Ana SayfaSEOInstagram Algoritması Nasıl Yönetilir?

Instagram Algoritması Nasıl Yönetilir?

-

Instagram, son dönemin en çok kullanılan uygulamalarından biri haline geldi. Kullanıcılar, gün içerisinde fazlasıyla zaman harcadığı için ilgilendikleri konulara göre keşfetlerini şekillendirmek istiyorlar. Instagram keşfetini kendi isteklerimize göre nasıl yönetir ve yönlendiririz?

Aslında çoğumuz zaman zaman keşfetimizdeki gönderilerin neye göre karşımıza çıktığını merak ediyoruz. Yeni dönemde Instagram’a yönelik içerik planlamaları ve stratejileri oldukça popüler. Beğendiğiniz, izlediğiniz gönderiler, etkileşimde bulunduğunuz hesaplar ve paylaşım yaptığınız içerikler keşfetinizin oluşmasında en büyük etkenlerdendir. Bu durumdan yola çıkarak algoritmanın her kullanıcı için farklı bir şekilde oluşması kaçınılmazdır.

Instagram Algoritması Nasıl Yönetilir?
Instagram Algoritması Nasıl Yönetilir?

Instagram biz kullanıcılara uygulamada daha fazla kalabilmemiz için birden çok alan sunuyor. Keşfet, Reels, Feed ve Hikayeler. Bu alanlarda gerçekleştirdiğiniz beğeniler, izlenmeler ve kaydetmeler Instagram algoritmanızı oluşturuyor. Çok basit bir şekilde uygulama daha önce etkileşimde bulunduğunuz içerikleri analiz ederek karşınıza ilgilendiğiniz tarz da paylaşımlar çıkarır. Özellikle “Reels” bölümünde size uygun daha çok içerikle karşılaşabilirsiniz çünkü tüketilmesi daha kolaydır. 

Yazı İçeriği

Feed

Feed, uygulamada takip ettiklerinizin paylaşımlarını görebildiğiniz alandır. Son güncellemelerle beraber “Sponsorlu” içerikleri de görmekteyiz ancak Feed’in çoğunu takip ettiğiniz kişiler oluşturur. Etkileşiminizin sık olduğu sayfaları daha çok karşınıza çıkarır. Sayfada geçirdiğiniz sürede bu noktada oldukça önemlidir. Feed özelliği bahsettiğimiz detayları inceleyerek size bir akış sağlar. 

Reels

Reels, Instagram’ın en çok vakit geçirilen alanıdır. Daha öncede bahsettiğimiz gibi akışta sürekli aşağı kaydırarak uygulamada kısa sürede birçok içerik tüketmenizi sağlar. İlgi alanlarına yönelik kısa ve öz videolara “Reels” kısmından ulaşmanız daha kolaydır. Asıl amacı eğlendirici videoları kullanıcıların karşısına çıkarmaktır. Ancak artık her kategoriden içerikle karşılaşabiliyoruz. 

Instagram Algoritması Nasıl Yönetilir?
Instagram Algoritması Nasıl Yönetilir?

Hikayeler

Instagram hikayeleri, takip ettiğiniz ve profili gizli olmayan kişilerde görebileceğiniz bir özelliktir. 24 saat süreyle atılan hikayeler kısa süreli izlenim sağlanacak içeriklerde kullanılır. Daha çok paylaşımda ve etkileşimde bulunduğunuz hesapların hikayelerini ilk sıralarda görmeniz tesadüf değildir.

Keşfet

Keşfet alanı takip etmediğiniz hesapların içeriklerini önünüze çıkarır. Bu içerikler yaptığınız etkileşimlere göre belirlenir ve potansiyel takip edebileceğiniz sayfalardır. Görmekten sıkıldığınız veya yeni içerikler aramak istediğinizde Keşfet alanında biraz vakit geçirmeniz yeterli olacaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Müşteri Segmentasyonu Nedir?

Müşteri Segmentasyonu Nedir?

0
Müşteri segmentasyonu, müşterilerin benzer özellikleri, ihtiyaçları ve davranışları temelinde gruplara ayrılması ve bu gruplara özgü pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi anlamına gelir. Bu segmentler genellikle coğrafi,...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?