Ana SayfaTasarımMobil Uygulamalarınız İçin UX Tasarım İpuçları

Mobil Uygulamalarınız İçin UX Tasarım İpuçları

-

Dünyada internet kullanıcılarının çoğu mobil cihazlardan internete girmektedir. Bu durumdan dolayı işletmeler mobil kullanıcılara hitap edebilmek için birtakım uygulamalar tasarlıyor. Mobil uygulamada başarı sağlayabilmek için kullanıcı deneyimleri oluşturmanız gerekir. Kullanıcı deneyimi, bir kullanıcının bir uygulamaya girdiği anda aradığını bulması, ve mobil uygulamayı kolay kullanabilmesidir. Kullanıcılar mobil uygulamada kendini ne kadar rahat hissediyorsa mobil uygulamanın performansı o kadar artar. Mobil uygulamanız için UX tasarımı burada devreye girmektedir.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda, internet kullanıcılarının %77’si mobil uygulamadaki gezintiden memnun değilse 3 gün içinde telefondan uygulamayı kaldırmaktadırlar. Bu nedenle mobil uygulama için eşsiz bir deneyim yaşatmalısınız. 

Kullanıcılara İlk İzlenim Nasıl Oluşturulmalıdır?

Kullanıcılara ilk izlenimi olumlu bırakırsanız, mobil uygulamanıza olan güvenleri ve kullanma istekleri artacaktır. Ancak mobil uygulamanız için UX tasarımları yaparken dikkatli olmalısınız. Bir kullanıcı uygulamanıza ilk girdiğinde kullandığınız renkler yorucu olmamalıdır. Yazılarınızın fontu ve puntosu uygulamanıza uygun olarak estetik görünmelidir.  Aynı zamanda menüleriniz kolay ve erişebilir bir yerde bulunmalıdır. Menüde yer alan tüm alanlara mobil kullanıcılar için kolay bir şekilde ulaşılabilmelidir.

Mobil uygulamalarda en önemli alanlardan biri kullanıcı arayüz tasarımıdır. Kullanıcı deneyiminizin iyi olmasını istiyorsanız basit ve anlaşılır bir arayüz tasarımı yapmalısınız. UX tasarımı yaparken bazı püf noktalarına da dikkat etmelisiniz.

Mobil Uygulamalarınız İçin UX Tasarım İpuçları
Mobil Uygulamalarınız İçin UX Tasarım İpuçları

Güvenlik ve Gizlilik 

Güvenlik ve gizlilik UX tasarımları için oldukça önemlidir. Kullanıcıların verilerini korumak ve gizliliğe önem vermek, uygulamanıza olan güvenlerini artırır.

Kitlenizi Tanımak 

Kullanıcı araştırması yapmak tasarım sürecinin önünde gelmektedir. Kullanıcılar için sevdiği bir ürün tasarlarsınız, hedef kitlenizin gerçekte nelere ihtiyaç duyduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu da UX tasarım sürecinde önemli bir parçası haline gelmektedir. 

Gerçek Kullanıcılarla Test Etmek

Tasarımcılar, arayüzlerini kullanacak kişilerin kendileri gibi olduğunu varsayarlar. Ancak bu bir yanılgıdır. Büyük olasılıkla ürünü kullanan ya da kullanacak kişilerin farklı geçmişleri zihniyetleri ve farklı hedefleri vardır. Kullanıcıların sevdiği ürünleri listelemek için test etmeye odaklanmalısınız. Gerçek kullanıcılarla test ederseniz doğru ürünleri nasıl oluşturacaklarına olanak tanıyabilirsiniz. 

Tasarım için Gerçek İçerikler Kullanmak

Her ürün, fotoğraf, video ve  metin içeriğe dayanır tasarımda bu içeriklerin zenginleştirilmesi önemlidir. Ancak bazı tasarımcılar tasarım aşamasında içerikleri ihmal etmeye meyillidir.

Tasarım aşamasında, gerçek içerik yerine Lorem Ipsum ve görüntüler yerine de yer tutucular kullanılması oldukça yaygın bir uygulamadır.Tasarımcının asıl hedefi gerçek müşteri deneyimlerine yaklaşmaktır. Kendinizi gerçek deneyimden soyutlamamalı, gerçek içeriklerle çalışarak daha gerçekçi sonuçlar elde etmelisiniz. 

Hızlı Yükleme

Hızlı yüklenme süreleri, kullanıcı deneyimini etkileyen kritik unsurlardır. Kullanıcılar bir web site ya da uygulamaları açtıkları anda hızlı bir yanıt beklerler; bu nedenle uygulama ya da sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesi kullanıcı memnuniyetlerini arttırması için önemlidir. Uygulamanız hızlı bir şekilde yüklenirse sitenizde daha uzun süre geçirmelerine ve etkileşimde bulunmasına olanak sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...