Ana SayfaPazarlamaLorem Ipsum Nedir?

Lorem Ipsum Nedir?

-

Özellikle yeni ve taslak halinde olan internet siteleri için kullanılması önemli olan, internet sitesini dolu gösterebilen Lorem Ipsum Nedir?

İnternet sitesi hazırlar ve yeni internet siteleri arasında dolaşırken karşımıza illaki çıkmış olan Lorem Ipsum, internet döneminin çok temelinde bulunuyor. Uzun süredir internet üzerinden erişilebilen Lorem Ipsum matbaa tarafında da oldukça fazla kullanılan bir araç. Genellikle matbaa ve web tasarım ile uğraşanların kesinlikle bileceği Lorem Ipsum, bir araç olarak sayılabilir.

4 Soruda Lorem Ipsum

Lorem Ipsum Nedir?

Örnekle başlayacak olursak web tasarımcı olarak elinizde bir proje var ve bir müşteriniz için bir web sayfası hazırlıyorsunuz. İlk çalışmaları yapmanızın ardından müşterinize sitenin ilk hallerini göstermeye başlayacaksınız. İnternet sitesinde bulunan başlıkları hazırladınız, hangi başlığın nerede bulunacağı ayarlanmış fakat bu başlıkların altına ne yazabilirim? Sizleri başlık altında makale yazmaktan kurtaracak Lorem Ipsum bu başlıkların altına gelecek uzun paragrafları yazmaktan kurtarıyor.

Lorem Ipsum Nedir?
Lorem Ipsum Nedir?

İşi sadece tasarım olan tasarımcıları gereksiz ve uzun haber yazmaktan kurtaracak Lorem Ipsum sayfanın o anda müşterinin gözünü doldurması, tasarımın yerine oturması için haber ya da hayat hikayenizi yazmaktan kurtarıyor.

Lorem Ipsum Ne Demek?

Lorem Ipsum kavramının anlamı sadece günümüze ait değil. Matbaacılıkta da kullanılan Lorem Ipsum, matbaanın icadına kadar uzanan eski bir zaman yolculuğunu kapsıyor. Eski yıllarda kullanılan klasik Lorem Ipsum metini vardı. Bu hazır metin bir taslak halinde olup matbaalarda örnek bir basımda boş kalacak kısımlara uygulanır ve her kitap basımlarında örnek olarak kullanılıyordu. Ancak günümüzde sadece kitaplar değil web siteleri için de kullanılmaya başlandı.

Klasik Lorem Ipsum metinleri bu güne kadar sürekli ezbere yazılar olarak bilinse de Hampden Sydney Üniversitesinde görev yapan Latince Profesörü, klasik Lorem Ipsum metinlerinde bulunan kelimenin tesadüf olmadığını fark ediyor. Consectetur olan kelime en eski ve zor Latince kelimelerinden biriydi. Bu kelimeler bundan yüzyıllar önce “İyi ve Kötünün Uç Sınırları” isimli eserinde ünlü hatip Çiçero tarafından kullanılmaya başlanmıştı.

Örnek: 1500’lerden beri kullanılan standart Lorem Ipsum pasajı

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.”

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...