Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Index Nedir?

Index, arama motorlarının siteleri tarayarak içerisindeki sayfaları dizinine ekleyerek kendi ziyaretçisine belirli kriterler sonucunda sıralayarak göstermesidir. Sitenize ve arama motoruna göre Index alma hızı büyük oranda değişiklik gösterebilir.

En Çok Kullanılan Arama Motorları yazımızda göründüğü gibi çeşitli bölgeler ve kullanımlar için farklı mantıkla çalışan onlarca arama motoru var. Arama motorlarının sitenizi Index alması için öncelikle robots.txt  dosyasını kontrol eder. Bu kontrol sonucunda arama motorunun siteyi Index alıp almaması gerektiğine karar verir. İzin verilen sayfaları arama dizinine kontrollü bir şekilde ekleyerek arama motoru kullanıcılarına belirli kriterler sonucunda listeler.

Nasıl Index Alınır?

Arama motorları son dönemlerde çok hızlı gelişme sağladı. İçeriği olmayan yeni alınmış bir domaini dahi kısa sürede Index alarak gelişimini gözler önüne serdi. Sitenizin içeriği güncel ancak arama motorlarında geç Index aldığınız için sıralamanız düşebilir. Bunun çözümü olarak sosyal medyayı çok aktif kullanmanız gerekmektedir. Arama motorları sosyal medya sitelerinin içerisinde dolaşarak paylaşımları takip etmektedir. Bu takibin sonucunda sitenizi daha hızlı Index almasını sağlayabilir ve  sıralamasında olumlu etkileri olur.

Nasıl Hızlı Index Alınır?

Arama motorları ne kadar kendi çalışsa da onlara yol göstermek bizim için çok faydalı olacaktır. Index hızınızı arttırmak istiyor iseniz  site içi link vermeye dikkat etmeniz gerekiyor. Site içi link vermek sadece kullanıcıyı değil arama motorlarını da yazıdan yazıya geçirerek Index alma hızını arttırıyor.  Kaliteli ve aynı sektörde olan sitelerin dış bağlantı ile sitenizi göstermesi sitenizin değerini arttırır iken aynı zamanda arama motorları tarafından daha sık uğranan bir site haline geliyor. Hızlı Index almak için en önemli olay ise düzenli şekilde yazı girilmesi. Yazılarınızı rastgele değil düzenli bir şekilde yayınlar iseniz yayınladığınız zaman Arama motorları sizin yayın çizelgenize göre sitenizi ziyaret eder. Bu sayede her yazı yayınladığınızda anında index almış olursunuz. Yazılarınızın güncelliğini yitirmemesi ise diğer yazılarınızı etkileyecektir  çok yorum alan yazınız yeni yazılarınıza destek olacak ve hızlı Index almasını sağlayacaktır. Index almayı hızlandırmak için kesinlikle sidebar da yeni yazılar bölümü eklenmelidir.

 

 

Yorumlar

2 Yorum

asmtttt

PEKİ google neye göre bi siteyi en üste koyuyor hangi siteleri neye göre ön plana çıkarıyor … kriteri nedir

İsmail Emrah Demirayak

Google’ın sıralama faktörleri çok fazla kriter barındırıyor ve bazı kriterleri açıklayıp ön plana çıkarsa da hepsini kalem kalem bilmek mümkün değil. Bununla birlikte aşağıda paylaştığım yazı size fikir verebilir.
https://www.aramamotoru.com/yeni-baslayanlarin-bilmesi-gereken-en-onemli-30-google-siralamasi-faktoru/


Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.