Ana SayfaSEOİçerik Pazarlama Stratejinizi Hurdaya Çıkacak 5 Madde

İçerik Pazarlama Stratejinizi Hurdaya Çıkacak 5 Madde

-

İçerik Pazarlaması, bir işletmenin online başarısı için çok önemli olduğu için güçlü bir stratejiye ihtiyaç duymaktadır. Hayattaki pek çok şeyde olduğu gibi, bu konuda gitmek için doğru ve yanlış yollar vardır. İçerik pazarlama enstitüsü tarafından yapılan bir ankette, İngiltere’de yanıt verenlerin %89’u şirketlerinin bir çeşit içerik stratejisini kullandığını ve pazarlamacıların %66’sının gelecek yıl içerik pazarlama bütçesinde bir artış olmasını beklediğini belirtti.

Bahsedilen bu rakamlar, doğru anladığınızda içeriğin arama motoru sıralamalarındaki yüksek görünürlük için bir katalizör olduğunu göstermektedir. Okuyuculara değer sağlayan, hoş içerikler yayınladığınız sürece, içerik pazarlama dijital pazarlama silahlarınızın içinde güçlü bir silahtır. Ancak, içeriğiniz okuyucuların ilgisini çekmiyorsa, arama motorlarında değerlerinize zarar verebilirsiniz. Sonuç olarak, sanal bir deliğin içine paranızı atarsınız ve sonra içerikle pazarlamanın işe yaramadığından şikayet edersiniz.

İçerik pazarlaması binlerce diğer marka için gayet verimliyse sizin için de verimli olabilir. Belki de stratejinizi yeniden belirlemenin zamanı gelmiştir. Bu eski taktikleri veya teknikleri hala uyguluyor musunuz?

İçerikle Pazarlama’nın  Standart 500 kelimelik makaleleri için Yeri yoktur

Bu günlerde arama motoru algoritmalarının çok komplike olduğu standart 500 kelimelik blogların dikkatinden kaçmıyor. Araştırmalar daha uzun makalelerin arama motorlarında daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Bunun nedeni, arama motorlarının son kullanıcılara arama sorgularında, ayrıntılı içerikle birlikte yeteri kadar cevap vermek istemelerindendir. Bir makale ne kadar uzunsa o kadar detaylı olur. Daha fazla bilgi içerdiği kadar da mantıklıdır.

Üstelik, arama motorları için daha uzun makaleler içeriğin kendi alanında uzman bir kişi tarafından yayınlandığına ve böylece içerik dağıtımı yapan uzmanın güvenilir ve gerçek değerler sunduğuna dair bir göstergedir. Mobil kullanıcılar da ayrıca arama motorları sonuçlarına etki ederler. Fakat 5 inçlik ekranlarda internetle etkileşime giren son kullanıcılar 1000 ve üzeri kelime uzunluğundaki makaleleri okumak istememeleri çok doğal. 200-300 kelimelik daha küçük bir ekranda kolayca okunabilecek mikro içeriklere ihtiyaç duyuyorlar. 

İçerik stratejinizi belirlerken, hedef kitlenize fayda sağlamasının yanında aynı zamanda kitlenizin içeriğe erişmek için kulandığı cihaz türünü de göz önünde bulundurmalısınız.

Nasıl Daha Uzun İçerik Üretilir?

Nasıl daha uzun bir makale üretilir? Hali hazırdaki okuyucularınız için bilgi dolu ve çekici olma konusunda birkaç ipucu verelim:

  • “Hedeflenen anahtar kelimelerinizin ilk arama sayfası sonuçlarındaki bütün makalelerini okuyun. Yazınızın bütün bilgileri ve hatta okuduklarınızdan daha fazla bilgiyi içerdiğine emin olun.
  • Yazınız bütün soruları cevaplamalı ve Google arama önerilerindeki tüm sorgular içerisindeki üst ve alt arama sayfasına temas etmelidir. Bunu yaptıktan sonra, verilen sonuçlarda daha üst sıraya gelmek için Google ile ilişkili terimler, size sayfa içi optimizasyonda yardımcı olacak olası Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI/Latent Semantic Indexing) anahtar kelimeleri önererek şekilde konuyu genişletmenize yardımcı olur.
  • Quora’yı ve konunuzla ilgili makalelerin altındaki yorumları kontrol edin. Quora kullanıcılarının ve konu ile alakalı blog takipçilerinin henüz kimsenin yanıtlayamadığı özel cevaplara sahip olması mümkündür. Bu kaynakları dikkatle inceleyin ve tüm bu konuları kağıt parçanıza ekleyin. Göreceksiniz ki, kitleniz işinizi ve uzmanlığınızı nişanları ile takdir edecektir.”

Kasia Perzyńska; Content Marketer @Positionly

 

İşinizin ve sektörünüzün iç yüzünü biliyorsunuz. Yayınlayabileceğiniz en niş içerikleri ve yaygın konuları, her zaman ortaya çıkan sorunları, sürekli çözülmesi gereken problemleri kapsar.

Gerçek hayattaki örnek olayları kullanmak ve güncel trendler ve konular hakkında konuşmak içeriğinize daha anlamlı kişilerin iletişime geçmesine yarayacak ve insanların öğrenmesine yardımcı olacaktır. Müşterilerimizden bazıları, olanak dahilinde kendi gizli bilgilerini veya tekniklerini açığa vurarak kendilerini iş dışında bıraktıklarından endişe duyuyorlar. Ancak, potansiyel müşterilerimize daha derin kavramaya yönlendiren içerik yayınlamak, müşteriye dünyasını ve dünyalarını anlamalarına yardımcı olmaya yarar. Aynı zamanda uzun vadeli ilişki kurmada temel bir adım atmalarına hizmet eder. Bilginizi paylaşmaktan korkmayın! Bu size yardım edecek ve müşterileriniz daha fazla iş bağlayacak.

İçerik Kalitesi İçerik Sayısından Daha Önemlidir

İçeriği düzenli olarak yayınlamanız ziyaretçileri ve arama motoru tarayıcılarını daha sık çekecek olsa da, strateji yalnızca yüksek kaliteli içerik yayınlıyorsanız geçerlidir. Arama motoru sıralamalarını yükseltme umuduyla blogun devam etmesi uğruna içerik yayınlıyorsanız, faydadan çok zarar görebilirsiniz.  Haftada 2 adet düşük kaliteli yazı yayınlamaktansa bir tane yüksek kaliteli makale yayınlamak daha iyidir.

İçerik yayınlamanın amacı, okuyucuları sayfada tutmak, onları web sitenizi keşfetmeye mecbur bırakmak ve ilgilerini aksiyon butonuna doğru yönlendirmek için çekmektir. İçerik ziyaretçilerin ilgisini çekmediğinde, ziyaretçiler web sitenizden bir dakika belki daha kısa bir süre içinde çıkarlar. Bu durum hemen çıkma oranınızı artırır ve arama motorunuzun sıralamalarına olumsuz yansımalara yol açar; çünkü hemen çıkma oranının yüksek olması okumaya değer içerik yayınlamadığınızın bir göstergesi olarak kabul edilir.

Özgün İçerik Yayınlayın

Her hafta özgün içerik hazırlamak mevcut iş yoğunluğu arasında fikren zor olmasına rağmen, içeriğinize eşsiz kişiliğiniz izler bırakarak yazmak ve aynı konuyu yeni ve heyecan verici bir yolla sunmak mümkündür. Muhtemelen tecrübelerinizden internette bulunan pek çok içeriğin tekrarlı olduğunu keşfedeceksiniz. Bunun nedeni, içerik yazarlarının yalnızca diğer makalelerde gördüklerini alternatif şekilde hazırlayıp bir kaç fazla bilgi ekleyecek kadar yaratıcı olmalarındandır.

Bu durum bazı endüstrilerde kaçınılmaz oluğu halde, kendinizi rakiplerinizden ayırmanız, at gözlüklerini çıkartıp araştırmalarınızı daha yaratıcı bir şekilde yapmanız ve kendinizi daha ilginç bir şekilde sunmanız önemlidir. Okuyucuların takip etmek isteyeceği bir marka kişiliği geliştirmek iyi bir alternatif olacaktır.

Klişelerden ve Genellemelerden Kaçının

Basmakalıp kullanımından ve yeterince fark gözetmeyen genellemeler yapmaktan kaçınmalısınız. Yanlışları yazan bir çok diğer tembel yazarlardan ayrılmanın bir yolu da klişelerden uzaklaşmaktır. Okuyucular, içeriği okurken eğlenmek ve bilgilendirmek isterler, bu yüzden yaratıcı olun ve kimseyi rahatsız etmemeye çalışın.

Örneğin, Kaç kere bunu duydunuz?: “Hepimizin bildiği gibi” Bu ifade ile ilgili iki tane yanlış şey var: Bu bir genellemedir çünkü herkes bilmiyor ve ikinci olarak bu bir klişe haline gelmiştir.

Düşük Kaliteli Linklerin Peşinden Koşmayın

Backlinkler daha üst sıralarda yer almak için mükemmeldir fakat sadece organik olduklarında. Penguen algoritması önemli sayıda doğal olmayan web sitelerine veya düşük kaliteli backlinklere ceza veriyor. Eğer düşük nüfuzlu sitelerden backlink alıyorsanız ve backlink çöplüğüne dönmüş sitelere para ödemişseniz, online kazançlarınızı olumsuz etkileyecek bir ceza alma olasılığınız düşündüğünüzden daha fazladır.

Mükemmel dünyada, gelen bağlantılar(inbound links) organik olmalıdır ve eğer yüksek kalite içerik yayınlıyorsanız, üçüncü taraf yayıncılardan backlink alma şansınızı arttırırsınız. Tabi ki, yüksek kalitede backlinkle sonuçlanacak akıllı ve gelişmiş bir link inşaası stratejisi oluşturabilirsiniz. Bunun hakkında aşağıdaki inforgraikte yer alan özete bir göz atın.

İçerik Pazarlama Stratejinizi Hurdaya Çıkacak 5 Madde - İnfografik
İçerik Pazarlama Stratejinizi Hurdaya Çıkacak 5 Madde – İnfografik

SONUÇ

İçerikle pazarlamaya yatırım yapacaksanız, doğru adımı atın. En az iki yıl önce okuduğunuz ve günümüzde asla fayda göremeyeceğiniz bir stratejide ısrar etmektense, sizin adınıza en yüksek kalitede makale üretmek için profesyonel içerik yazarlarına para ödemek daha iyidir. Dijital manzara değişti ve belki de içerikle pazarlama konusunda sizinde onunla birlikte değişmesinin zamanı gelmiştir. Hemen harekete geçerek içerikten pazarlaması ile maddi kazanç elde edebilirsiniz.

KAYNAK: http://positionly.com/blog/5-things-to-scrap-from-content-marketing-strategy

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...