Ana SayfaSEOMevcut İçerikleri Güçlendirecek 5 SEO Çalışması

Mevcut İçerikleri Güçlendirecek 5 SEO Çalışması

-

Web sitelerinde SEO çalışmalarının bir bölümü de mevcut içerikler üzerinde çalışmaktır. Mevcut içerikleri güçlendirecek 5 SEO çalışması ile yazılarınızın performansını arttırabilirsiniz.

Web sitelerinin arama motorlarından daha fazla trafik alabilmesi adına planlı bir SEO çalışması yürütülmesi gerekir. Böylece sitenin tüm yönleriyle arama motorlarıyla uyumlu olması sağlanabilir. SEO çalışmaları site içi ve site dışı olabileceği gibi her bir alanın da kendi alt alanları bulunmaktadır. Doğru bir strateji ve planlama ile site için yapılması gereken tüm SEO çalışmaları gerçekleştirilebilir. Sitelerde çoğu zaman es geçilen çalışmalardan birisi de girilen içeriklerin kontrol edilmesi ve düzenlenmesidir.

Site İçerikleri Neden Güncellenmeli?

Web sitesine girilen içerikler zaman içerisinde değerini yitirebilir, konularla ilgili güncellemeler olabilir ya da bilgiler hatalı olabilir. Sebebi her ne olursa olsun eski içeriklerin periyodik olarak kontrol edilmesi önerilmektedir. Gözden geçirilerek düzenlenecek içerikler daha iyi performans gösterecektir. Böylece hem içeriklerin taze, güncel kalmasını sağlayabilir hem de arama motoru sonuçlarındaki pozisyonlarını iyileştirebilirsiniz. Çalışmaların yapılması sırasında Google Search Console gibi araçları kullanarak düşük etkileşim alan içerikleri belirleyerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Özellikle arama sonuçlarında ilk 10 içerisinde sıralama alamayan içeriklerin mutlaka güncellenmesi gerekmektedir.

Mevcut İçerikleri Güçlendirecek 5 SEO Çalışması
Mevcut İçerikleri Güçlendirecek 5 SEO Çalışması

İşte Mevcut İçerikleri Güçlendirecek 5 SEO Çalışması

1. Geri Bağlantılar Oluşturun

Web sitesindeki içeriklere farklı site ve kaynaklardan bağlantılar verilmesi içeriğe referans olur. Bu nedenle konunun içeriğine uygun olarak hedef kitlenin tercih ettiği platform ve sitelerden bağlantıların alınmaya çalışılması mevcut içeriklerin performansını doğrudan etkiler. Üstelik bu kaynaklardan gelecek ziyaretçiler, konu ile ilgili olduğu için sitenin mevcut hedef kitlesinin artmasını sağlar ve etkileşimleri yükseltir. Backlink ya da diğer adıyla bağlantı çalışmalarının doğal yollar ile yapılmaya çalışılması gerekmektedir. Bağlantı almak için bazı öneriler ise şöyle;

  • Misafir yazarlık
  • İçeriğinizde influencer ya da etkili isimlerden bahsetmek
  • Yüksek kaliteli, paylaşılabilir infografikler oluşturma

2.Benzer Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Yazıya Dahil Edin

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, rekabetin düşük olması nedeniyle performansın artmasını sağlar. Yazıyı hazırlarken gözden kaçırabileceğiniz ilgili diğer anahtar kelimeleri araştırmak ve yazıya bunları dahil etmek yazının daha derin anlamlı ve kapsamlı olmasını sağlar. Bu çalışmalar için konuyla ilgili araştırma yapmanız, sıralama alan içerikleri inceleyerek konuyla ilgili anahtar kelimeler keşfetmeniz sizin için avantaj sağlar. Bu konuda kendisini geliştirmek isteyenlerin RankBrain yönergelerini takip edebilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin yanı sıra orta hacimli anahtar kelimeleri yakalamanız da orta düzeyde rekabete dahil olmanızı sağlar.

3. Başlıkları ve Başlık Etiketlerinizi Optimize Edin

Web sitesinin arama sonuçlarındaki performansının arttırılması, daha fazla ziyaretçi alınmasını sağlar. Bu nedenle düşük performans gösteren sayfalarda başlık ve başlık etiketlerinin güncellenmesi, daha iyi sıralama alınmasını sağlayabilir. Böylece tıklama oranı arttıkça web sitesinin içeriğinin değerini de yükseltebilirsiniz. Başlıkları ve başlık etiketlerini optimize etmek adına ilgili konu için arama sorgulamaları, anahtar kelime araştırmaları yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi de kullanıcıların bu konuda nasıl ve hangi kelimelerle araştırma yaptığının keşfedilmesidir. Bu keşif sonrasında başlıkları ve gerekirse içeriği bu yönde güncelleyebilirsiniz.

Mevcut İçerikleri Güçlendirecek 5 SEO Çalışması
Mevcut İçerikleri Güçlendirecek 5 SEO Çalışması

4. Hemen Çıkma Oranını Düşürün

Web sitesi içeriklerini okumaya başlayan bir kişi, ne kadar uzun süre o içerikte kalırsa, içeriğin katma değerinin o kadar yüksek olduğu görülecektir. Bu nedenle içeriklerin okuyucuları sitede tutacak değerde olmasına dikkat edilmelidir. İçeriklerin hemen çıkma oranları yüksekse bu oranların düşürülmesi gerekir. Bu oranlara sahip içeriklerin araçlar yardımı ile tespit edilmesi sonrasında güncellenmesi zorunludur. Güncelleme sırasında içeriğin okuyucuya fayda sağlar hale gelmesi kritik noktadır. Ortalama okuma süresi 3 dakikadır. Özellikle 1 dakikadan az okuma süresine sahip içeriklerde değişiklik yapılmalıdır. Bu konuda ise yapılabilecek bazı değişikler şöyledir;

  • İçeriğin kolay tüketilebilir olmasını sağlayın.
  • İçeriği eğlenceli hale getirin.
  • Kısa paragraflar ve cümleler kullanın.
  • Ara başlıklar kullanın.
  • Konuyla ilgili infografikler, videolar ve özel görseller hazırlayın.

5. İçerikleri Yeniden Pazarlayın

İçerikler için yapılacak düzenleme çalışmaları sonrasında içeriği yeniden pazarlayın. Bunun için sosyal ağları, hedef kitleye ulaşabileceğiniz tüm kanalları kullanabilirsiniz. Öyle ki basın bülteni gibi araçları kullanıyorsanız bu araçlara da eski içeriklerini ekleyerek daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece içeriklerinizin canlanmasını ve daha iyi pozisyon almasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...