Ana SayfaPazarlamaHaftanın Dikkat Çeken Yazıları – 03.07.2016

Haftanın Dikkat Çeken Yazıları – 03.07.2016

-

Sevgili aramamotoru.com okuyucuları, geçtiğimiz haftalarda başladığımız Haftanın Dikkat Çeken Yazıları serisinin bir haftasında daha sizlerle beraberiz. Her pazar geçen haftanın kısa bir özeti mahiyetinde haftanın dikkat çeken yazılarını paylaşıp öne çıkan konulardan sizlerin de haberiniz olmasını istiyoruz.

1- Son Yıllarda Değişen Backlink Alma Yöntemleri

Daha önce “Backlink Nedir?” başlıklı yazımızda backlink tanımını yapmış ve arama motorlarının gelişimi ile birlikte tanım olarak bir değişikliğe uğramasa da uygulanması tarafında gelişmeler ve değişikliklerin söz konusu olduğundan bahsetmiştik. Backlink tanımı değişmese de Google tarafından yapılan algoritma güncellemelerinden sonra uygulanış şekli farklılık göstermeye başladı, doğal olarak Backlink Alma Yöntemleri de farklılık göstermeye başladı.

Google tarafında yapılan güncellemelerden sonra çok defalar “backlink bitti”, “backlinkin sonu mu geldi?”, “artık backlink sitenize zarar veriyor” ve türevi paylaşımlar ve yazılar gördük. Aslında backlink bitmedi sadece şekil değiştirdi. White hat SEO yöntemleri yıllar içerisinde Google yaptığı algoritma güncellemeleri ile birlikte sürekli farklılaşmaya başladı ve sitelerin backlinklerini düzenli olarak kontrol etmesi ve Backlink Alma Yöntemleri konusunda daha hassa davranması gerekliliği zamanla daha önemli bir hal aldı.

2- Rich Snippets Nedir?

Son yıllarda karşımıza en çok SEO terimlerinden bir tanesi rich snippets. Googlerich snippets ortaya çıktıktan sonra çok ilgi gören SEO tekniklerinden biri haline geldi. Rich snippets arama motorlarında arama yapan kullanıcıların yani hedeflediğiniz okuyucu kitlesi veya potansiyel müşterileri sitenize daha rahat ulaşmasını sağlayan arama sonucunda çıkan site başlığını destekleyen bir alandır.

Google rich snippets arama motorlarında yapılan arama sonuçlarındaki alaka düzeyini arttırarak kullanıcıları web sitesine yönlendirme ihtimalini arttırmaya yönelik bir tekniktir ve kullanıcılara arama sonuçlarında ilgili sayfa hakkında daha fazla veri sağlamayı hedefler.

3- AMP Nedir? Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalara Neden İhtiyaç Duyuyor?

AMP yani hızlandırılmış mobil sayfalar Google tarafından mobil web sayfaların daha hızlı açılması için geliştirilen bir framework çalışmasıdır. Google AMP tam olarak ne işe yarıyor? Web sayfalarınızın içeriklerini google tarafından belirtilen standartlar template yapısı ve protokolleriyle farklı bir url adresi üzerinden hazırlanıp kullanıcılara iletilmesidir. Google kullanıcılarına saniyeler içinde cevap veren web sayfalarının çok uzun olduğunu bu sürenin milisaniyeler içinde cevaplanması gerektiğini düşünüyor.

4- Domain ve SEO İlişkisi

Arama Motoru Optimizasyonu konusunda tartışmaları uzun süredir süregelen ve sonlanacakmış gibi görünmeyen konulardan bir tanesi domaindir ve özellikle ülkemizde olması gerekenden çok daha fazla itibarlı konumlandırılmıştır. Çeşitli platformlarda domain ve SEO İlişkisi farklı açılardan ele alınmış ve doğru veya yanlış pek çok bilgiler paylaşılmıştır, hatta SEO için domain seçiminin önemini olmazsa olmaz seviyesinde görenler ve içeriğin daha önemli olduğunu ve domainin çok önemli olmadığını söyleyenleri pek çok defa gördük. Bu yazımızda SEO kriterlerinden bir tanesi olan domain ve SEO İlişkisi hakkında bilgiler veriyoruz.

5- SEO Geliştirici Listesi

Seo geliştirici listesi, sitenizi Google Search ile entegre edebileceğiniz temel adımlardır. Arama motoruna uygun web sayfası geliştirebilmek için aşağıdaki adımları mutlaka uygulamanız gerekiyor. Kurulum ve keşif ile başlayan süreci sırasıyla mobil ekosistemin önemli alanları, içeriğinizin hızlı indekslenmesinin yolları, gelişmiş arama sonuçlarına uygunluk ve test/analiz süreçleri hakkında alt başlıkları ve detayları bulabileceğiniz yararlı bilgilerle dolu bir yazı sizi bekliyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?