Ana SayfaSEOJohn Mueller: Google'ın neyi kaliteli bulduğuna odaklanmayın!

John Mueller: Google’ın neyi kaliteli bulduğuna odaklanmayın!

-

Google Webmasters Hangout görüşmelerinin birinde, bir kullanıcı John Mueller’e, Google için kaliteli içerik nedir? sorusunu sordu. Mueller, aslında yayıncıların kalite tanımını Google’dan daha iyi bildiğini söyledi. Sonrasında Mueller, yayıncıya neye odaklanması gerektiğini anlattı.

John Mueller Kimdir? Google’daki Görevi Nedir?

Google için kaliteli içerik nedir?

SEO topluluğu, birkaç yıl önce ‘Kalite Güncellemesi’ adını verdikleri paylaşımlarını her ay duyurmaya başladı. Her ay bir güncelleme olduğunu ve bunun kalite ile ilgili olduğunu söylemeye devam ettiler. Google, bu güncellemelerin gerçek güncellemeler olduğunu reddetti. Ancak ‘kalite’ nin önemli bir sıralama faktörü olabileceği düşüncesi devam etti.

Google, arama sonuçlarına BERT, Sinirsel Eşleştirme, RankBrain ve Doğal Dil İşleme’deki diğer adımları tanıttıktan sonra bile, yayıncılar hala “kaliteli içerik” yaratmayı düşünüyor. Kalite iyidir. Ancak Google, web sitelerini öncelikle sorgunun amacına uygunluk açısından değerlendirip sıralama yapıyor.

İşte soru:

“Google’ın gözünde kaliteli içerik nedir? İki kişi aynı içerik üzerinde yazıyorsa, aynı şey hakkında farklı bir görüşe sahip olmaları mümkündür. Peki Google hangisinin daha iyi olduğuna nasıl karar veriyor? ”

     John Mueller’in yanıtı:

“Aslında, -site yöneticisi olarak- sizin, belli bir alanda içerik paylaşan siteniz için kaliteli içeriğin ne olduğunu bilmeniz daha mümkün.”

Kalite nedir? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişebilir. Kalitenin objektif bir tanımını oluşturma konusunda herhangi bir patent veya araştırma belgesi yoktur.

Kalite gibi bir kavram soyut ve özneldir. Google Arama, muhtemelen, öznel cevaplar sunmayı dert etmiyor. Bunun yerine, arama niyeti olarak da bilinen, sorguyu çözme veya arama sorgusunun altında yatan ihtiyaç açısından doğru olan yararlı cevaplar sunmaya çalışıyor.

Mueller ayrıca; “Google’ın kaliteli içerik hakkında ne düşündüğü fazla önemsenecek bir şey değil. Ancak bunun yerine, gerçekten benzersiz ve çekici ve kaliteli bir şeye sahip olduğunuzu göstermeniz gerekir.” ifadelerinde bulundu.

Bu sözlerden anladığımız kadarıyla Mueller, Google’ın algoritmalarla neyi kaliteli bulabileceğine kafa yormayı bırakmak ve kullanıcıların neyi kaliteli bulabileceğine odaklanmak gerektiğini anlatmaya çalışıyor.

“Dolayısıyla, Google’ın algoritmalarının nasıl çalıştığını anlamaya çalışmak yerine, kullanıcılarınızın gerçekte ne düşündüğünü ve kullanıcı çalışmaları gibi şeyler yapmayı, bir grup insanı ofisinize davet etmeyi veya sanal olarak onlara yeni bir şey göstermeyi denemenizi öneririm. Onlara, web sitenizde sağladığınız yeni bir hizmetle ilgili, “web sitenizi sevmiyoruz” veya “sitenize girince kafamız karışıyor” veya “logonuzun rengini sevmiyoruz” gibi cevaplar alabileceğiniz zor sorular sorun. 

Ancak bunlar, elde edilmesi zor ama gerçekten önemli olan geri bildirimlerdir ve çoğu zaman kabul etmeyebileceğiniz şeylerdir, ancak tüm kullanıcılarınız bunu söylüyorsa, belki de bu da dikkate almanız gereken bir şeydir. ”

Yapılan Optimizasyonlar Sıralamaları Ne Zaman Etkiler?

Son olarak Mueller, Google’ın alaka düzeyine nasıl odaklandığını paylaştı:

“Bu her zaman yaptığımız bir şey. Kullanıcıların ihtiyaçları ve beklentileri zaman içinde değişmeye devam etse bile, alakalı sonuçları sunmaya devam ettiğimizden nasıl emin olabileceğimizi görmek için her zaman arama sonuçlarında A/B testleri yapıyoruz.”

“Yeni bir özellik sunduğumuzda, kullanıcıların bu yeni özellikle ilgili neleri anlamadıkları ve özelliği daha işe yarar şekilde kullanabilecekleri üzerine çalışmalar yapıyoruz.

“Yeni özellikleri denediğimiz ve kullanıcıların bu yeni özelliklerle hangi yollarla karıştırıldığını veya bu yeni özelliklerle hangi şekilde daha iyi çalışabileceklerini görmeye çalıştığımız arama konsolunda da kullanıcı çalışmaları yapıyoruz.”

Mueller son olarak, sıralama sorununa Google’ın yaklaştığı şekilde yaklaşmanın yararının altını çiziyor.

“Bunlar her zaman yapmanız gereken şeylerdir ve Google algoritmaları için şu anda nelerin yüksek kaliteli içerik olduğunu anlamaya çalışmak yerine kullanıcılarınıza odaklanmalısınız. Google’ın algoritmalarının bunu nasıl çözdüğüne odaklanmamanızın diğer nedenlerinden biri, Google’ın algoritmalarının da gelişmeye ve kullanıcılara odaklanmaya ve neye ihtiyaç duyduklarını görmeye devam etmesidir. Ve yalnızca Google’ın algoritmalarına odaklanıyorsanız, her zaman bir adım geride kalırsınız. Bu yüzden, kullanıcılarınıza odaklanmaya çalışın ve gereksinimlerinin ne olduğunu ve gerçekten benzersiz ve çekici ve etkin olduğunuz o bölgedeki diğer herkesten farklı bir şey sağlamak için neler yapabileceğinizi anlamaya çalışın.”

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...