Ana SayfaSEOKasım 2019 Google algoritma güncellemesi

Kasım 2019 Google algoritma güncellemesi

-

1 yıl içerisinde Google arama algoritmasında çok fazla değişiklik meydana gelir, bu değişimler çeşitli SEO araçları ile tespit edilebiliyor, bununla ilgili eylül ayında gerçekleşen güncellemede Google algoritma güncellemeleri takip araçları ile ilgili paylaşımlarda bulunmuştuk. Kasım 2019 Google algoritma güncellemesi bir kaç gün önce etkilerini göstermeye başladı.

Kasım 2019 Google algoritma güncellemesi: Farklı sektörlerden yaklaşımlar

Bu güncelleme henüz Google tarafında onaylanmış değil ama algoritma güncellemesinin varlığına dair önemli bulgular var. Bu güncelleme geniş bir yelpazede yer alan farklı niş alanları etkilemektedir. Çeşitli platformlarda sıralama kazandıklarını paylaşanlar olsa da geri bildirimlerin çoğu negatiftir.

Adli (forensic) SEO uzmanı Alan Bleiweiss (@AlanBleiweiss), bu güncellemenin birçok sektörü nasıl etkilediğini tweetle belirtti, öncesinde 47 siteyi takip ettiğini de belirtti. Şöyle bir tweet paylaştı:

“Ruh Sağlığı Bilgi Bankası ve Rehberi -% 20 artış
Seyahat rezervasyonu -% 14 artış
Seyahat rezervasyonu -% 25 artış
Tarifler -% 12 artış
B to C e-ticaret -% 20 artış

Teknik haberler -% 20 düşüş
Cilt bakımı ortağı -% 48 düşüş

Alternatif sağlık – etkilenmedi
Diğer Tarif siteleri – etkilenmedi ”

Not: Seyahat siteleri için çift listeleme bir yazım hatası değildir. İki seyahat sitesine referanstır.

Tarif blogları güncellemeden nasıl etkilendi?

Google bu algoritma güncellemesi ile belirli niş kategorileri hedeflemiyor. Tarif blogları oldukça niş ve organize bir topluluktur. Bu nedenle büyük bir değişim olduğunda da bu topluluğun sesi artacaktır. Böylece tarif blogları topluluğu bu güncellemeyi fark etti. Günün erken saatlerinde başlayan ve br kaç saat içinde bu güncellemede düşüş yaşadığını bildiren 47 tarif blogu listesi vardı ve artmaya devam ediyordu.

Tarif blogu SEO’sunda uzmanlaşmış  olan MediaWyse (@MediaWyse) ‘dan Casey Markee, Google’ın Kasım 2019 güncellemesinden muzdarip olan yukarıda bahsettiğimiz 47 siteyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Büyük, küçük, orta ölçekli siteler yani aslında bahsettiğimiz sitenin hepsi % 30+ düşüş yaşamış gibi görünüyor. Düşüşleri takip etmenin site sahipleri için zor olduğunu ve “Bazı etkileyici değişiklikler yapmam gerekli” diye düşündüklerini biliyorum.

Fakat bu durumlarda su altında gözün kapalıyken bir tahtaya dart atmak gibidir. Kesinlikle daha fazla bilgilendirme için BEKLENMELİDİR ve bu “güncelleme” tamamen oturuncaya kadar. ”

Kabul ediyorum, Google’ın bu güncelleme hakkında söylediklerini duymak aslında en iyisidir. Trafik kaybedilen iki tarfi bloguna hızlıca baktım ve ikisi de anahtar kelime terimlerini yoğun kullananlardandı.

Seyahat blogları güncellemeden nasıl etkilendi?

Bu güncellemeyle ilgili belirtilmesi gereken ilginç bir detay var. Daha önce hiçbir güncellemede karşılaşmadıkları değişimi nihayet Kasım 2019 Google güncellemesinden sonra negatif etkilendiklerini söyleyen çok sayıda yayıncı bulunuyor. Örnek bir yayıncı tweeti:

İlk kez algoritma değişikliğinden etkilenen siteler

Bu güncellemeyle ilgili ilginç bir not, daha önce hiçbir güncellemeyle karşılaşılmadıklarını ve nihayet Kasım 2019’daki Google güncellemesinden etkilendiklerini duyduğunu bildiren birçok yayıncının bulunduğudur. Temsili bir örnek olarak, bir yayıncı tweetledi:

Facebook – Hat(Şapka) Gözlemleri

Özel SEO Sinyalleri Laboratuarı isimli Facebook grubunun bir üyesi de benzer bir deneyimini paylaştı. Bu Facebook üyesi yedi yıl boyunca ilk üçte yer alan yedi yıllık sitesinin aniden ikinci ve üçüncü sayfaya düştüğünü belirtti. SERP’leri analiz etmek için içerik analizi yazılımını kullandığını ve soruların sıralamada ne tür bir kelime olduğunu anlamadığını bildirdi. Bu bir ipucu olup olmadığına bakılmaksızın, bu, önceki bir Google güncellemesinden hiç düşüş yaşamadığını bildiren ve şimdi bu güncellemeyle ilgili zor zamanlar yaşayan birçok kişiden sadece biri.

Başka bir Facebook üyesi, trafikte% 20’lik bir hareket olduğunu ancak anahtar kelime konumlarında çok az değişiklik yaşadığını bildirdi. Bu tür bir sonuç, bazen organik sonuçları aşağı itme eğiliminde olan bunu arayan bunları da aradı (People also ask), featured snippets, karuseller, en çok okunan haberler ve diğer “faydalı” Google özelliklerinde de bir artıştan kaynaklanıyor.

Moz’un Mozcast’ine göre, en büyük değişiklikler 5 Kasım 2019’da başlayan ve 7 Kasım Perşembe’de zirveye ulaşan ve bir güncellemenin kanıtlanmaya başladığını belirten bir zirve olmuş.

Mozcast'in ekran görüntüsü
Mozcast’in ekran görüntüsü

Bu, trafiğin bir kısmının azalmasına neden olabilir mi? Söylemesi zor, bunlar güncellemenin ilk günleri ve akışı devam eden bilgiler hala stabil hale gelmeyi bekliyor. Genel olarak, SEO Signals Labs grubundaki artışlardan daha fazla sıralama kaybı rapor eden daha fazla insan var.

Gri şapka güncelleme reaksiyonu

Kendini “gri şapka” olarak tanımlayan Profper SEO Facebook grubu üyeleri genel olarak olumlu karşılamışlar. Bu grup Özel Blog Ağı (Private Blog Network) bağlantılarına odaklanmıştır. Grubun yöneticisi tüm anahtar kelimelerinin yukarı yönlü keskin ivmede olduğunu gösteren bir Accuranker grafiğini yayınladı ve bir başka üye de grafiği hokey sopasına benzetti.

Bir başka üye, satışlarını haftada % 30, cuma günü ise % 70 oranında bir iyileşme ile takip ettiğini belirtti. Birkaç üye, Google Yerel (Google Local) değişikliklerinde büyük kazanımlar olduğunu belirtti. Genel olarak, gri şapka SEO uzmanları bu algoritma güncellemesini olumsuz değil olumlu karşılıyor.

Siyah şapka güncelleme reaksiyonu

Black Hat World forumlarındaki üyeler sıralamalarındaki çarpıcı değişiklikleri tartışıyorlar. Bazıları% 40’a varan kayıpları olduğunu paylaşıyorlar.

Forumda gözlemlerini paylaşan bir üyeye göre:

“Bir şeyler olmalı, amazon affiliate forumunda trafiklerinin çok büyük bir sorti yaptığını belirten 2 kişi gördüm. Aksine benim dün ve bugün % 30 arttı. ”

Başka bir tartışmada siyah şapka üyesi şöyle yorum yaptı:

“Sadece bugün nihayet büyük gelişmeler gördüm…”

Google güncellemesinde şapkasız SEO gözlemleri

WebmasterWorld Forum‘da üyeler, 6 Kasım Çarşamba günü değişiklik fark etmeye başladı. Bir üye Perşembe günü yaptığı açıklamada, 24 saat içinde dönüşüm görmediklerini belirtti.

Başka bir üye:

“Kötü amaçlı yazılımlarla dolu arama sonucu sayfalarını görüyorum ve .cf .tk .ml .gq .ga alan adlarından gelen gizli yönlendirmeleri görüyorum. Google artık meşru bir siteyi ve bir spam sitesini ayıramıyor. Bu çok ciddi. Anti-spam ekibi savaşı kaybetti. ”

Bu gözlem, siyah şapka ve gri şapka topluluklarında görülen bildirimleri onaylıyor gibi görünüyor.

Bir başka üyenini gözlemi:

“Buradaki eğlence endüstrisi, çok fazla hareket görüyorum, birçok site sıralamasını çok kaybediyor ve birkaç saat sonra her şey olduğu yere geri dönüyor.”

Beyaz şapka SEO  güncelleme reaksiyonu

Aslında olması gereken Google’ın ne yaptığına odaklanmaya çalışmanız ve oradan nasıl geri dönüşler alacağınızı anlamaya çalışmanız.

Arama pazarlamacılığında, arama pazarlaması eğilimlerini ve teorileri sürekli değişiyor ama benzer şeyle konuşulmaya devam ediyor. Örneğin, Google’ın uzun zamandır affiliate sitelerini hedef aldığı söyleniyor. Ancak Google, affiliate sitelerini hedeflemiyor. Google, sitelerin sıralaması geliştirebileceğine odaklanıyor.

Son beş yıla bakarsak sıralamadaki düşüşler, Google’ın arama sorgularını nasıl anladığı ve neyin alakalı olduğuna karar verme konusundaki değişiklikler ile ilgili olduğunu görebiliyorsunuz. Son zamanlarda yapılan güncellemelere, resmi açıklama olmadığında veya zayıf temele sahip kişilerce yapıldığından, daha sonra yanlış olduğu kanıtlanmış çok sayıda varsayım var.

Zayıf gözlemlere örnekler:

  • Yazarlar sayfası oluşturma önerileri
  • Sitede uzman akreditasyonu göstermek için tavsiyeler
  • E-A-T’yi geliştirme önerisi (Google’ın E-A-T sıralama faktörü olmadığını doğruladı)

Google EAT Nedir?

Bu zayıf tavsiyeler, Google’ın algoritmasını anlamanın bir yolu olarak Google’ın Kalite Değerlendirme Rehberi‘ni ön planda tutmakla ilgili. Bu teorilerin tümü, John Mueller ve Gary Illyes gibi Google çalışanları tarafından çürütüldü.

Kalite Değerlendirme Rehberi, bir web sitesinin içeriğinde neler olabileceği ile ilgili hedefler belirlemek için ve bu hedeflerden yüksek standartlara ulaşmak için stratejiler oluşturabilir. Ancak bu belge hiçbir zaman Google’ın algoritmasının yol haritası olmadı. Bir web sitesinin nasıl derecelendirileceğini gösteren bir yol haritasıydı.

Bu rehberden yola çıkarak bir sitenin neden artık sıralanmadığını anlamaya çalışmak yararsızdır, çünkü Kalite Değerlendirme Rehberi’nde sıralama sırları yoktur.

Google Bireysel Niş Hedeflemiyor

Google algoritma güncellemelerinde nadiren bir endüstriyi hedefliyor. Geçmişte bazı SEO uzmanları Google’ın tıbbi siteleri hedef aldığı fikrini destekledi. Yanılıyorlardı ve şimdi SEO sektöründe Google’ın belirli sektörleri hedeflemediğini hatırlatmak için “Medic Update” örneğini verebiliriz.

Google hedefleme tarif / seyahat blogları?

Google’ın tarif veya seyahat bloglarını hedeflediğini söyleyen herkes büyük olasılıkla yanılıyor. Google algoritma güncellemelerine kronolojik olarak bakacak olursak birkaç istisna dışında belirli sektörler hedeflenmemiştir. Google algoritma güncellemeleri, alaka düzeyi gibi konulara odaklanır.

Bu güncelleme tüm sektörlerden yayıncıları etkiledi. Çok çeşitli site konularını etkileyen geniş bir güncelleme olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kasım 2019 Google algoritma güncellemesi Hakkında

O zaman asıl mesele Google’dan haber alana kadar beklemektir. Geçmişte yapılan güncellemelerin çoğu, kullanıcı sorgularını daha iyi anlamaya, web sayfalarının ne hakkında olduğunu anlamaya ve backlink sinyalini daha iyi anlamaya odaklanmıştır.

Bu, Google’ın içerik, sorgu ve backlinklerle ilgili bir değişiklik kombinasyonunu ortaya koyuyor olabilir. Bu güvenli bir iddia…

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...