Ana SayfaSEOWordPress Eklentisi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

WordPress Eklentisi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-

WordPress için binlerce hatta on binlerce ücretli veya ücretsiz eklenti bulunuyor. Peki WordPress eklentisi seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Eklenti seçerken hangi kriterler incelenmeli? Yanlış eklenti seçimi nelere yol açabilir?

WordPress Eklentisi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dünya üzerinde WordPress kullanımı yaygınlaşmaya devam ediyor. Bununla birlikte WordPress için geliştirilen eklenti sayısı da hızla artıyor. WordPress için geliştirilen binlerce hatta on binlerce ücretli veya ücretsiz eklenti bulunuyor. Bu da aynı işlevlere sahip birden fazla eklenti olduğu anlamına geliyor. Peki bu kadar fazla seçenek arasından ihtiyacınız olan eklentiyi nasıl seçeceksiniz?

WordPress eklentileri işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Ancak yanlış eklenti seçimi sitenizi yavaşlatabilir, eklenti içerisinde bulunan açıklar yüzünden siteniz kötü niyetli kişilerin saldırısına maruz kalabilir ve hatta sitenizin Google’dan ceza almasına bile sebep olabilir.

Sıradan Bir Kullanıcı için WordPress Eklentisi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler İse Temelde 5 Maddedir

  1. WordPress Tarafından İncelenmiş Eklentileri Tercih Etmek
  2. Popüler Eklentileri Tercih Etmek
  3. Düzenli Olarak Güncellenen Eklentileri Tercih Etmek
  4. Destek Geri Bildirimleri İyi Olan Eklentileri Tercih Etmek
  5. Yüklü Bir Eklenti İle Çakışmayacak Bir Eklenti Tercih Etmek

WordPress Tarafından İncelenmiş Eklentileri Tercih Etmek

WordPress tarafından incelenen eklentiler resmi WordPress eklenti sayfasına eklenir. WordPress bu eklentileri belirli aralıklar ile inceler ve herhangi bir sıkıntı bulması halinde eklentiyi WordPress resmi eklenti sayfasından kaldırır. Bu yüzden eklentilerinizi mümkün olduğunca WordPress içerisinden indirmeye özen gösterin. Bir eklentinin sadece WordPress resmi eklenti sayfasında ekli olması %100 güvenli ve sorunsuz bir eklenti olduğu anlamına gelmez. Ancak büyük oranda güvenlidir.

Popüler Eklentileri Tercih Etmek

Herkes kullanıyor diye bir eklenti tabi ki güvenilir olmaz. Ancak popüler eklentiler diğer eklentilere göre daha sorunsuz oluyor ve tespit edilen açıklar daha hızlı kapatılıyor. Bu durumda popüler eklentilerin diğerlerine göre böyle bir avantajı oluyor.

Düzenli Olarak Güncellenen Eklentileri Tercih Etmek

Düzenli olarak güncellenen eklentileri tercih etmek çok önemlidir. Zira bazı eklentiler çok kullanışlı olsa da geliştirme süreci bitmiş ve artık güncellenmiyor olabilir. Bu durumda gerek eski sistemlerde bulunan açıklardan, gerek WordPress sürümüne gelen güncellemelerle eklentinin içeriğinin uyuşmamasından kaynaklı açıklardan sistemde sıkıntılar meydana gelebilir. Bu yüzden düzenli olarak güncellenen eklentileri kullanmakta yarar var.

Destek Geri Bildirimleri İyi Olan Eklentileri Tercih Etmek

WordPress resmi eklenti sayfasında her eklenti sayfasının bir destek sayfası vardır. Destek sayfası, devam eden sorunları olan bir eklenti varsa size bilgi verebilir. Tipik sorunlar, kodun diğer eklentilerle çakışması olabilir. Bazen, WordPress şablonunun eklentinin çalışması için değişikliklere ihtiyacı olabilir. Destek sayfası, eklentiyi kullanan kullanıcıların yorumlarını da barındırdığı için bu destek sayfalarını inceleyip eklentinin sorunlu bir eklenti olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Yüklü Bir Eklenti İle Çakışmayacak Bir Eklenti Tercih Etmek

Daha önce birçok kez karşılaştığımız bu durum oldukça yaygındır. Benzer özelliklere sahip olan 2 ya da daha fazla eklentinin çakıştığı durumlar gerçekleşebilir. Bu genelde hız optimizasyonu veya cache eklentileri için meydana gelen bir durumdur. Bu yüzden başka bir eklenti ile çakışmayacak eklentiler seçmekte yarar var.

Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Konu ile alakalı düşüncelerinizi ve/veya aklınıza takılan soruları aşağıda bulunan yorum kısmında bizlere iletebilirsiniz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...