Ana SayfaSEOGoogle Maccabees Güncellemesi Nedir?

Google Maccabees Güncellemesi Nedir?

-

Hepimizin bildiği gibi Google kullanıcı memnuniyeti için geliştirmeler yapmaya odaklandı ve sürekli geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Yakın zamanda arama motoru algoritmasında gerçekleştirildiği öngörülen bir güncelleme vardı ve bu güncelleme Google tarafından doğrulandı. Genellikle backlinklerin kalitesiyle alakalı bir spam algoritması güncellemesi olarak adlandırılan Google Fred Algoritma Güncellemesi Google Maccabees güncellemesi olarak karşımıza çıktı.

Geçtiğimiz haftanın sonlarında Google sözcülerinden biri olan Danny Sullivan‘dan aralık ayı içrisinde arama motoru çekirdek algoritmasıyla ilgili “birkaç küçük değişiklik” yapıldığını öğrendik. Search Engine Journal‘da paylaşılan yazıda “Belirli periyotlarda alakalılığı artırmak için düzenli ve rutin çabalarımızın bir parçası olarak birkaç küçük iyileştirme yaptık” dedi.

Bazı web siteleri için dalgalanmaların en yüksek olduğu zaman aralığı 12-14 Aralık tarihleri arasında gerçekleştiği düşünülüyor.

Maccabees Güncellemesi ile ilgili paylaşılanların ardından, arama ağı algoritmasında yapıldığı öngörülen güncelleme için irtibat kurulan Danny Sullivan’ın Twitter’daki paylaştıkları:

Eski Adıyla Fred Olarak Bilinen Maccabees Güncellemesi

Google’ın arama motoru çekirdek algoritma güncellemeleri resmi olarak bir ad almazlar. Bundan önceki süreçte bu güncellemelerin adı resmi olarak Fred olarak kullanılıyordu. Bununla birlikte yapılan bu çekirdek algoritma güncellemesinin tanınması için SERoundtable‘dan Barry Schwartz Maccabees olarak adlandırdı.

Ayrıca başka bir Twitter yazışmasında Danny Sullivan bu dönemde yapılan güncellemeye bir isim vermeye dikkat ediyordu, çünkü büyük bir güncelleme değildi:

Google Maccabees Güncellemesi Ne Anlama Geliyor?

Çekirdek algoritma güncellemeleri için çeşitli iddialar konuşulabilir.

Konuşulan bazı iddialar:

  • Çekirdek algoritmalar bir arama sorgusunun bir web sayfasına alaka düzeyini belirleyebilir.
  • Bir sitenin aldığı backlinklerin nasıl sağladığı faydayla ilgili düşüncelerinizi değiştirin. Bazı backlinklerin sağladığı faydanın daha az veya daha fazla olabileceği anlamına gelir. Tek bir türde backlink alan sitelerin yeniden sıralamasına neden olacaktır. Tek tip backlinklere sahip olan siteler bu tür backlinklerin kalitesinin düşürülmesi durumunda savunmasız kalabilir.
  • Sayfa içeriğinden sağladığınız fayda ile ilgili düşüncelerinizi değiştirin. Örneğin, bir arama sorgusu doğası gereği bilgilendirici nitelikte ise ticari bir site için alakasız olarak değerlendirilebilir.

Maccabees Güncellemesi Nedir?

Google’ın arama sonuçlarında meydana gelen değişikliklerin ilk raporlamaları 12 Aralık’tan itibaren görülmeye başladı fakat etkileri yaygın olarak gözlemlenmedi.

Paylaşılan anekdotlarda, pek çok sitenin Maccabees güncellemesi etkilerini hissettiğini gösteriyor. Normal e-ticaret siteleri aynı kriterler göz önüne alındığında çok fazla etkilenmedi, bazılarının organik trafiklerinde sert düşüşü WebmasterWorld forumunda Google Güncellemeleri ile ilgili yaşananlar paylaşıldı. Organik trafiklerde kayıp yaşayan siteler arasında e-ticaret siteleri azınlıkta görünüyor.

Temel algoritma güncellemelerini belli bir siteyi hedeflemek olarak görmek aslında kolaya kaçmaktır. Google sözcüsünün söylediği gibi değişiklikler alakalılığı artırmak için yapılmıştır. Dolayısıyla, yukarıda belirtildiği gibi, sayfa içi veya sayfa dışı alaka sinyallerindeki ve muhtemelen her ikisinde yapılan iyileştirmeler yapılmış olabilir.

Maccabees Güncellemesi ile ilgili genel teoriler ve karşıt görüşler:

  • Maccabees Güncellemesi mobil öncelikli indeksleme ile ilgili: Bazıları, sitelerinin mobil cihazlara uygun olduğunu bildirdiği için bu teoriyi reddetti, diğerleri sitelerini tarayan Google mobil botlarında bir artış görmediklerini bildirdiler.
  • Masaüstü görünürlüğü, mobil görünürlükten daha fazla etkilendi: Bu ilginç bir hipotez ama bazıları bunun tersini bildirdi.

Web Siteleri Maccabees Güncelleştirmesinden Nasıl Etkilenir?

Zamanlama göz önüne alındığında, spekülasyon yapmak için alaka düzeyindeki değişikliğin alışveriş alanıyla ilişkili olabileceğini dillendirilmemiş olabilir. Özellikle etkilenen sitelerin alışveriş alanındaki sayısının az olduğu göz önüne alındığında.

Agresif backlink teknikleriyle ilişkili Facebook gruplarında epey endişe gözlemleniyor. Backlinklerle alakalı bir mesele olmadığını söylemek manasına gelmiyor. Tek tip backlinklere sahip siteler kendileriyle ilgili belirli özellikleri paylaşmış olabilir, sayfa içi ya da sayfa dışı otorite sinyallerinden yoksun olabilirler.

Hala sıralamada iyi konumda olan siteler var. Dolayısıyla, kesinlikle sadece backlinklerle alakalı bir güncelleme değil. Bu durum agresif sitelerin ortak paylaştığı değişikliklerle alakalı olabilir.

Internet Marketing Ninjas’dan Jim Boykin müşteri sitelerinin sıralamalarını kontrol ettiğini ve daha sonra iki kez daha kontrol ettiğini ve “sıralamada veya geçen ay Google organik trafiklerinde hiçbir şey değişmediğini” söyledi.

MediaWyse’den Casey Markee ise “Bazı sitelerim benimle iletişime geçti, organik trafiklerindeki düşülerinden bahsettiler. İçerikleri ve genel kullanıcı deneyimi biraz değişiklik gösterdi.”

Maccabees güncellemesi sonrası organik trafiği etkilenen bazı bağlı siteleri araştırdığımızda ve hem mobil hem de masaüstü trafiği etkilendiğini paylaşıyorlar. Dolayısıyla, internette belirli sitelerin agresif çalışmalarına odaklanmış çekirdek arama algoritmasına küçük bir güncelleme getirildiğini söyleyebiliriz.

Etkilenen ve haklı olmadığını düşünüyorsanız, site gerçekten hak etmezse, tarih yanlış pozitif yarattığını gördüklerinde Google’ın değişiklikleri tekrar aramaya meyilli olduğunu göstermiştir.

Maccabees güncellemesi sonrası organik trafik kaybına uğramış ve bunun haksız olduğunu düşünüyorsanız, sitenizin gerçekten bu kaybı hak etmiyorsa, o zaman Google’ın geçmişte yaptığı değişikliklerin beklenilen pozitif etkiyi sağlamadığını ve hatasından dönme eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-confirms-maccabees-algorithm-update/228901/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...