Ana SayfaSEODuckDuckGo, Google'ın Anti-Rekabetçi Arama Davranışlarını Paylaştı

DuckDuckGo, Google’ın Anti-Rekabetçi Arama Davranışlarını Paylaştı

-

Anti rekabetçi arama davranışları ve ihlalleri nedeniyle AB tarafından 5 milyar ABD doları rekor bir para cezasına çarptırılan arama motoru Google hakkında açıklamalar yapan DuckDuckGo, Google’ın arama uygulamalarıyla ilgili endişelerini dile getirdi. DuckDuckGo, Google’ın anti-rekabetçi arama davranışlarını paylaştı.

DuckDuckGo resmi Twitter hesabındaki bir tweet serisiyle, AB’nin Google’ın rekabete aykırı arama davranışını engellemeye yönelik desteğini dile getirdi.

En Çok Kullanılan 21 Arama Motoru

DuckDuckGo, Google’ın Anti-Rekabetçi Arama Davranışlarını Paylaştı

“AB’nin Google’ın rekabete aykırı arama davranışını ihlal etmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Etkilerini uzun yıllar önce hissettik ve Android ile iOS ve genel mobil ve masaüstü bilgisayarlarda daha az pazar payına sahip olduk.”

DuckDuckGo, Google’ın rekabet etmeyi zorlaştırdığı yolları listelemeye devam ediyor.

“Geçtiğimiz yıla kadar, Android’de Chrome’a DuckDuckGo eklemek imkansızdı ve Chrome’da iOS’ta hala imkansız. Ayrıca, birçok ülkede en iyi arama motorları arasında yer alsak da, Safari’deki gibi arama seçeneklerinin varsayılan listesine dahil edilmiyoruz.”

“Google arama bileşenleri, çoğu Android sürümünde belirgin bir şekilde öne çıkar ve varsayılan arama motorunu değiştirmek imkansızdır. Uzun bir süre boyunca, işletim sisteminin tüm çalışma şeklini etkin bir şekilde değiştiren bir eklenti yüklemeden bu bileşini bile kaldırmak imkansızdı.”

 

Görünüşe göre, Google’ın anti rekabetçi arama davranışı Android işletim sisteminin ötesine uzanıyor.

“Anti-rekabetçi arama davranışları Android ile sınırlı değil. Chrome tarayıcı uzantımızı her güncellediğimizde, tüm kullanıcılarımız arama ayarlarını geri almak isteyip istemediklerini ve uzantının tamamını devre dışı bırakmak isteyip istemediklerini soran resmi görünümlü bir diyalogla karşı karşıyalar.”

 

Kullanıcılar DuckDuckGo Chrome tarayıcı uzantısını güncellediğinde, kullanıcıların uzantıyı devre dışı bırakmak ve varsayılan arama ayarlarını Google’a geri döndürmek isteyip istemediklerini soran bir ileti görüntüler. Google’ın kullanıcıları arama motorlarını değiştirmesini istemek, DuckDuckGo için bir endişe kaynağıdır.

DuckDuckGo’nun bir başka endişesi de Google’ın Google ana sayfasına yönlendiren Duck.com alan adına sahip olmasıdır.

 

DuckDuckGo bunun sürekli olarak kullanıcılarının kafasını karıştırdığını iddia ediyor. Duck.com’un DuckDuckGo’ya ulaşmak için kaç kullanıcının ziyaret ettiği ile ilgili verileri görmek ilginç olacağını söylüyor. Google’ın bu alan adını kaydettirmesinin başka bir nedenini düşünmek zor olmasa gerek.

DuckDuckGo’nun kurucusu ve CEO’su Gabriel Weinberg, kendi Twitter hesabından aşağıdaki ifadeyi yayınladı.

“Büyük bir cezalandırma olsa da, Google 2017’de 32B’nin üzerinde bir kazanç elde etti. Buradaki herhangi bir kalıcı değişiklik, bu tek seferlik cezadan değil, ileriye dönük davranışlarını değiştirmekten kaynaklanacak.

Arama rakipleri açısından, kullanıcıların arama motorlarını değiştirmesini kolaylaştırmak istiyoruz.”

 

Bu tweetler, bu hafta başlarında haberlerin AB’nin para cezasını açıklamasıyla birlikte paylaşıldı.

O zamandan beri, DuckDuckGo sürekli olarak Google’ın ihlalleri ile ilgili paylaşımlar yapıyor. En yeni tweet’i, Google Chrome’un gizli modu hakkında bir “efsane” olarak karşılaşıyor.

“Chrome’un “Gizli” modu ve İzleme Yapma ayarını kullanırken çevrimiçi olarak izleyemeyeceğiniz bir efsane.

Kurucumuz ve CEO’sumuz @yegg, bu yanlış kavramları ve DuckDuckGo’nun gerçekte izlenmeyi nasıl önlediğini açıklıyor.”

 

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

0
İş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan dijital pazarlamada, internetin de yaygın kullanımıyla beraber markaların online varlıklarını sürdürmeleri önemli hale geldi. İşletmelerin web site tasarımları...