Ana SayfaSEOBaşarılı SEO Stratejisi İçin 3 Basit Öneri

Başarılı SEO Stratejisi İçin 3 Basit Öneri

-

Başarılı SEO stratejisi oluşturmak her zaman zor değildir. Sizler için derlediğimiz başarılı SEO stratejisi için 3 basit öneri sayesinde sizler de basit yöntemler ile SEO stratejinizde iyileştirmeler gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde web sitesine trafik sağlamanın reklam, sosyal medya paylaşımı, fenomen pazarlaması vb. bir çok yolu bulunuyor. Ancak SEO iyi yapıldığında, organik büyüme için en önemli ve en uygun maliyetli stratejiler arasında yerini alır. Web analiz şirleti Parse.ly tarafından yapılan son araştırmaya göre, geçen yıl sitelere sağlanan trafiğin yarısından fazlası Google aramalarından geliyor.

SEO’dan en iyi şekilde yararlanabilmek için, her Google güncellemesi sonrasında sıralama kaybetmeden en üst sıralarda kalmak oldukça önemli. 7.000 web sitesinde her gün yapılan 200’den fazla değişikliğin analizi sonucunda hangi değişikliklerin yapıldığına bakılmaksızın güvenli ve web site sahiplerinin kolaylıkla öğrenebileceği 3 Basit SEO Stratejisini sizler için derledik.

Başarılı SEO Stratejisi İçin 3 Basit Öneri

1 – Büyük SEO Sonuçları İçin Küçük Başlayın

Bu başlık size biraz sıradan gelebilir ancak SEO stratejisinde gerçekleştirilen küçük adımlar hemen ve/veya zaman içerisinde olumlu kazançlar sağlayabilir. Örneğin aşağıda grafiğini gördüğünüz ve içerisinde yapılan işlemler de bulunan görsel bir Google My Business pazarlama sitesine ait. Bu site organik trafikte yaklaşık 2 kat bir artış sağladı. Bunun temel sebebi Canonical URL’leri kullanarak hangi URL’lerin dizine kaydedileceği gibi bir dizi temel işlemlerin uygulanması.

Başarılı SEO Stratejisi İçin 3 Basit Öneri
Başarılı SEO Stratejisi İçin 3 Basit Öneri

Sitenizin karşı karşıya kalabileceği sorunların bir kısmını tanımlamakta zorlanıyorsanız, Google Search Console’un yeni URL inceleme aracı başlamak için harika bir yerdir.

2 – Değişikliklerden Korkma

Arama özellikleri, kullanıcılar için en alakalı içeriği ortaya çıkarmak ve değişen davranışlarına ayak uydurmak için sürekli gelişmektedir. Örneğin şimdilerde web site trafiklerinin %50’sinden fazlası mobilden geliyor. Google aramaları, AMP gibi yeni teknolojilerle gelişmeye devam ediyor.

Algoritma güncellemeleri geldikçe siteniz değişikliklerden etkilenebilir ve sıralama değişikleri gözlemlenebilir. Değişimlere ayak uydurmanız halinde bu değişikliklerden karlı çıkabilirsiniz.

Örneğin aşağıda yer alan görselde analizi yapılan bir sitenin geçen yıl Google Search Console hatalarını düzeltmeye, yapılandırılmış verileri uygulamaya ve AMP hatalarını gidermeye başlayınca sayfa gösterim sayısı 2 katına çıktı.

Başarılı SEO Stratejisi İçin 3 Basit Öneri
Başarılı SEO Stratejisi İçin 3 Basit Öneri

3 – Mümkünse Birleştirin

Farklı müşteri profillerini ve/veya coğrafi bölgeleri hedeflemek için oluşturulan ve benzer içerikler girilen birden fazla web sitesi oluşturmak cazip gelebilir. Yapılan araştırmaya göre yıllar içinde, farklı kampanyalara ve/veya pazarlama hedeflerine dayanarak çok sayıda yakın kopya site yapıldığını ortaya koydu.

Tam da bu noktada bir problem meydana geliyor. Üretilen içerikler sadece kullanıcılar açısından kafa karıştırıcı değil, aynı zamanda arama motorları için de kafa karıştırıcı olabiliyor. Birden fazla site yerine sadece 1 site oluşturup bu site üzerine yoğunlaşmak ve organik büyümeyi teşvik etmenin en iyi yoludur.

Örneğin aşağıdaki görselde incelenen bir kampanyaya dahil 6 sitenin 1 siteye indirilmesi ve bu siteye özen gösterilmesi durumunda gözlemlenen değişiklikler yer almaktadır.

Başarılı SEO Stratejisi İçin 3 Basit Öneri
Başarılı SEO Stratejisi İçin 3 Basit Öneri

Altı eski web sitesini temizlemek, içeriği birleştirmek ve tek bir harika web sitesine odaklamak, sitenin harekete geçirme oranı tıklama oranını ikiye katladı ve organik trafiği% 64 artırdı.

Kaynak: ThinkwithGoogle

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?