Google mühendislerinden John Mueller’den sadece AMP versiyonu olan siteler hakkında açıklama geldi. John Mueller’den gelen açıklamaların tamamını sizler ile paylaşmaya özen gösteriyoruz. Öncelikle John Mueller’in kim olduğunu bilmeyenler için daha önce sizler için hazırlamış olduğumuz “John Mueller Kimdir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

John Mueller özellikle Hangout üzerinden yaptığı açıklamalarla, Google’ın web sitelerini nasıl değerlendiği hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor. Ayrıca dünyanın en büyük forumu olan Reddit’te de fırsat buldukça SEO hakkında sorulan sorulara yanıt vermeye çalışan John Mueller, yine bir Reddit kullanıcısının sorusuna yanıt verdi.

Sadece AMP Versiyonu Olan Siteler

Bir site sahibi Reddit üzerinde yeni bir tartışma konusu açtı. Tartışma konusunun içeriği ise sadece AMP versiyonu olan sitelerin mobil veya masaüstü versiyonu olan sitelere göre avantajı ya da dezavantajı olup olmaması hakkında.

John Mueller de bu tartışma altına cevap yazarak bilgilendirmelerde bulundu. Mueller, yalnızca AMP versiyonu olan siteler için, diğer sitelere göre herhangi bir avantaja ya da dezavantaja sahip olmadıklarını ve son zamanlarda bu tarz siteleri görmenin onu mutlu ettiğini dile getirdi. Açıklamanın bir kısmı ise şu şekilde;

“Sadece AMP versiyonu olan siteler kullanmakla ilgili bir sorun görmüyorum. Siteleri nispeten daha kolay olarak hızlandırmak için harika bir teknoloji. Temelde HTML olduğundan, diğer HTML sayfalarıyla aynı şekilde çalışır. Yalnızca daha fazla AMP sitesi açıldığını görmek harika, her içerik için yalnızca bir URL’niz olduğunda işleri daha kolay hale getirebilirsiniz.”

Mueller’den Sadece AMP Versiyonu Olan Siteler Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muelleri, sadece AMP versiyonu olan siteler oluştururken dikkat edilmesi gerekenleri de aynı Reddit tartışma konusunda açıkladı. Mueller’in dikkat edilmesi gerekenler hakkında yaptığı açıklama ise şu şekilde;

“Yalnızca AMP versiyonu olan siteler oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalardan ilki sitenizin başta Google tarafından görülebilir olduğundan emin olmak. Bir diğer önemli nokta ise Google’ın JavaScript tabanlı içerikleri indeksleyebildiğinden emin olmak.”

 

Sizlerde bu konu hakkındaki düşüncelerinizi ve/veya aklınıza takılan soruları aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

 

Kaynak: Reddit

Comments (2)

  1. İndirim Kodu
    Posted on 4 Ocak 2019
  2. Özkan
    Posted on 6 Ocak 2019

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.