Ana SayfaSEOJohn Mueller: Manuel site haritası oluşturmayın!

John Mueller: Manuel site haritası oluşturmayın!

-

Google Webmaster Trendleri Analisti John Mueller, büyük web sitelerinin site haritalarının manuel olarak oluşturulmaması gerektiğini söylüyor. John Mueller kısa süre önce bir SEO’ya büyük bir web sitesi için manuel olarak bir site haritası oluşturmamalarını tavsiye etti ve daha uygun çözümler sundu.

Bu bilgi paylaşımı, r/SEO altdizimi üzerindeki bir Reddit akışında gerçekleşti. Bir SEO uzmanı, 2 milyondan fazla ürün içeren bir web sitesi için bir site haritası oluşturma konusunda tavsiye arıyordu.

“Çok teknik ve endüstriyel bir alanda müşterim var. Birbirine benzer ancak çok spesifik endüstriyel parçalar satıyorlar. Envanterlerinde 2 milyondan fazla ürün var.

Buradaki görevim bir site haritası oluşturmak. Çok fazla sayfa olduğundan, manuel olarak oluşturmam gerekiyor. Geliştirici ekibimizin API üzerinden aldığı ürün ve kategorilere göre ayrılmış bir URL listem var. Site haritaları yalnızca 50.000 URL içerebileceğinden, her birinde 50.000 URL içeren 37 excel sayfam var… ”

SEO uzmanı, bu durumla nasıl başa çıkmayı planladıklarını açıklamaya devam etti: Buna göre site haritasını başlangıçta planlandığı gibi manuel olarak oluşturmak zorunda kalmayacaklarını düşünüyor ancak, Mueller bunun yerine farklı bir öneride bulunuyor.

En Yanlış Anlaşılan SEO Aracı: XML Site Haritaları

John Mueller’in yanıtı

Mueller, “Böyle bir site haritası oluşturmayın,” şeklinde yanıt veriyor. 

“[Site haritasını] doğrudan CMS’den veya temel alınan veritabanından almanız gerekir.”

Başka bir Reddit kullanıcısının belirttiğine göre ise, geliştirici ekibinin başlangıçta URL listesini çektiği API’dan bir site haritası almak da iyi bir çözüm olacaktır.

Bu, site haritasını manuel şekilde oluşturmaktan neden daha iyi?

Büyük bir site veya herhangi bir site için bir site haritası oluştururken, yalnızca sitenin nasıl oluşturulacağını değil, aynı zamanda nasıl güncelleneceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu büyüklükte bir ürün kataloğuna sahip bir site, her gün on binlerce ürün ekleyip kaldırabilir. Bunun gibi güncellenmiş bir site haritasını el ile tutmak imkansız olacaktır.  Otomatik seçenekler mevcut olduğunda manuel olarak bir site haritası oluşturmak gerçekçi bir çözüm değildir.

Sonuç

Reddit akışını başlatan SEO uzmanı, manuel olarak bir site haritası oluşturmanın bu konuda doğru yol olmadığını kabul etti.

“Uyandırma çağrısı için teşekkürler çocuklar. Katılıyorum, bu bizim için ortaya konulan eylem planıydı ve en başından beri tam olarak aklıma yatmamıştı. ”

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

0
Google 2010 yılında, site hızının masaüstü arama motoru sıralama algoritmalarına etki eden bir faktör olacağını duyurmuştu. Hızlı yüklenen sitelerin diğer web sitelerine göre SEO...