Ana SayfaSEOİdeal Site Haritası boyutu ne olmalı?

İdeal Site Haritası boyutu ne olmalı?

-

Site Haritası boyutu farklı tartışma ortamlarında; gruplarda, forumlarda vb ortamlarda üzerine çokça konuşulan bir konu. Son dönemde öne çıkan tarafı ise tarama hızını optimize etme konusunda site haritası büyüklüğünün etkili olup olmadığı yönünde.

Google Search Console’da site haritası nasıl eklenir?

Site Haritası boyutu?

Google’ın John Mueller’ı geçtiğimiz günlerde Reddit’te konuşulan web site tarama hızını optimize etme konusunda ideal bir site haritası boyutu olup olmadığı ile ilgili konuya açıklık getirdi.

Mueller, Reddit iş parçacığında, site haritası dosyalarının boyutunun genellikle tarama işlemini etkilemeyeceğini söyledi. 30 bin URL’li 5 MB’lık bir site haritasına sahip olduğunu belirten orijinal poster, büyük site haritalarının sürünmeyi yavaşlatıp yavaşlatamayacağını sordu ve site haritası boyutunun site tarama hızı açısından değerlendirince ideal bir site haritası boyutu olmadığını belirtti.

İşte Mueller’in tam cevabı:

“Site Haritası (Sitemap) dosyalarının boyutu ve sayısı genellikle sunucunuz çok kısıtlanmadıkça tarama işlemini etkilemez yani bu durumda, tarama hızı optimizasyonu açısından site haritası dosyalarına zaten odaklanmanız gerekmez.”

En Yanlış Anlaşılan SEO Aracı: XML Site Haritaları

Mueller, birden çok site haritası öneriyor

Site haritalarını yönetmeye gelince, Mueller bunları web sitenizin çeşitli bölümlerine göre ayırmanızı önerir. Bu Google Search Console’ndaki her bir bölümü ayrı ayrı izlemenizi sağlar.

“Genellikle bir site haritası dosyasını sitenizin mantıksal bölümlerine ayırmanızı tavsiye ederim, böylece bu bölümleri ayrı ayrı izleyebiliyorsunuz (örneğin, kategori sayfaları vs ayrıntı sayfaları veya sahip olduğunuz diğer sayfalar).”

Mueller, bu konuda bir sonraki yorumunda, site sahiplerinin verilerini daha iyi takip etmelerine yardımcı olmak için kesinlikle birden fazla site haritası kullanılmasını öneriyor. Birden çok site haritası bulunması tarama veya dizine alma üzerinde hiçbir etkiye sahip değildir.

“… Tarayıcıların sitenizi daha iyi anlamalarına yardımcı olacak herhangi bir etki görmeyeceksiniz. Daha iyi izleyebilmeniz tamamen sizin için. Örneğin, Search Console raporlarını “kategori sayfaları” site haritası dosyanıza filtrelerseniz, performanslarının ne kadar iyi performans gösterdiğini veya bu sayfalarla ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını görebilirsiniz. Google’ın onları tarama ve dizine ekleme şeklini değiştirmiyor, gerçekten de onları daha iyi takip edebilmeniz için önemli. ”

Bir site haritası için maksimum boyutun 50.000 URL olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. Dolayısıyla, sitenizde bundan daha fazlası varsa zaten site haritanızı birden fazla dosyaya bölmeniz gerekir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...