Ana SayfaE-Ticaretİntihalin E-Ticaret Sitesine Zararları Nelerdir?

İntihalin E-Ticaret Sitesine Zararları Nelerdir?

-

İntihal, birden fazla web sitesinden ve sayfalarından içerik kopyalayıp yazmaktır. Bir e-ticaret işletmesi sahibi olarak, sitenizin veya çevrim içi varlığınızın sıkıntıya girmesini istemiyorsanız içeriklerinizde intihale yer vermemelisiniz.

E-ticaret sitelerinde intihaller genelde başka sitelerden görsel veya ürün açıklaması alıp kendi sayfalarında kullanmalarında görülür. Orijinal içerik üreticisinden izin almadan o kişinin veya sayfanın içeriklerini e-ticaret web sitenizde kullanmak sandığınızdan daha zararlı olabilir. Mesela diğer web sitenin sahibi çaldığınız her içerik için size telif hakkı ihlali nedeniyle dava açabilir.

Bu tür ihlaller sadece hesabınıza değil aynı zamanda yönetici olarak size, marka güvenilirliğinize ve satışlarınıza zarar verir.

Neyin intihal olup olmadığını ve sizlere neden olacağı zararları bilmiyorsanız okumaya devam edin.

İntihal, Çevrim İçi İşletmenize Nasıl Zararlar Verebilir?

E-ticarette intihal, yeni kurulan ve bu işlerin nasıl yürüdüğünü bilmeyen işletme sahipleri için oldukça sıkıntılı olabilir. Çünkü eğer intihalden yakalanırlarsa şirketlerini kaybederler. Sizleri bu konuda uyarmak için yaşayacağınız sorunları ve kayıpları aşağıdaki gibi listeledik:

1- Sadık Müşterileri Kaybedeceksiniz

Her satıcının sadık müşteri kitlesi vardır, mağazanız ne kadar büyük veya küçük olursa olsun bu değişmez. Sadece kendilerine satın almakla kalmıyor ayrıca ürününüzü hem sürekli alıyorlar hem de çevrelerine sizi tanıtıyorlar. 

Sadık müşteriler bir işletme için çok önemli bir yere sahiptir. Onlar ürünlerinizi satın alırken web sitenize güveniyorlar. Eğer sizin sitenizde olan aynı içeriği başka bir sitede de görürlerse akılları karışacak ve size güvenmeyi bırakacaklar. Yani günün sonunda hem gelir hem de sabit müşteri kaybetmiş olacaksınız.

İntihalin E-Ticaret Sitesine Zararları Nelerdir?
İntihalin E-Ticaret Sitesine Zararları Nelerdir?

2- Takipçileriniz İçeriklerinizi Beğenmeyecek

İçerik bir web sitesinin omuriliğidir. İçerik olmadan website boştur ve sıradandır. Sizi farklı kılan siteniz için yaptığınız SEO çalışmasıdır.

Başarılı e-ticaret sitelerinin çoğu, web sitesine yazdıkları içeriğe büyük yatırım yapıyor; çünkü özgün içerik doğru bir pazarlama stratejisi ile birlikte uygulandığında, o işletme web sitesine organik trafik çekebileceğini ve bu trafiğin satışa döneceğini biliyorlar.

Kopya olduğu bariz olan web sitelerine hem yeni ziyaretçi az gelecek hem de gelen ziyaretçiler uzun süre durmayacaktır. Çünkü site içeriğinin çalıntı olduğunu düşünüp hızlı bir şekilde siteyi terk edeceklerdir.  

3- Markanızın İtibarı Zarar Görecek

Halihazırda aylık 70 milyondan fazla içerik internete yükleniyor. Böyle bir durumda yeni veya eski bir işletme olsanız dahi, dünyada itibar kazanmak oldukça zor.

Yani bir online işletme aramalarda en üstlerde çıkıyor olsa dahi eğer içerikleri çalıntıysa, kısıtlama getirilir. 

Çevrim içi mağazalar dünyasında, itibar kazanmak ve korumakla ilgileniyorsanız ve bunu sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken her şey orijinal ürün, hizmet ve orijinal içerik üretmek ile ilgilidir.

Bir web sitesinde çalıntı içerik olduğunun anlaşılması o sitenin itibarına sonsuza kadar yok edebilir. Bu nedenle ne olursa olsun intihal yapmaktan kaçınmanız gerekir. 

4- Çalıntı Bir E-Ticaret Sitesi Yatırımcı Bulamaz

Bir web sitenin gelir elde edebilmesi için pek çok yöntem vardır. Bunlardan bazıları reklam, para akışı, bağlı kuruluşlarla yapılan pazarlamalar ve yatırımcılar. Ama bu yöntemler ancak web siteniz benzersizse ve insanlardan büyük beğeni ve ilgi topluyorsa olur. Eğer, bir web sitesinin içerikleri telif hakkını ihlal ediyorsa, takipçiler ve yatırımcılar tarafından güvenilir olmasının imkanı yok.

Kullanıcı ve yatırımcının içeriklerinize değer vermesi ve ilgi göstermesi için içeriklerinizde orijinalliği ve tazeliği gözetin. Hem bol bol etkileşim alacaksınız hem de dikkat çekeceksiniz. Ayrıca bu içeriklerinizin bahsettiğimiz gibi olmasına dikkat ederseniz web siteniz SERP’te üst sıralarda yer alacaktır. 

5- Google’ın Gözünde İtibarınızı Yeniden Kazanmak İmkansıza Yakın Olacak

İşletmeler için güvenilirlik son derece önemlidir. Ama bu güvenilirliği kazanmanın ne kadar zor olduğunu da unutmamak gerek. Güven bir canlıya benzer ancak bu canlının yeterli bakıma, güncel kontrol ve ihtiyaçlarının giderilmesine ihtiyacı vardır. Bu isteklerini tamamladığında ise büyümeye devam eder.

Web siteniz Google onayından geçtiği ve müşterilerin güvenini kazandığı sürece herkes tarafından saygı duyulur ve onay verilir. Eğer takipçileriniz veya Google, web sitenizin intihal davalarına karıştığını öğrenirse, işte o zaman üzücü bir başarısızlık hikayeniz olur. Trafiğiniz ve sıralamanız ve beraberinde de tüm güvenilirliğinizi kaybedersiniz.

Bu intihaller etik dışı olmakla kalmaz, davaların sonucunda işletme sahibi hapse bile girebilir. 

Neler İntihalden Sayılır?

İntihalin çeşitli biçimlerde karşımıza gelir. Bunlardan birkaçı: 

-İçeriğin birebir kopyalanması, bu içerik ister sadece masum bir cümle parçası olsun isterse birden fazla uzun paragraf olsun.

-Yazdığınız kısmı açıklamaya gerek duymadan sürekli olarak “Daha önce de belirtildiği gibi” gibi ifadelerle geçmişte yazdığınız içeriklere gereğinden fazla alıntı yapmak.

-Başka birinin yaptığı açıklamayı birebir atıf yapmak yerine yazdığı veya söylediği şeyleri özetleyerek yazmak. 

-Resim ve fotoğraf içeriklerinin kredi vermeden veya istenen belirtmeleri yapmadan kopyalanması.

-Tasarım içeriklerinin ve malzemelerinin (font vs.) izinsiz kullanılması.

-Aldığınız içerikteki üçüncü bir üretici tarafa kredi vermeyi ihmal etmek.

SEO ve Dijital Pazarlama ile daha fazla müşteriye ulaşmak ister misiniz?

Uzman ekibimiz ile sizleri daha üst sıralara çıkartıyor işlerinizi büyütüyoruz!

İletişim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...