Ana SayfaSEODuckDuckGo artık Avrupa Birliği’ndeki Android cihazlarda varsayılan arama motoru alternatiflerinden birisi

DuckDuckGo artık Avrupa Birliği’ndeki Android cihazlarda varsayılan arama motoru alternatiflerinden birisi

-

DuckDuckGo yakın zamanda, AB sınırlarında kullanılan cihazlarda, varsayılan arama motorları arasındaki bir seçenek olarak yerini alacak.

Avrupa Birliği mahkemeleri, Google’ı, Android işletim sistemine sahip cihazlarda, kullanıcılara kendi arama arama motorunu kullanmaya zorlamakla yargılıyorlar. Varsayılan arama motorunu seçmek, kullanıcıların Android cihazlarında her zaman kullanabilecekleri bir özellik olarak bulunuyordu. Ancak, bu seçimi yapmak için ayarlar menüsünü kullanmak gerekiyordu.

DuckDuckGo: Arama motoru tercihi yapılması halinde Google alternatiflerinin kullanımı artar

Google’ın daha önceki, kendi işletim sisteminde yine kendi geliştirdiği arama motorunu otomatik olarak varsayılan tercih olarak işaretlemesi, Avrupa Birliği’nin tekelleşmeye karşı yasaları sebebiyle yargılanmıştı. Yargılamanın sonucunda, Google, 5 milyar dolar gibi rekor bir miktarda para cezasına çarptırıldı.

Şimdiyse, Google bu uygulamasını değiştirmek zorunda. Avrupa Birliği’nde kullanılan Android cihazlarda işletim sistemi kurulumu sırasında kullanıcılara hangi arama motorunu varsayılan olarak kullanmak istedikleri sorulacak. Fakat, bu seçenekler tüm ülkelerde geçerli olmayabilecek. Çünkü, Google’ın yeni bilgi isteminde yer alan seçenekler en yüksek teklif sahiplerine verilmekte.

DuckDuckGo, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde alternatif bir seçenek olarak sunulduğu için, Google’ın diğer rakip firmalarına kıyasla, DuckDuckGo’nun daha agresif bir teklifte bulunması gerektiği düşünülüyor.

DuckDuckGo artık Avrupa Birliği’ndeki varsayılan arama motorlarından bir tanesi

Avrupa Birliği ülkelerindeki Android mobil cihaz kullanıcıları telefonlarının işletim sistemlerini sıfırlarken varsayılan arama motoru otomatik şekilde Google olarak ayarlanmayacak. Teknoloji devinin ürününe alternatif olarak üç farklı arama motoru seçeneği sunulacak ve DuckDuckGo, AB ülkelerinin tamamında listenin başında yer alacak.

Diğer seçenekler arasında ise, her ülkede değişiklik gösterecek olan alternatifler; Info.com, Yandex, Qwant, GMX, PrivacyWall, Givero ve Seznam bulunuyor. Teknoloji alanında yer alan diğer bir dev Microsoft’un geliştirdiği Bing ise yalnızca Birleşik Krallık sınırlarında kullanıcılara seçenek olarak sunulacak. Bunun sebebi, Bing’in, en büyük kar potansiyelinin bu bölgede bulunduğunu düşünmesinin yansıması olarak görülebilir.

Avrupa Birliği yasaları sonucunda başlatılacak olan bu uygulama, 2020 yılının Mart ayında yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Arama motoru pazar paylaşımında nasıl değişimler olacağı konusunda tahminde bulunmak zor olsa da, gelişmeleri takip etmek heyecan verici olacak. Bu uygulama doğrultusunda, Google’ın etkin gücünün azalıp azalmayacağını zaman içinde göreceğiz.

 

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme Teknikleri

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme

0
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), web sitesinin veya dijital varlıkların  ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için kullanılan bir stratejidir. Web siteleri ve dijital varlıklar, bir işletmenin çevrimiçi varlığının...