Ana SayfaSosyal MedyaInstagram Beğeni Gizleme Özelliğini Test Ediyor

Instagram Beğeni Gizleme Özelliğini Test Ediyor

-

Sosyal ağlar arasında Facebook, Snapchat gibi yoğun kullanıma sahip rakiplerini geride bırakarak popülerliğine tam gaz devam eden Instagram, yön değiştirecek nitelikte bir yenilik olan Instagram Beğeni Gizleme Özelliğini Test Ediyor.

Sosyal Medya İçin Grafik Tasarım İpuçları

Instagram Beğeni Gizleme Özelliğini Test Ediyor

Instagram yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, insanların paylaşımlarını yüksek beğeni alma kaygısıyla yapmaya başladıklarını ancak istediklerinin bu olmadığını vurguluyor. Bunun önüne geçerek kullanıcıların kendilerini daha iyi ifade etmeleri, daha özgür paylaşımlar yapmalarını istiyorlar. Takipçilerin de bir fotoğrafı gördüğünde beğeni sayısından etkilenmeden, gerçekten kendi ilgisini çeken fotoğrafları beğenmelerini hedefleyen Instagram beğeni gizleme özelliğini test ediyor. Bu özellik ile hesap sahibi beğeni sayılarını görebilirken, bu bilgiyi takipçilerinden gizleyebilecek. Fotoğrafın sahibi dilerse beğenenler bölümünden fotoğrafını kimlerin beğendiğini görebilecek. Takipçiler ise Others yani Diğerleri olarak görüyor olacak.

Bir diğer merak edilen konu olan etkileşim ve öne çıkma algoritmaları aynı şekilde çalışmaya devam ediyor olacak. Ancak şu an test aşamasında olan Instagram Beğeni Gizleme Özelliği ile hem hesap sahipleri hem de takipçiler tarafından beğeni sayısı odaklı olma algısının yok edilmesi ve gerçek etkileşimler oluşması bekleniyor.  İlk testlere Kanada’da başlayan Instagram yetkilileri, bu bölgede yaşayan kullanıcıların beğeni sayılarının gizlenmesiyle, takipçilerin objektif bir şekilde paylaşılan fotoğraf veya videolara odaklanmasını bekliyor. İlk testleri Kanada’da yapma sebeplerini ise Kanadalıların son derece sosyal ve teknoloji meraklısı olmaları olarak açıklıyorlar.

Instagram Başkanı Adam Mosseri de yaptığı açıklamalarda, algoritmalar hesaplamalara devam etse de bunun bir popülerlik yarışına dönüşmesi istemediklerini ve insanların Instagram’ı kendilerini ifade etmeye odaklı olarak kullanmalarını istediklerini vurguluyor. Bu hedef doğrultusunda ortaya çıkan beğenileri gizleme özelliğinin test sonuçlarını ve uygulama geçip geçmeyeceğini markalar ve fenomenler başta olmak üzere tüm kullanıcılar merakla bekliyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Microsoft Ads reklam optimizasyon skorunu nasıl geliştirebilirsiniz?

Microsoft Ads reklam optimizasyon skorunu nasıl geliştirebilirsiniz?

0
Microsoft Ads'de Optimizasyon Puanının kullanılabilirliği,reklamverenlerin tüm önerileri  algılama ve daha öncesinde sahip olamadıkları seçenekleri değerlendirme fırsatına erişebilecekleri anlamına geliyor. Microsoft şirketinden yapılan son açıklamaya göre, optimizasyon...