Ana SayfaPazarlamaİçsel Pazarlama Nedir?

İçsel Pazarlama Nedir?

-

İçsel pazarlama; bir işletmenin hizmet, ürün, hedef gibi çalışmalarını çalışanlara aktarmasıdır. Bir diğer ifadeyle ürünü satın alanları değil aynı zamanda çalışanları da müşteri olarak gören pazarlama modelidir. 

İçsel pazarlama son yıllarda karşımıza çokça çıkmaktadır. Aslında bize bir alan olarak “pazarlama”nın her alanına nasıl ulaşabileceğini açık bir şekilde göstermektedir.

Genel olarak insan kaynakları ve çalışan ilişkileriyle ilgilenen departmanları kapsamaktadır. İşletmenin kâr elde etmesi için tüm çalışanların bir arada çalışmak üzere motive edilmesi olarak tanımlanan içsel pazarlama, bir işletmenin temel başarısını oluşturmaktadır. İşletme içerisinde çalışanlarının uyumlu ve gayret içinde olması, müşterilere istenen düzeyde hizmetin sunulabilmesi için son derece önemlidir.

Çalışanların işletmenin müşterilerine ne sunmak istediğini benimsediği başarılı bir içsel pazarlama, işletmenin kampanyasının başarısı açısından önem taşımaktadır. 

İçsel Pazarlamanın Amacı Nedir?

İçsel pazarlamanın temel amacı, müşterilere ulaşmadan önce çalışanların desteğini alarak asıl kâr amacına ulaşmaktır ve  bu durum pazar payını da arttırmaya yardımcı olacaktır. 

Doğru içsel pazarlama stratejileri ile çalışan memnuniyeti sağlanarak hem marka imajı hemde işletme ile aynı vizyon ve misyona sahip çalışanlar oluşturur. 

İçsel Pazarlama İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

Pazarlama denince akla ilk gelen tanım, dışsal pazarlamadır. Günümüzde ise şirketlerin çoğu sadece interaktif ve dışsal pazarlama ile ilgilenir ve bütçelerinin büyük bir kısmını bu alana harcar. Özellikle dijital dünya ile küresel çapta rekabet olarak kurumsal bir kimlik oluşturmak ve markalaşmak oldukça önemlidir.

Adım Adım İçsel Pazarlama  

Özgür düşüncelere önem verin

Çalışanlara özgürce fikir önermeye, soru sormaya ve sonuçlarından korkmadan eleştiri sunmaya teşvik etmek daha güvenilirdir ve iletişimi kuvvetli bir işyeri oluşturmaya yardımcı olur. Bu yaklaşım ile çalışanların potansiyel sorunlarının çok ciddi hale gelmeden önce haberdar olmasını sağlayarak üretkenliğin ve verimliliğin artmasına katkıda bulunacaktır. 

Medyada birleşin

Bir sosyal medya yönetim aracı kullanmanın faydalarından biri de liderlerin pazarlama materyallerinin paylaşması ve çalışanların markaya dair haberlerden ve güncellemelerden haberdar olmasını sağlamasıdır. 

Tanıyın ve tanıtın 

Kurum içi pazarlama yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Öncelikle, çalışanların şirketin pazarlama amaçlarından ve hedeflerinden haberdar olduğundan emin olmak önemlidir. Pazarlama mesajlarının uyumlu hale getirilmesi, eğitim oturumları ve açık forumlar oluşturarak, çalışanların şirketin ürünlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak adına eğitimler verilmesi oldukça faydalı olacaktır. Çalışanlar şirketin ürün ve hizmetlerini yakından tanımalı ve aynı zamanda müşterilerin ne aradığına dair bir anlayışa sahip olmalıdır. 

İkna edin

Çalışanları şirketin vizyon ve misyonunu içselleştirmesini sağlamak, onların işleriyle bir bağlantı ve sahiplenme duygusu hissetmelerine yardımcı olacaktır ve bu durum üretkenliği artıracaktır. Bu süreçte çalışanlarınızın yaptıkları işe inandıklarından ve katkılarının önemli olduğuna ikna olduklarından emin olun.

Test edin 

Çalışanları mutlu etmek kadar, içsel pazarlama süreçlerini ölçmek için zaman ayırmak da önemlidir. Sonuçları ölçmek için anket, deneme-yanılma, test gibi birçok yöntem kullanabilirsiniz. Elde edilen verileri kategorilendirip saklayarak şirketin kendisini ne kadar geliştirdiğini görebilirsiniz.

Kutlama yapın

Çalışanların motivasyonunu artırmak için kutlama yapmak çok önemli. Bu tür etkinlikler, çalışanlarınızı değerli hissettirir ve bu yoğun sürecin içerisinde dinlenmelerini sağlar. Aynı zamanda kutlamalar çalışanlar ve işverenler için güzel bir sosyalleşme alanı kurmanızı sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...