Ana SayfaSEOHemen aksiyon almanız gereken önemli YouTube değişiklikleri

Hemen aksiyon almanız gereken önemli YouTube değişiklikleri

-

Son dönemin en önemli platformlarından biri olan YouTube, para kazanma ve içeriğin keşfedilebilirliğini etkileyebilecek önemli YouTube değişiklikleri ile gündemde.

Aksiyon gerektiren önemli YouTube değişiklikleri

Özellikle Çocukların Online Gizliliklerinin Korunması Yasası (Children’s Online Privacy Protection Act – COPPA) ve güncelleme gerektiren diğer ilgili yasaların bir sonucu olarak Youtube bazı değişiklikler yaptı. Bu değişiklikle birlikte uyum sağlamanızı kolaylaştırmak için YouTube Studio’da yeni bir kitle özelliği paylaşıldı. Kanaldaki video sayısına bağlı olarak, hedef kitlenizi kanal düzeyinde veya video düzeyinde ayarlayabileceksiniz.

önemli YouTube değişiklikleri

YouTube açıklamasında ABD Federal Ticaret Komisyonu ile yapılan antlaşma ile yüklenilen video içeriklerin yeni kritere göre hedeflerini belirlemesi isteniyor. Yani video “çocuklar için mi hazırlanmış? Yetişkinler için mi hazırlanmış? Hem çocuklara hem de yetişkinlere mi hitap ediyor?” video paylaşanların bunu belirtmesi zorunlu hale geliyor.

Basit gibi görünen bu değişikliklerin bazı içerik üreticileri için kolay olmayacağını ve bu gerekli değişikliğin alışılmasının biraz zaman alacağını tahmin etmek zor değil. Ancak bu değişiklikler yasalara uyumu sağlamak için atılması gereken önemli adımlardır.

YouTube kanalına sahip olanların bilmesi gereken yasal yükümlülükleri ve seçimlerinizin kanalınız üzerindeki etkilerini anlamak için önemli noktaları aşağıda paylaşıyoruz.

Değişen nedir?

Bugünden itibaren, tüm içerik üreticilerin içeriklerini çocuklar için hazırlanmış veya çocuklar için hazırlanmamış olarak işaretlemeleri gerekmektedir.
Ocak ayından itibaren: Çocuk içeriğinin yasaya uyması için topladığımız verileri sınırlayacağız. Bu, yorumlar, bildirimler ve diğerleri gibi belirli özelliklerin yanı sıra, bu içerikle ilgili kişiselleştirilmiş reklamları (çocuklar için içerik oluşturan yaratıcıların gelirlerini etkileyen) devre dışı bırakacağımız anlamına gelir. Not: Sonraki birkaç ay boyunca sistemlerimizi deneyimledikçe ve iyileştirirken bazı küçük değişiklikler görebilirsiniz.
Etkilenen özelliklerin bir listesi için buraya gidin.

Bu neden oluyor?

Bu değişikliklerin ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve NY Başsavcısı ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak yapılması gerekmektedir ve Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası (COPPA) ve / veya diğer ilgili yasalara uymanıza yardımcı olacaktır.

Bulunduğunuz yer ne olursa olsun, videolarınızı bu kategoriye girmeleri durumunda özellikle belirtilmesi gerekiyor ve Youtube en kısa zamanda bu ayarların yapılmasını özellikle belirtiyor. Google bu taleple birlikte çocuklar için açıkça oluşturulmuş içerikleri bulmaya yardımcı olması için makine öğrenme sistemlerini de kullanacak. Burada belirtilmesi gereken önemli bir detay otomatik sistemlerin mükemmel olmadığı; videolarınız için ilgili ayarları kendinizin yapması daha sağlıklı olacaktır.

İçeriğinizi ayarlamazsanız veya hata veya kötüye kullanım tespit edilirse, kitlenizi sizin yerine YouTube ayarlayabilir. İçeriğinizi doğru şekilde ayarlamadığınızda herhangi bir yasayı ihlal ederseniz uyumluluk sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz ve YouTube hesabınız üzerinde işlem yapılabilir.

“Çocuklar için üretilmiştir” içeriği nedir?

YouTube şu aşamada belirli bir yasal tavsiye sağlamıyor, bununla birlikte COPPA rehberine göre, bir video aşağıdaki durumlarda çocuklara yöneliktir:

  • Çocukları birincil izleyici kitlesi olarak hedef almışsa (örneğin okul öncesi için videolar).
  • Çocuklara yöneliktir olan ancak çocukları ikincil bir izleyici kitlesidir (örneğin, gençleri hedef alan, ancak daha küçük çocuklar için de hazırlanmış olan çizgi film videosu).

İçeriğinizin çocuklar için yapılmış sayılıp sayılmadığını belirleyen faktörler hakkında daha fazla bilgi edilmeli ve hassasiyet göstermelisiniz. Bunun bazı içerik üreticiler için kolay olmayacağı ve bu gerekli değişikliğe alışmanın biraz zaman alacağı herkesin malumu. Bu geçiş için belirlenen sürede size yardımcı olacak bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...