Ana SayfaSEOGoogle, temel algoritma güncellemeleri hakkında neden veri paylaşmıyor?

Google, temel algoritma güncellemeleri hakkında neden veri paylaşmıyor?

-

Google etkinliklerinde, kullanıcıların temel algoritma güncellemeleri hakkında neden daha fazla detay paylaşmadığı soruldu. Bugüne kadarki süreçte kapsamlı güncellemeler yaparak farklı algoritmaları devreye alan Google güncellemeleri ile ilgili detay paylaşmadı. Yönergelerin neden gizli tutulduğu ise Google’ın Arama ekibinde yer alan Gary Illyes ile yapılan Search Off The Record podcastinin son bölümünde ele alındı.

Doğrulanmamış 17 Şubat Google algoritma güncellemesi

Arama uzmanları bu konu hakkında ne düşünüyor?

Konuyla ilgili düşüncelerin dile getiren Illyes, temel bir güncelleme duyurulduğunda ekibin kullanıcılara ve web sitesi yöneticilerine daha fazla bilgi verememesi nedeniyle rahatsız olduğunu söyledi. Google Web Yönetici Yönergeleri dışında bilgi verilemediğini ve bu durumdan rahatsız olsa dahi yapacakları bir şey olmadığını belirtti. “Ekibimiz genel olarak, çekirdek güncellemelerin ne için yapıldığını ve nasıl bir değişiklik yaratacağını biliyor. Güncellemelerin büyük çoğunluğu, son 20 yıldır yayınladığımız yönergelere odaklanıyor. Temelde iyi içerik yazmak, link satın almamak önemli. Ayrıca her bir güncellemede yönergelerimizi takip edin. Tüm bunlar paylaşabileceğimiz tavsiyelerimiz.” diyerek durumu değerlendiren Illyes, kullanıcılar ile sadece güncellemelerin başladığı ve bittiği tarihleri paylaşabildiklerini ifade etti.

“Temel Google güncellemeleri hakkında yanlış anlamalar var”

Güncelleme içeriklerine dair herhangi bir şey paylaşamasa da podcastin son bölümlerinde güncellemeler hakkında yanlış anlaşılmalara değinen Illyes, “Çoğu kişi, güncellemelerin siteleri cezalandırmak için yapıldığını düşünüyor. Ancak gerçekte böyle bir durum yok. Temel olarak yapılan şey algoritmalarımızı optimize etmek. Bir sitenin, sayfanın ve içeriğin kalitesini değerlendiren bu algoritmalarda iyileştirmeler yaparak kullanıcılara daha iyi sonuçlar vermek istiyoruz.” dedi.

Siz Cezalandırmadınız, Onlar Ödüllendirildi

Temel bir güncelleme sonrasında sıralama kaybı yaşayan sitelerin cezalandırılmadığını özellikle vurgulayan Illyes, bu konuda düşünce yapılarının değiştirilmesi gerektiğine inanıyor. Illyes’e göre sıralama kaybeden siteler aslında kaybetmiyor. Sıralamalarda üst tırmanan siteler, Google yönergelerine daha çok uyum sağladığı için Google tarafından ödüllendiriliyor. Bunun temel sebepleri ise açıklamalara göre daha derin ve iyi makaleler ve içerikler.

Podcast sırasında kullanıcılardan gelen soruları yanıtlayarak Google arama için yapılan güncellemeleri açıklamaya çalışan Illyes, temel olarak ceza yerine ödül sisteminin ön planda tutulması gerektiğini ve bu konuda bir şeyler yapmak isteyenlerin Google Web Yönetici Yönergelerini takip etmesini önerdi.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Ajansıyla Çalışmanız İçin 5 Sebep

SEO Ajansıyla Çalışmanız İçin 5 Sebep

0
SEO, internet üzerindeki içeriğinizi arama motorlarında öne çıkarma ve iyileştirme sürecidir. SEO, sadece sitenizin aranma hacmini artırmakla kalmaz; reklam verebilir, marka oluşturabilir ve satışlarınızda...