Ana SayfaSEODuckDuckGo: Arama motoru tercihi yapılması halinde Google alternatiflerinin kullanımı artar

DuckDuckGo: Arama motoru tercihi yapılması halinde Google alternatiflerinin kullanımı artar

-

DuckDuckGo tarafından yaptırılan bir araştırma daha fazla kişiyle yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Kullanıcılara Google’ın varsayılan arama motoru olarak kullanmayacaklarını söyleselerdi yani arama motoru tercihi yapılması teklif edilseydi alternatif arama motorlarının kullanımının artacağını ortaya koydu.

DuckDuckGo, Google’ın Anti-Rekabetçi Arama Davranışlarını Paylaştı

Arama motoru tercihi yapılsa Google kullanımı azalır

Bu araştırma sonucunda ortaya çıkan verilere dayanarak DuckDuckGo, Android akıllı telefonlarda kullanıcıların kendi varsayılan arama motorlarını seçmelerini sağlayan bir arama tercihi menüsü ile gelmesini öneriyor.

DuckDuckGo’nun önerilen arama motoru tercihi menüsü ile sunulması halinde hangi arama motorlarının seçileceğini bulmak için yaptığı çalışmanın sonuçları dikkat çekici.

Çalışmaya katılanlara, aşağıdaki görselde olduğu gibi 4 seçenek ve 8 seçenekli arama tercihi menüleri sunuldu:

DuckDuckGo: Arama motoru tercihi

DuckDuckGo araştırmasına göre katılımcılar Google alternatiflerini mobil pazar paylarındaki toplam yüzdesini % 300 – % 800 artıracak bir oranda seçtiler. Bu değişim genel mobil arama pazar paylarının hemen hemen % 10’dan fazla değişmesi anlamına geliyor.

DuckDuckGo: Arama motoru tercihi

DuckDuckGo, bu araştırmayı paylaşırken günümüzdeki akıllı telefon kullanıcılarının varsayılan arama motorlarını değiştirebileceklerinin farkında olmadıklarını belirtiyor. Varsayılan arama motorunu değiştirebildiğinin farkında olanların da engellerle karşı karşıya kaldıklarını söylüyor:

“… Android varsayılan arama motorunu değiştirmeye çalışanlar, değiştirilmesi zor ana sayfa arama widget’ları gibi engellerle karşılaşıyor. Google’ın aramadaki yaygınlığı değiştirmesi zor; Şirketin çekiciliği yüksek ve insanları arama motoruna çeken çok sayıda kolu var. ”

DuckDuckGo, Google’dan Duck.com’u Aldı

Çalışma, DuckDuckGo’nun tercih edilen menülerdeki 2. seçilen arama motoru olduğunu ve bunun da özel bir arama seçeneği sunulduğunda tüketici talebinin bir göstergesi olduğunu söylemeye devam ediyor.

Çalışmanın bir parçası olarak, DuckDuckGo da kullanıcılara arama motorlarını değiştirmek için onları neyin motive edeceğini sordu. En çok seçilen iki cevap “benim veya aramalarım hakkında hiçbir kişisel veri toplamaması” ve “daha ​​iyi kalitede sonuçlar” şeklinde.

DuckDuckGo: Arama motoru tercihi

Çalışmanın sonuçları ABD, İngiltere, Almanya ve Avustralya’daki 3.000’den fazla yetişkin kullanıcının anket yanıtlarına dayanmaktadır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...