Ana SayfaSEOİlk Sunucu Yanıt Süresi (TTFB) Nedir?

İlk Sunucu Yanıt Süresi (TTFB) Nedir?

-

TTFB, kullanıcının web sayfasının içeriğini görmeye başlaması için geçen süredir. Kullanıcı, herhangi bir sayfayı ziyaret etmek istediğinde tarayıcısı HTTP isteği gönderir. Sayfayı bünyesinde tutan sunucunun bu isteği işlemesi ve yanıt vermesi gerekir. Sunucunun isteği işlemesi ve yanıt göndermesi ne kadar uzun sürerse, kullanıcı tarayıcıları sayfanızı bir o kadar yavaş görüntülemeye başlar.

TTFB Değeri Nasıl Olmalı?

TTFB değeri sitenizin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ortalama olarak 100 ms’nin altında bir TTFB’ye sahipseniz, iyi bir değer olarak değerlendirmek mümkündür. Değerlerin 200-500 ms arasında olması ortalama olarak değerlendirilirken, 500 ms – 1 s arası değeri kötü bir değer olarak değerlendirebiliriz. Ortalama sunucu yanıt süresi kontrolünü Google Search Console tarama istatistikleri ile sağlayabilirsiniz. 

Bir sunucu birden çok site kullanımı sunuyorsa veya paylaşımlı sunucunuz varsa sitelerdeki yoğunluk, sunuculardaki diğer sitelere göre farklılık gösterebilir. TTFB ile sunucu yanıt süresini karıştırmamak önemli bir noktadır.

Sunucu Yanıt Süresi, sunucu için ne kadar hızlı yanıt verdiğini ölçerken, yanıtın istemciye ne kadar hızlı ulaştığını ölçmez. Gerçek kullanıcı deneyimini etkileyen bir etmen olan ağ gecikmesini ölçümüne dahil etmez.

TTFB’nin Yavaş Olmasının Sebepleri

TTFB’nin yavaş olmasının birçok sebebi olabilir, ancak genellikle şu faktörler etkili olabilir:

1- Bağlantı Problemleri

Bağlantı sorunları TTFB puanınızı negatif etkileyip, sayfanızı yavaşlatabilir.

  • Sitenize ilk kez gelen ziyaretçileri etkileyen yavaş DNS aramaları/yönlendirmeleri
  • SSL (HTTPS) problemleri
  • Veri merkezlerinin birden fazla bağlantısı olduğunda
  • Kötü yapılandırılmış sunucu yapısı
  • Veritabanı problemleri
  • Dinamik URL’ler ve içerikler
  • Sunucu kapasitesi sorunu (CPU, RAM bandwidth vb.)
TTFB Nedir?
TTFB Nedir?

2- Yetersiz Sunucu Kaynakları

Yavaş TTFB değerinin ana sebeplerinden biri, asıl sunucunun kök HTML isteğini işlemesi ve tarayıcıya yanıt sağlaması için uzun bir süreye ihtiyaç duymasıdır. Bunun sebebi sunucu kaynaklarının yetersiz olması olabilir.

Hostinginiz ya da sunucunuz, web sitenize verimli bir şekilde hizmet sağlamak için yeterli CPU veya bellek kaynağına sahip olmayabilir. Ayrıca hostinginiz/sunucunuz, aynı sunucudaki kaynaklar için paylaşılırsa performans düşüklüğüne sebep olabilir.

Hostinginiz/sunucuz, SSD yerine eski disk sürücüleri veya daha düşük bant genişliği özellikleri gibi ölçülere sahipse TTFB değeriniz düşük olabilir. Ayrıyeten site içerisinde fazla sayıda eklenti kullanımı da sunucunun yavaşlamasına sebep olabilmektedir.

3- Uzun Yönlendirme Zinciri

Yönlendirme hızı, sayfa yüklenmeye başlamadan önce meydana gelen bir dizi yeniden yönlendirme nedeniyle engellenebilir. Uzun yeniden yönlendirme zinciri, web sunucusunun kök HTML isteğini işlemeye başlamadan önce birkaç saniye bekletebilir.

İlk Sunucu Yanıt Süresi (TTFB) Nasıl Analiz Edilir?

  • Google Pagespeed Insights
  • GTMetrix 
  • Webpagetest.org

Araçları ile TTFB değerlerini ölçümlemek mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?