Ana SayfaSEOJohn Mueller: Google bünyesindeki SEO uzmanlarının işi daha zor

John Mueller: Google bünyesindeki SEO uzmanlarının işi daha zor

-

Google’dan John Mueller, Google’da SEO uzmanı olarak çalışmak istediğini için Reddit’te konu açan kullanıcıya cevap verdi. Konuları takip edip cevap veren John Mueller aslında pek çok kişinin aklındaki “Google’da SEO uzmanı olmak” fikrinin cevabını da paylaşmış oldu.

Google’da SEO uzmanı olmak kolay mı?

Bu konu bir gün Google’da SEO ozmanı olmak isteyen bir kullanıcı tarafından açılan bir Reddit başlığında geçti. Konunun aslı aslında kullanıcının böyle bir göreve ulaşabilmek için rehberlik istemesiydi.

John Mueller, aslında Google’da SEO uzmanlarının var olduğunu belirterek konuya cevap vermeye başladı. Hatta Google’da çalışan SEO uzmanların işlerinin hiç kolay olmadığını hatta diğer SEO uzmanlarından daha zor olabileceğini söylemeye devam etti.

“Google’da SEO uzmanlarımız var 🙂 Diğer büyük firmalarda olduğu gibi, bizim de kendi mülklerimiz için SEO çalışması yapmamız kolay değil ancak bu bazı ürünlerimizin ilgilendiği ve üzerine çabaladığı bir şey. Bizim SEO uzmanlarımızın diğerlerine göre daha çok zorlandığını düşünüyorum ama yapılması gerekenlerden eksik olan yok.”

John Mueller: Googlebot site haritalarını enerji içeceği gibi görür!

Google’ın SEO uzmanı olmak neden daha zor?

John Mueller, Google’ın SEO uzmanı olmanın neden diğerlerinden daha zor olduğunu konusunda çok fazla detay vermedi. En azından bazı örneklerle desteklemeden bu cümle aslında cesur bir iddia gibi geliyor. Pek çok kişinin arama algoritmaları yazan şirket için çalışan SEO uzmanları için geçerli olduğu düşünmemesi gayet normal.

Tabii ki, Mueller SEO uzmanlarının işe alım sürecinden bahsediyordu diye düşünebiliriz. Bu durumda, Google tarafından işe alınmak isteyen SEO uzmanlarının seçiminin diğer şirketler tarafından işe alınmak isteyenlere göre daha zor olduğu konusunda bir tartışma yapılabiliriz.

John Mueller, Google içinde SEO ve SEO ile komşu pozisyonlar için iş ilanlarının bağlantısını paylaştı ve gereksinimler oldukça yüksek. Örneğin bir Arama Analisti (Search Analyst) için tercih edilen nitelikler arasında bilgisayar bilimi, mühendislik, istatistik, matematik veya ilgili bir alanda yüksek lisans veya doktora yapmış olmak var.

Bunun da ötesinde Google için bir Arama Analisti, SEO, proje yönetimi, kodlama ve veri analizinde (diğer istenilenlerin yanı sıra) uzun yıllara dayanan deneyime sahip olmalıdır. Olaya bu açıdan bakınca Mueller’in ne demek istediğini daha iyi anlayabilirsiniz. Roller ve sorumluluklar da çocuk oyuncağı gibi görünmüyor.

Değeri ne olursa olsun, Mueller’in Reddit konu başlığındaki hakkındaki yorumu silinmiş gibi görünüyor ancak aşağıda bir ekran görüntüsünü görebilirsiniz:

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?