Ana SayfaSEOGoogle’ın Arama Algoritması Backlinklerin Duygularını Ayırt Edemiyor

Google’ın Arama Algoritması Backlinklerin Duygularını Ayırt Edemiyor

-

Google’da kullanıcıların Google’ı ve Google aramalarını daha iyi anlamasına yardımcı olan ve geri bildirimleri raporlayarak gelişime katkıda bulunmak gibi önemli bir rolü olan Danny Sullivan, herhangi bir yerde sitenizden nasıl bahsedildiğini Google’ın duygusal açıdan anlamlandıramadığını yani siteniz dışında siteniz hakkında konuşulurken yer alan duyguların arama sıralamasını etkilemediğini onayladı. Bir başka deyişle Google duyguları ayırt edemiyor diyebiliriz.

Başka bir deyişle, belirli bir web sitesi hakkında olumlu sohbet, arama sonuçları sıralamasındaki konumunu etkilemeyecektir. Yine aynı şekilde bir web sitesinin etrafındaki negatif söylemler sıralama kaybetmesine neden olmaz.

Google Duyguları Ayırt Edemiyor

Danny Sullivan, bir kullanıcının Twitter’da aşağıdaki soruyu sorduğunda bu konuda açıklama yaptı.

“Arama algoritmanızın duyguları algılayıp göz önüne aldığı anlaşılıyor. Bir duygu arama operatörü var mı? (Ben de sanmıyorum; hangi arama operatörlerinin hazır bulunacağına nasıl karar veriyorsunuz?) ”

Twitter’dan gelen soruya verdiği cevapla Danny Sullivan açıkça, Google aramasının “duyarlılığı tanımaması” gerektiğini, hem de duyguyla arama sonuçlarını düzenlemek için herhangi bir operatörün bulunmadığını açıkça belirtmiştir.

Örneğin, bir web sitesinin aniden, basında yer alan bazı kötü haberlerden dolayı tonlarca backlink sağladığı söylenebilir. Belki de popüler bir web sitesi, bazı UI değişiklikleri veya bu satırlardaki değiştirilmiş bir şey için sert bir şekilde eleştirilebilir.

UI Nedir?

Sebebi fark etmeksizin kazanılan tüm backlinkleri Google algılayacaktır ancak sitenin kazandığı backlinklerin pozitif veya negatif olduğunu tanımlayamayacaktır.  Böyle bir durumda, web sitesi (teoride) negatif duygulardan zarar görmezken kazandığı backlinklerin faydalarını görecektir. Bu durum Google’ın duyguları tanımamasının olası olumsuz yönlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Öte yandan eğer eleştiriler haksız yere yapılıyorsa iyi bir şey olabilir.

Sullivan’ın yanıtladığı Twitter kullanıcısı, geçen yıl ortaya atılan bir iddia nedeniyle Google’ın duyguyu tanıdığı izleniminin altında olabilir. Bununla birlikte Google’dan Gary Illyes, bir arama konferansında, arama motorunun olumsuz duygulara önem verdiğini iddia etmişti.

Şimdi ise sıralamanın olumsuz duygudan etkilenmediğini Google yetkilisi Danny Suliivan’dan teyit ediyoruz.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?