Ana SayfaSEOHTTP ile HTTPS arasındaki farklar nelerdir?

HTTP ile HTTPS arasındaki farklar nelerdir?

-

HTTP ile HTTPS arasındaki fark güvenlik teknolojisinden geçiyor. Büyüyen internet sektörü yeni güvenlik ihtiyaçları doğurmaya başladı. Online alışverişin yükselişe geçişi ve girdiğimiz sitelerin bilgilerimizi güvende tutmak için HTTPS protokolüne adapte olmaya başlandı.

Google HTTPS protokolüne geçiş için net bir tavır ile bu konuya büyük önem veriyor. Chrome tarayıcısında HTTP protokolünü kullanan sitelere “Güvenli Değil” olarak işaretleyerek ziyaretçileri bilgilendiriyor. Bu işaretlemeyi gören birçok ziyaretçi siteyi terk ediyor. SEO açısından ise HTTPS protokolü kullanan sitelerin üst sıralara çıkması olmayanlara göre daha kolay hale geldi. Google kendi tüm hizmetlerinde 27 Aralık 2020 tarihinde verdiği veriye göre %94 oranında şifrelenmiş trafik sağlıyor. E-Ticaret sitelerinde bankaların sanal pos verirken koyduğu şartlardan birisi ise SSL sertifikası yani HTTPS protokolünü kullanması. B sayede kart bilgileri şifrelenerek bankaya iletiliyor. Aracı sağlayıcılar ve ağ yöneticiniz kart bilgilerinizi göremiyor. SSL Sertifikası kullanarak HTTPS protokolüne geçebilirsiniz ücretli ve ücretsiz birçok çeşidi bulunan SSL sertifikaları arasından sitenize en uygununu seçebilirsiniz.

HTTPS nedir ve ne işe yarıyor?

HTTPS in açılımı “Secure Hyper Text Transfer Protocol” yani güvenli metin transfer protokolüdür. Girdiğimiz sitelere gönderdiğimiz istekler ve geri dönüşler şifrelenmiş olarak sunucu ve tarayıcımız arasında gider gelir. Şifrelenmiş olduğu için güvenli kabul edilen bu protokol önemli kişisel bilgilerinizi korunması için çok önemli bir sistemdir. HTTP Protokolü HTTP:// olarak işaretlenirken HTTPS protokolü ise HTTPS:// olarak işaretlenir. HTTPS SSL sertifikası ile çalışır yani sitede SSL sertifikası yok ise HTTPS protokolü kullanılamaz.

SEO açısından HTTPS önemli midir?

HTTPS protokolünü kullanan sitelerin ilk sayfaya çıkma olasılığının yüksek olduğunu “Google İlk Sayfa Sonuçlarında HTTPS Öne Çıkıyor” başlıklı yazımızda dile getirmiştik. Google SSL sertifikası yani HTTPS protokolünün kullanılması üzerine büyük adımlar atıyor ve diğer sitelerin kullanması için arama sonuçlarında HTTPS protokolünün etkisini arttırıyor. Kendi hizmetlerinin HTTPS kullanım oranını “Şeffaflık Raporu” adı altında yayınlaması ise Google’ın bu konuya ne kadar önem verdiğini anlayabiliriz. Sonuç olarak Google SSL sertifikası kullanmanızı sıralama faktörü olduğunu söylüyor. Kullanmanızı öneriyor kullanmayanları ise sıralamada geriye düşürüyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...