Ana SayfaSEOWordPress Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler

WordPress Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler

-

WordPress, internet dünyasının %10’luk bir kısmını kapsayan, en yaygın yayın araçlarından biridir. Açık kaynak bir sistem olduğunda  dolayı geliştiricilerin siber korsanları önlemek için yapabilecekleri sınırlıdır. Bu yüzden WordPress kullanıcıları web sitelerini korumakla yükümlüdürler. Siber korsanlara ve kötü amaçlı saldırılara maruz kalmamanız için WordPress’i nasıl daha güvenli hale getireceğinizi anlatan en yararlı yöntemlerden bazılarını listeledik.

WordPress Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler

WordPress’i ve eklentilerinizi devamlı güncel tutun.

wordpress güvenlik

Güncellemeler, güvenliğiniz için çok önemlidir. Fakat bir çok site sahibi bu ayrıntıyı görmezden gelmektedir. WordPress veya Eklenti geliştiricileri, sistemde bir açık sezdiklerinde güncelleme getireceklerdir. Güncellemeleri yapmadığınızı farkeden siber korsanlar, sitenizdeki açıklardan faydalanmak isteyebilir.

Sitenizi sürekli yedekleyin.

wordpress-backups

Sitenizi devamlı olarak yedeklemek, sitenizde bulunan önemli verileri kaybetmenize engel olabilir. Sitenize bir saldırı olmuşsa ve kayıplar vermişseniz, en son aldığınız yedeği yükleyip, devam edebilirsiniz.

Güvenlik eklentileri kurun.

wordpress-security

Wordfence, iThemes SecurityAkismet ve All In One WP Security & Firewall gibi bir çok güvenlik eklentisi kullanılarak site güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

FTP yerine SSH kullanın.

ftp-ssh

SSH ve FTP, veri iletişimi için kullandığımız ağ protokollleridir. Fakat FTP’de, kimlik bilgileriniz şifrelenmenmez. SSH’de ise tamamen farklıdır. Güvenli bir veri aktarımı sağlamak için en yeni ileri teknolojileri ve algoritmayı kullanır.

Güçlü bir Kullanıcı Adı ve Parola belirleyin.

wp-login

Varsayılan admin kullanıcı adını kesinlikle değiştirin. Şifrenizi, harfler, rakamlar, semboller ve karmaşık bir şekilde kombine edin.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Google, Aralık 2022 yararlı içerik güncellemesi başladı

Google, Aralık 2022 yararlı içerik güncellemesi başladı

0
Google, 5 Aralık 2022'de yeni, yararlı içerik güncellemesini sunmaya başladı. Güncelleme, geçtiğimiz aylarda başlatılan yeni dönemi bir parçası. Google, içeriklere yönelik önemli güncellemelerden birisi olan...