Ana SayfaSEOİçerik uzunluğu Google sıralama kriteri mi?

İçerik uzunluğu Google sıralama kriteri mi?

-

İçerik, Google arama sıralamalarında önemli bir faktör olurken içerik uzun yıllardan beri üzerinde en çok tartışılan konuların başında geliyor. Kelime sayısının arama sonuçları için bir faktör olduğu iddia ediliyor. Ayrıca Google’ın yüksek kelime sayılarını, yüksek kaliteli içeriğin bir işareti olarak gördüğünü öne süren iddiaları da var.

SEO İçin İdeal İçerik Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

İddia: İçerik Uzunluğu Bir Sıralama Faktörüdür

İçerik, Google arama motorları tarafından yapılacak sorgulamalarda daha fazla ön plana çıkma şansını arttırır. İçerik olmadan bu sıralamalarda yer almak mümkün olmazken, ne kadar kapsamlı ve detaylı bir içerik hazırlanırsa kullanıcılar için faydalı olma ihtimali de o kadar artacaktır. Ancak bu içeriklerde kelime sayısı ile bir sınırlamaya gidilmesi, uzun zamandan beri üzerinde tartışılan konulardan bir tanesi.

Google tarafından gerçekleştirilen her etkinlikte kelime sayısı ve içerikte yer alması gereken kriterler konusunda pek çok farklı soru yöneltiliyor. Kelime sayısının sıralama faktörü olup olmadığı ile ilgili geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen özel bir etkinlikte Google adına açıklamalarda bulunan John Mueller, bu alandaki tartışmaları sona erdirecek bir yaklaşımda bulundu.

Kelime sayısı bir sıralama faktörü değil!

“Kelime sayısı bir sıralama faktörü değildir. Kendini bu dertten kurtar.” diyen John Mueller, bu açıklamasıyla birlikte kelime sayısının içeriklerde Google’ın ilgilendiği bir alan olmadığını net bir şekilde söyledi. İçerik kalitesinin daha önemli olduğunu ve kelime sayısının kalite ile ölçülemeyeceğini ifade eden Mueller, sözlerini şöyle devam ettirdi;

“Kelime sayısı kalitenin göstergesi değildir. Bazı sayfalarda hiçbir şey söylemeyen çok fazla kelime var. Bazı sayfalarda çok önemli ve sorgularla alakalı çok az kelime var. İçeriğinizi en iyi (umarım) siz bilirsiniz ve ayrıntılara ihtiyacı olup olmadığına karar verebilirsiniz.”

Üstelik açıklamalarda bir metnin belirli bir kelime sayısına ulaşmak için daha fazla kelimeler ile desteklenmesinin zaman zaman istenen etkiyi göstermeyeceği ve aksine dezavantaj yaratacağı dahi vurgulandı. 

“Bizim bakış açımıza göre, bir sayfadaki kelime sayısı bir kalite faktörü değil, bir sıralama faktörü değil. Dolayısıyla bir sayfaya körü körüne daha fazla metin eklemek onu daha iyi yapmaz.” diyerek bu konudaki açıklamalarına net bir şekilde dile getiren John Mueller’e göre Google sıralamalarında daha üst sıraları hedefleyenlerin içeriklerindeki kelime sayısından ziyade kaliteye ve okuyucuya kattığı değere odaklanması gerekiyor. 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...