Ana SayfaSEOSEO'yu Kendim mi Yapmalıyım Yoksa Bir Ajansa mı Başvurmalıyım?

SEO’yu Kendim mi Yapmalıyım Yoksa Bir Ajansa mı Başvurmalıyım?

-

Günümüzde neredeyse her sektör dijital dünyada da rekabet etmek zorunda çünkü kullanıcılar git gide daha fazla ürün ve hizmeti internet ortamında bulmaya çalışıyor. Bu durumda rekabetin büyümesi ve aradan sıyrılmak için çeşitli SEO stratejilerinin oluşturulması da kaçınılmaz oluyor. 

Web sitesi olan neredeyse herkesin mutlaka duyduğu ve aklını bir süre meşgul eden şey SEO’dur. SEO için çok zor ya da herkes yapabilir gibi kesin sözler söylemek pek mümkün değil. Öncelikle bu sizin sitenizin büyüklüğü, hedeflediği tıklama sayısı ve kategori gibi birçok parametreye göre değişen bir soru. Ancak elbette bu işi profesyonellere bırakmak pişman olunacak durumların ortaya çıkmasının önüne geçecektir. Profesyonellerin yaptığı SEO çalışması çoğu zaman  başarı, zaman ve hatta maliyet yönünden tek başınıza ya da eğiteceğiniz bir ekiple yapacağınız çalışmadan daha verimli olacaktır. 

SEO İçin Bir Ajansla Çalışmanın Faydası Nedir?

Arama motoru optimizasyonu için bir SEO ajansından destek almak size teknik terimlerle vakit kaybetmeden işinize odaklanma fırsatı sunar. Var olan bir ekibin eğitilmesi ve diğer işlerin yanında SEO için çalışmaları hem halihazırda yaptıkları işi hem de SEO çalışmasını daha verimsiz hale getirebilir. Ancak az sayfalı ve ufak projelerde bu yola gidilebilir. SEO çalışmasında bir ajans desteğiyle arama sonuçlarında daha başarılı sıralama elde edilmesi, dijital varlığınıza daha çok kişi tarafından etkileşimde bulunulmasına ve kitlelere daha çabuk şekilde ulaşabilmenize olanak tanır.

SEO'yu Kendim mi Yapmalıyım Yoksa Bir Ajansa mı Başvurmalıyım?

Site İçi ve Site Dışı SEO Nedir

Web siteniz içerisinde oluşturduğunuz içerikler ve bunların genel SEO kurallarına uygunluğu site içi SEO olarak adlandırılır. Site dışı SEO ise sizin web siteniz dışında gerçekleşen backlink gibi aktiviteleri kapsar. Farklı bir sayfadan sayfanıza link verilmesi backlink olarak adlandırılır. Backlink aynı sitenin farklı sayfaları arasında olabileceği gibi farklı sitelerden de verilebilir. Backlink verilen sayfanın otoritesi yani; ziyaretçi sayısı, sitenizle kategorik benzerliği, site içi hiyerarşideki yeri vs. ne kadar iyiyse arama motoru tarafından o kadar değerli görülür. Siz sitenize içerik girerken site içi kurallara dikkat etseniz de SEO’nun tam uyumlu olması için site dışı SEO alanında etkili çalışmalar yapılması gerekir.

SEO Çalışması İçin Profesyonel Desteğe Neden İhtiyaç Duyulur?

Geri Dönüşü Olmayan Şekilde Zarar Vermem Mümkün mü?

Arama motorları bazı durumlarda olumsuz sıralama puanı verirken bazı durumlarda da süresiz şekilde sıralamalarda geriye atar ve bunun sonucunda siteniz telafisi mümkün olmayacak şekilde zarar görebilir. Bu durumun önüne geçmek için arama motorunun yasakladığı davranışlarda bulunmamak ve yasaklanan davranışları sürekli takip etmek gerekir. Bazen benzer gibi görünen ama farklı olan şeyleri başkasından görüp sitenize ekleyince karşı tarafa bir şey olmazken size sıralama cezası verilebilir. Bu durumun önüne geçmek için tecrübeli profesyonellerden yardım almak en doğru seçenek olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?