Ana SayfaSEOMeta Etiketi (Meta Tag) Nedir?

Meta Etiketi (Meta Tag) Nedir?

-

Meta Tag yani Meta etiketler sitenizin “Head” etiketleri arasında eklenir. Meta etiketler siteniz hakkında arama motorlarına ve tarayıcıya dolayısı ile kullanıcılara temel bilgiler verir.

Arama Motorları’nın siteniz ve içeriğiniz hakkında bilgiye sahip olması için belirli bilgileri almak zorundadır. Bu bilgilerin başında “title” etiketi gelmektedir. “title” etiketi sitenizin adı ve içeriği hakkında bilgi verirsiniz. Buna yardımcı olarak etiketlerin en önemlisi “description” etiketidir. Bu etiket ise ana veya alt sayfalarınızın içeriği hakkında arama motorlarında arama sonuçlarında gözükecek bilgi verisidir.

Meta Tag Ne Kadar Önemlidir?

Meta Tag SEO için önemi hiç bir çalışma ile mukayese edilemeyecek kadar önemlidir. Bunun sebebi arama motoru botlarının sitenizdeki içeriği okuması ve anlamasına yardımcı olmaktadır. Her içeriğin başlığı olması gerektiği gibi bu başlığı tarayıcılara ve arama motorlarının bilmesi gerekmektedir. Eğer bu tür bilgiyi almayan arama motoru büyük ihtimal ile sitenizde sorun olduğunu size bildirecektir. Sitenizi arama sonuçlarına eklensede içeriğiniz sıralamada en gerilerde olacaktır.

Kullanıcı Deneyimi

Meta etiketler kullanıcı deneyimini büyük ölçüde etkiler. Tarayıcınıza temel meta veriler dediğimiz verileri sunucunuz gönderir. Bunların başında “charset” gelmektedir. “charset” sayesinde tarayıcılar sitenizin karakter kodunu almaktadır. Yanlış kullanılan veya kullanılmayan “charset” meta etiketi içeriğin düzgün gözükmemesine ve dilimizdeki bazı harflerin farklı gözükmesine sebep olmaktadır. Dilimizde ve Dünya’da artık “UFT-8” karakter seti kullanımı bir standart halini almaya başladı.

“author” Etiketi ile sitenideki içeriklerin kim tarafından yazıldığını belirtebilirsiniz.

“title” içeriğinizin başlığını belirtir.

“owner” sitenin kime ait olduğunu bu etiket sayesinde belirtebilirsiniz.

“copyright” etiketi ile sitenizin açılış zamanını belirtebilirsiniz.

“keywords” etiketi Google tarafından artık kullanılmamaktadır. Ancak diğer arama motorları halen kullanmaya devam ettiğini düşünüyoruz. sitenizde bulunmasında sakınca olacağı düşünülmemektedir.

“content-language” ile sitenizin dili hakkında bilgi verebilirsiniz.

“index” bu etiketin iki türlü kullanımı vardır “index” ve “noindex”  birinci kullanımında sayfanın arama motorlarına eklenmesine izin verir. ikinci kullanımında ise arama motorlarına indexlenmemesi gerektiğini bildirir. Ancak bu etikete uyup uymamak arama motoru botlarının elinde olan bir şey. Google, Yandex gibi büyük arama motorları bu etiketi dikkate almaktadır.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Birinin Viber’ına Nasıl Erişilir? En Yeni Yöntemler 2024

0
Viber günümüzde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından. Mükemmel bir whatsapp alternatifi olan Viber ile mesajlaşabilir, yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz. Durum...