Ana SayfaSEOGoogle Yeni Görsel Arama Tasarımını Test Ediyor

Google Yeni Görsel Arama Tasarımını Test Ediyor

-

Her geçen gün yeni tasarım değişikliği yapan ve bu değişiklikleri A/B Testi ile kullanıcılarına deneten Google yeni görsel arama tasarımını test ediyor. Yeni tasarım güncellemesinde en dikkat çeken ayrıntı ise yuvarlak kenarlar.

Google Yeni Görsel Arama Tasarımını Test Ediyor

Şu anlık test aşamasında olan ve sadece belirli test gruplarının test edebildiği yeni güncelleme ile Google görsel arama sonuçlarının tasarımı değişiyor. Yapılan değişiklikler ile Google görsel aramalar farklı bir görünüme kavuşuyor. Yapılan değişikliklerden en dikkat çekeni ise daha önce mobil SERPs’e (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) gelen ve kullanıcılar tarafından sevilen yuvarlak gölgeli kenarlar.

Google Yeni Görsel Arama Tasarımını Test Ediyor
Google Yeni Görsel Arama Tasarımını Test Ediyor

Yuvarlak köşelerin haricinde en büyük değişikliklerden bir diğeri ise görsellerin gösterim şekli. Daha önce görselin üzerine tıklandığında görselin sağ ve sol kısımları boşaltılarak benzer görseller ve çeşitli butonlar seçilen görselin yanında listeleniyordu. Yeni tasarıma baktığımızda bu durumun tamamen değiştiği, seçilen görselin sayfanın en sol tarafında dikey, arka planı beyaz bir kısımda listelendiğini görüyoruz. Bir önceki tasarımda yer alan çeşitli buton ve benzer görsellerin de seçilen görseller de yeni güncelleme ile artık görselin sağında değil altında yer alıyor. Ayrıca Google yeni tasarım ile kullanıcılara bir görseli seçtikten sonra, ekranın sağ tarafında gezinmeye devam etme olanağı sunuyor. Seçilen görsel alanının arka planının da beyaz olması, bu alanın sayfanın geri kalanı ile uyumlu olmasını ve estetik bir görünüm oluşturmasını sağlıyor.

Listelenen Görsellerin Altında Yer alan Bilgiler

Yeni güncelleme ile ayrıca, daha önce görselin üzerine tıklandığında gösterilen görsel başlığı ve görselin bulunduğu site de arama sonucunda listelenen tüm görsellerin altında yer alacak. Böylelikle kullanıcılar görselin üzerine tıklamadan görselin hangi siteye ait olduğunu bilebilecek.

Şimdilik bu güncelleme test aşamasında ve sadece belirli test grupları için aktif ve kullanılabilir. Çok yakın bir zamanda, yapılacak test ve iyileştirmelerden sonra bu güncellemenin kullanıma sunulacağı düşünülüyor.

Yeni güncelleme hakkında düşüncelerinizi ve/veya aklınıza takılan soruları aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Kaynak : Search Engine Journal

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...