Ana SayfaSosyal MedyaInstagram API Limitlerini Kısıtladı, Uygulamalar Çalışmaz Hale Geldi

Instagram API Limitlerini Kısıtladı, Uygulamalar Çalışmaz Hale Geldi

-

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Instagram API limitlerini kısıtladı. Instagram API limitlerinin kısıtlanması ile birlikte birçok üçüncü parti yazılım kullanılamaz hale geldi. Neredeyse Instagram API’leri ile çalışan tüm uygulamaları etkileyen yeni değişiklik ile saatlik API kullanım limiti %95 oranında azaltıldı.

Instagram API Limitlerini Kısıtladı, Uygulamalar Çalışmaz Hale Geldi

Instagram üzerine uygulama veya proje geliştirmek isteyenler için açılan ve Instagram ile alakalı birçok özellik barındıran API’lerin kullanımı sınırlandı. Zaten hali hazırda yoğun kullanımı engelleyen API sınırı, %95 oranında azaltıldı. API saatlik kullanım sınırının azaltılması ile birlikte birçok üçüncü parti yazılım kullanılamaz durumda.

Instagram API’leri ile geliştirilen takipçi analiz etme, ilgili hashtag’leri bulma veya hangi kullanıcının geri takip işlemi gerçekleştirdiği gibi birçok bilgiyi kullanıcılara sunan uygulamalar kullanıcı başı saatlik 5.000 istek olan sınırın, saatlik 200 isteğe indirilmesi ile çalışmayı neredeyse durdurdu. Tam anlamı ile Instagram API’lerine bağlı olarak geliştirilen bu uygulamalar Instagram’ın API limitlerini azaltması ile tasarlandıkları işlemleri gerçekleştiremez hale geldi.

Önceden Bilgilendirme Yapılmadı

TechCrunch ve Re/code’un araştırmalarına göre durum tam olarak şöyle; Instagram API limitlerini kısıtladı ve saatlik API kullanım sınırını kullanıcı başına 5.000’den 200’e indirdi. API kullanıcılarına durum hakkında önceden bir bilgilendirme yapılamazken, konu hakkında resmi açıklama da gerçekleştirilmedi. Şu anlık sadece yeni Instagram uygulamalarını kabul etmeyi durdurduklarını açıklayan Instagram kaynakları, API’ler ile alakalı sorulan soruları cevaplamayı reddetti.

Bu değişik, Cambridge Analytica skandalı ile birlikte son zamanlarda büyük sıkıntılar yaşayan Facebook’un aldığı bir güvenlik önlemi olarak nitelendiriliyor. Daha önceden 2 yıl içerisinde API’leri yeniden yapılandırmayı planladıklarını açıklayan Instagram’ın, bu planı bu kadar çabuk hayata geçirmesini kimse beklemiyordu.

Kaynak : https://www.searchenginejournal.com/third-party-instagram-apps-broken-company-reportedly-limits-api-access/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...