Ana SayfaSEOAMP Kullanıcı Denetimleri Oluşturmak İçin Yeni Araçlar

AMP Kullanıcı Denetimleri Oluşturmak İçin Yeni Araçlar

-

AMP geçtiğimiz haftalarda kullanıcı deneyimini geliştirecek özelliklerin yolda olduğunu duyurmuştu. AMP ürün müdürü tarafından bu günlerde yapılan duyuru ile yeni özelliklerin devreye girdiğini açıkladı.

AMP‘de yeni geliştirmelere devam eden yazılım ekibi “<amp-consent>” bileşenini kullanıma sundu. Bu bileşen sayesinde AMP sayfalarda kullanıcı ile etkileşimde bulunabileceksiniz.

Bu bileşenin üç özelliğini şöyle sıralayalım:

  • Ziyaretçi bileşen ile etkileşime girmeyi isteyip istenmediğinin bilgisinin alınması.
  • Kullanıcı tercihlerinin alınması. Evet Hayır gibi cevapların alınması.
  • Sayfadaki davranışları değiştirmek için artık <amp-consent> kullanabileceksiniz.

Gün geçtikçe geliştirilen AMP ilk çıktığında sadece yazıyı ve resimleri hızlı açan bir servisti. Daha sonra Google tarafından arama sonuçlarında mobil öncelikli sayfa olarak öne çıkarıldı. Öne çıkarma sayesinde bir çok site AMP kullanmaya başladı, yoğun ilgi gören AMP yeni özellikleri içerisine eklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda içerisine Reklam eklemeyi kabul ederken yeni gelecek olan bileşenleri de bize duyurmuştu.  Yeni kullanıma sunulan bu bileşenler ile ise artık Evet Hayır tuşları koyabilir sitenizin normalde kullandığınız özelliklerini AMP sayfasına’da taşıyabilirsiniz.

Kullanıcı Takibi

Yeni gelen bir özellik ise kullanıcı takibi yapmak. Denetlemeyi destekleyen semantik verisi şuanda sadece “Kabul et” ve “Reddet” olarak açıklandı. Sayfa yönlendirmelerinde veya dışarıya link verdiğiniz siteden çıkarken “bu link sitemizden dışarıya çıkmanıza sebep olabilir” gibi sayfaların içerisinde kullanılabilecek ve verileri takip edebileceksiniz.

Öğe davranışını değiştirme

Kullanıcının seçimlerine göre davranması gerektiğini belirler. Paylaşılan yazının içerisinde reklam olup olmamasına kullanıcı karar verecek gibi gözüküyor. Kullanıcının seçimine göre reklam ve analitik verilerini site sahiplerine göstermeyebilir.

Yeni Gelen AMP bileşenini nasıl kullanacağınızı öğrenmek için ve örneklere Dökümanlar sayfasından erişebilirsiniz.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...