatışları artıran 5 E-mail pazarlama stratejisi

Satışları artıran 5 E-mail pazarlama stratejisi

-

E-mail üzerinden pazarlama, kullanıcıyla direkt iletişime geçmeye yarayan ve doğru kullanıldığında dönüşüm oranı en yüksek pazarlama kanalıdır. Kullanıcılara anında ve istenen şekilde hitap etmeyi sağlayan e-mail verilerini analiz etmek de çok kolaydır. Hangi kullanıcının e-mail’e ne şekilde tepki vereceği takip edilebilir.

Ortalama olarak e-mail pazarlamada harcanan her 1 doların 42 dolarlık geri dönüşü vardır. Böyle iştah kabartıcı bir tablo rekabeti de beraberinde getiriyor ve günlük olarak 340 milyar mail atılıyor, haliyle müşterilerin dikkatini çekmek de kolay olmuyor.

Satışlarınızı Artırmak için izlemeniz gereken en iyi 5 E-mail pazarlama stratejisini sizler için derledik:

1) Dikkat Çeken Ama Abartılı Olmayan Başlıklar Kullanın

Elektronik postanızın konu satırı, müstakbel alıcılarınızın gördüğü ilk şeydir. Onların dikkatini çekmek için ilk fırsatınızdır. Bunu fırsat bilen bazı firmalarsa, başlığı abartarak insanları yanıltmaktadır. Elbette insanlar da ayakları yere basmayan başlıkları artık inandırıcı bulmamaktadır. Tık tuzağı şeklinde olan ya da sürekli tekrar edilen (spam) mailler göndermek, kullanıcıların maillerinizi spam olarak işaretlemesine veya aboneliklerini sonlandırmalarına sebep olabilir.

2) Kişiselleştirilmiş Mesajlar Kullanın

Kişiselleştirmeyi belki de en iyi yapan şirket Amazon’dur ve Amazon’un tüm e-postaları kişiselleştirilmiştir. Bu kişiselleştirilme ise otomasyonlarla gayet basit ama müşteri için, özellikle de diğer maillerle kıyaslanınca, gerçekten ayrı bir yere sahiptir.

“Değerli müşterimiz” değil de “Sevgili Ahmet” gibi.

İrlanda merkezli Experian tarafından yapılan bir araştırma, kişiselleştirilmiş e-postaların 6 kat daha yüksek işlem hacmi sağladığını ortaya koydu.

Kişiselleştirmeye, elimizdeki kullanıcı verilerini analiz etmeyi de ekleyebiliriz. Cinsiyet, yaş, konum, gelir düzeyi ve eğitim durumu gibi faktörlere göre özelleştirilmiş maillerle daha az mail atarak daha fazla verim elde etmek mümkündür.

Satışları artıran 5 E-mail pazarlama stratejisi

3) Mobile de Uyumlu İçerikler Kullanın

İçeriklerin çoğunlu masaüstü ortamda hazırlanıyor olabilir ama içerik tüketiminin ve satın alımların çoğunluğu mobil cihazlardan yapılmaktadır. E-mail başına gelirde mobil cihazlar, masaüstü cihazlardan 4 kat daha yüksek gelir getirmektedir. Gönderdiğimiz e-maillerin de buna uygun olarak her türlü platformda sorunsuz görüntülenebilir ve tıklanabilir olması hayatidir. optimize edilmemiş içeriklerde, mobil ve masaüstü sayfa oranları farklı olduğundan, müşterinin açması için oluşturulan butonlar kayabilmekte ve bu durum görsel bir karmaşa yaratmaktadır. Bu olası problem, marka değerini de olumsuz etkileyebileceğinden dolayı dikkate alınmalıdır.

Satışları artıran 5 E-mail pazarlama stratejisi

4) Tetikleyici Tabanlı Otomatik E-Mailler Gönderin

Tetikleyici tabanlı postalar, kullanıcıların aktivitelerine göre otomatik gönderilen maillerdir.

Tetikleyici e-postaların en yaygın biçimleri hoş geldiniz, teşekkür, sipariş onay e-postaları ve e-posta makbuzları gibi işlemsel e-postalardır.

Örneğin sepete eklediği ürünü bir süredir almayan bir kullanıcıya mümkünse ufak bir indirimle gönderilen hatırlatma e-maili, kullanıcıyı tekrardan “oyuna dahil edecektir”. 

5) Doğru Zamanda Gönderim Yapın

İnsanlar günün her saati aynı duygu ve düşüncelere sahip olmadıkları için günün her saati aynı verimde e-mailler mümkün değildir. Özellikle e-mail özelinde, insanlar mesai saatleri içinde size daha fazla geri dönüş sağlarlar. Ancak herkes aynı değildir ve kitlelerin genel alışkanlıklarını takip etmek gerekir. Ülkemizdeki bir müşteriyle Amerika’daki bir müşterinin uyanık olma saatlerinin bile farklı olduğu düşünüldüğünde, doğru zamanda gönderim yapmanın önemi ortadadır.

Her veri her zaman doğru sonucu vermeyeceği için, bu ana faktörleri göz önünde tutarak deneme yanılma yoluyla verimi ölçüp buna göre bir strateji oluşturmak uzun vadede en doğru yoldur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

İçerikte Kelime Sayısının Önemi

İçerikte Kelime Sayısının Önemi

0
İçeriklerde kelimelerin ifade ettiği anlam kadar, miktarı da önemlidir. Kısa metinlerle verilmesi gereken mesajı karşı tarafa yansıtmak mümkün olmayacağı gibi, binlerce kelimeden oluşan metinleriniz...