Ana SayfaSEOInstagram SEO alanında yapılan hatalar neler?

Instagram SEO alanında yapılan hatalar neler?

-

Instagram hesabınızı büyütmek istiyorsanız, Arama Motoru Optimizasyonu yani diğer adıyla SEO kullanarak içeriğinizin arama sonuçlarında keşfedilmesini sağlayabilir ve sıralamalarda üstlere çıkmasına olanak sağlayabilirsiniz.

SEO, içeriklerinizi ve markanızı arama dostu hale getirecek şekilde düzenlemenizde kullanılır ve pazarlamanın son derece önemli bir yönüdür.

İşletmenizin sosyal medya profilleri, arama sonuçlarında oldukça önemli bir rol oynar. Instagram işletme hesabınız, web sitenizin arama motorunda yüksek bir sıralamada görünmesine olanak sağlarken ayrıca link bağlantısıyla web sitenizin hareketliliğini destekler. 

Fakat sosyal medya profillerinizde, özellikle de Instagram’da bazı hatalar yaparsanız işler istediğiniz gibi gitmez ve yaptığınız bu hatalar SEO çalışmalarınıza zarar verir. Böylece uğraşlarınız boşa gider. 

Instagram’da kaçınmanız gereken SEO hataları

SEO ile hesabınızın tanıtır, yeni takipçiler kazanır, projelerinize katılımı sağlar ve satışlarda artışa geçebilirsiniz. Instagram SEO optimizasyon için mükemmeldir çünkü bu sosyal medya uygulaması küçük bir arama motoru gibi çalışır, dolayısıyla SEO burada da kullanılır. İşte kaçınmanız gereken hatalar yazının devamındaki gibidir:

Instagram SEO alanında yapılan hatalar neler?

Hata 1: Instagram sayfasının tutarlı olmaması

Instagram platformuna yüklediğiniz içeriklerdeki görsel konsept, zamanlama, başlıklar ve hashtagler belli bir mantığa oturmalı ve uyumlu olmalı.

Ancak tutarlılık için zamanınızı ayırmanız ve her bir altyazıyı, etiketlerin gönderiyle alakasını, tüm profil ızgarasının düzeni, stilini ve gönderilerinizi paylaşma sıklığınızı planlamanız gerekir. 

Hata 2: Hashtag’leri stratejik kullanmamak

Hashtag’ler, sosyal medyada profilinize olan erişimi, etkileşimi ve keşfedilebilirliği artırmanın kilit yöntemlerinden biridir. Eğer bu hashtag’leri rastgele veya aşırı kullanırsanız tam tersi etkiyle karşılaşabilirsiniz. Sektörünüz, projeniz ve hedef kitleniz için en uygun hashtag’leri araştırmalı ve bunları yerine ve alaka düzeyine dikkat ederek kullanmalısınız. Vermek istediğiniz mesajdan uzak anlamlara gelen ve takipçilerinizi rahatsız edecek, spam, müstehcen veya alakasız hashtag’ler kullanmaktan olabildiğince kaçınmalısınız.

Hata 3: İçeriklerinizin paylaşılabilir olmaması

Yüksek kaliteli, ilgi çekici ve belli değerler taşıyan içerikler oluşturmak hedef kitleyi her zaman olumlu etkileyecek. Böylece kitleniz bu paylaşımları hep görmek ve paylaşmak isteyecek. Böylece hem sosyal medya hesabınızdaki trafik artacak hem de backlink yoluyla sıralamanız ve bilinirliğiniz artacaktır. 

Paylaşılabilir içerik oluştururken için hedef kitlenizin tercihlerine ve çözüm aradığı noktalara ve ihtiyaçlarına odaklanmalısınız. Görsel, video veya infografikler gibi başka başka formatlarda içeriğinizi sunmalısınız. Bununla beraber etkileşimi artırmak için dikkat çekici mesajlar ve başlıklara da paylaşımlarınızda yer vermelisiniz.

Instagram SEO alanında yapılan hatalar neler?

Hata 4: Kitlenizle etkileşim kurmamak

Etkileşim SEO için çok önemlidir çünkü aramalarda üst sıralarda çıkmanız içeriğinizin özgün, bilindik ve güvenilir olduğunun belirtisidir. Bu sebeple,hedef kitlenizin yorumlarını cevaplamalı, mesajlarına geri dönüşler sağlamalı, onlardan gelen bilgileri ve içerikleri tekrar paylaşmalı ve bu şekilde de onlarla bağınız olduğunu göstermelisiniz. Böylece hedef kitleniz sizinle arasında güven ve samimiyet hisleri geliştirerek iletişimini kuvvetlendirir.

Hata 5: Karmaşık kullanıcı adı kullanmak

Kullanıcı adınız yaptığınız işle ve markanızla alakalı olmalı. Kullanıcı adınızda süslü karakterler kullanıyorsanız kitlelerin sizi adınızla hatırlaması oldukça zor. Yani bu, potansiyel müşteriler sizi adınızla aratıp bulamayacaklar demektir. 

Hata 6: Biyografinizde anahtar kelime olmaması

Bu madde, Instagram SEO stratejisinde çok gerekli bir adımdır. Instagram biyografi kısmınız doldurulması gereken en önemli alandır. Biyografi amacınızı ve mesajınızı yansıtacak anahtar kelimeleri koymanız için doğru yerdir. Ama alakalı alakasız anahtar kelimelerle, sizi anlatacak bu kısmı boğmayın. Çünkü düzgün bir şekilde optimize etmeniz, profilinizin arama sonuçlarında üstlerde çıkmasında çok yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...