Ana SayfaSEODuckDuckGo, Google'dan Duck.com'u Aldı

DuckDuckGo, Google’dan Duck.com’u Aldı

-

Yakın zamanda Google’ın gizli moddaki arama verilerini de kaydettiğini analiziyle birlikte açıklamasıyla gündeme gelen DuckDuckGo’nun bir kaç gün önce Duck.com’u Google’dan aldığı ortaya çıktı. Yani resmen DuckDuckGo Duck.com’u satın aldı.

DuckDuckGo, Google’ın Anti-Rekabetçi Arama Davranışlarını Paylaştı

DuckDuckGo’nun Yükselişi

Ekim 2018’de yaptığı açıklama ile günlük kullanıcısının %50 arttığını açıklayan DuckDuckGo geçen sene aynı dönemde 20 milyon olan günlük kullanıcı sayısının 30 milyona çıktığını açıklamıştı.

Kullanıcı verileri gizliliği, bilgi güvenliği ve kendisi hakkındaki şeffaflık ile kullanıcılar tarafında daha fazla tercih edilmeye başlanan DuckDuckGo sadece kullanıcıların değil aynı zamanda yatırımcıların da ilgisini çekmeyi başardı. Emin adımlarla ilerleyen DuckDuckGo sadece 2018’in yaz aylarında küresel yatırımcılardan 10 milyon dolardan fazla yatırım aldı.

DuckDuckGo Günlük 30 Milyon Aramayı Geçti

DuckDuckGo Duck.com’u Satın Aldı

Google, premium jenerik alan adı Duck.com’u 2010 yılında daha önceden domain kaydını yapmış olan On2 Technologies’den satın alarak bu önemli alan adına sahip olmuştu.

DuckDuckGo Duck.com'u Satın Aldı
DuckDuckGo Duck.com’u Satın Aldı

DuckDuckGo, son zamanlarda yaşanan veri skandalları sonrasında hem odaklandığı bilgi güvenliği ve veri gizliliği hem de skandallar karşısındaki davranışları ile bilinirliğinde önemli mesafe kat etmeyi başardı. DuckDuckGo, geçtiğimiz temmuz ayında resmi Twitter hesabında yaptığı açıklamalar ile Duck.com’un Google.com’a yönlenmiş olmasının rekabet açısından sıkıntı olduğunu ve kullanıcılarının kafasının karıştığını açıklamıştı.

MarkMonitor marka koruması altında Google’a kayıtlı olan Duck.com şu an domain özel kayıtlı (whois privacy) olarak alan adı kaydı NameCheap’e aktarıldı. Gizli olsa da DuckDuckGo ile aynı name server üzerinde yer alması ve Duck.com’un On2 Technologies’ten alınmasıyla ilgili haberlerin bir kaç gün önce on2.com’a taşınmış olması satın alma olarak yorumlanmıştı. Bir kaç gündür beklenen gelişmeler sonrasında bugün Duck.com‘un duckduckgo.com‘a yönlendirildiğini gördük ve artık satın alma işleminin gerçekleştiğini net olarak biliyoruz.

DuckDuckGo Bundan Sonra Duck.com Olur mu?

Bu satın alma işlemi sonrası merak edilen çok önemli 2 konu bulunuyor. Bir tanesi duck.com’un satış bedeli, diğeri de ilerleyen süreçte DuckDuckGo’nun duck.com olarak devam edip etmeyeceği. Duck.com satış bedeli 500 bin dolar veya biraz daha üzerinde olduğu konuşuluyor. Peki sizce bundan sonra DuckDuckGo, duck.com olarak devam eder mi?

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?