Ana SayfaSosyal MedyaInstagram'da etkili içerik nasıl oluşturulur?

Instagram’da etkili içerik nasıl oluşturulur?

-

Günümüzde neredeyse her sosyal medya platformunda olduğu gibi Instagram’da da içerik üretmek oldukça popüler bir hale geldi. İçerik üretmek bu alanda olmayan insanlar için dışarıdan kolay gözüksede sürekli üretim yapacak olanlar için yönetimi zor bir konudur.
Düzenli bir şekilde içeriğinizi üretip takipçilerinizi sürekli canlı tutmak zorundasınız. Eğer aktif bir üretici olmazsanız takipçi sayınızda düşüşler yaşanabilir. Birkaç başlık altında nasıl ve hangi konulara dikkat ederek içeriklerinizi oluşturacağınızı beraber inceleyelim. 

Kitlenizi tanımaya öncelik verin

İlk olarak hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Kimlere hitap etmek istiyorsunuz? Sayfanıza trafik sağlayan kullanıcılar sayfanızda ne gibi içerikler görmekten hoşlanıyor? Kitlenizin bu isteklerini bilmeden içerik oluşturursanız doğru kitleye ulaşmayabilir. Kitlenizi tanımak için hikayelerinizde ya da yeni bir özellik olan gönderilerinizde anketler oluşturabilirsiniz. Anketler sayesinde takipçilerinizin fikirlerini alabilirsiniz. “Bana soru sor” hikayesi oluşturup kendinize soru sorulmasını ve cevaplarda da siz soru yönelterek anlık bir etkileşim hali yaratabilirsiniz. 

Instagram'da etkili içerik nasıl oluşturulur?

Görselliğe önem verin

Instagram görselliğe önem veren bir platform olduğu için kullandığınız fotoğrafların ve videoların kalitesi yüksek çözünürlükte olmalıdır. Kullandığınız görsellerin boyutu tek bir düzende olursa “timeline” dediğimiz sizin profilinizi oluşturan bölüm daha düzenli ve estetik duracaktır. Böylelikle var olan ve yeni gelecek olan takipçilerinizi görselliklede sayfanıza çekebileceksiniz. 

Ek olarak içerik kısmında da uygun görseli seçmek etkileşiminizi arttıracaktır. İçeriğinize uygun çarpıcı bir görselle dikkat çekebilirsiniz. Ancak uyuma dikkat etmelisiniz çünkü içeriğinizin açıklamasından alakasız bir görselle takipçilerde olumsuz bir etki bırakabilirsiniz.

İçeriğinize Uygun Hashtag kullanın

Hashtag sizin keşfete düşmenizi ve ilgili içeriklere bakan kullanıcılarla buluşmanızı kolaylaştıracaktır. Ancak burda da görsellikte ve içerik planlamada olduğu gibi konuyla alakasız hashtag’leri kullanmamalısınız. Paylaşımınıza uygun ve dönemin içeriğinizle ilgili en sık kullanılan hashtag’ini kullanmalısınız ki paylaşımınız hedef kitlenizle buluşabilsin. En çok yapılan yanlış ise birden çok hashtag kullanımı, bunu yapmanız içeriğinizi daha fazla kullanıcıya ulaştırmaz. Aksine gönderinizde bir karmaşa yaratır. 

Instagram'da etkili içerik nasıl oluşturulur?

Hikaye oluşturun ve duygulara dokunun

Kullanıcıların profilinizi düzenli olarak ziyaret etmesi için hikaye şeklinde içerikler oluşturabilirsiniz. Bir sonraki gönderinizde devam edecek içerikler kullanıcıları meraklandıracak ve ilgisini çekecektir. Kitlenizin talebine göre kişisel hayatınızdan da anlar paylaşmanız takipçilerinizin hoşuna gidebilir. Ancak bu tamamen kitlenizi doğru tanıyıp tanımadığınıza bağlıdır. Ayrıca içeriklerinizde duygulara hitap etmeniz daha samimi bir profil yaratacaktır. Takipçilerinizle olan iletişiminizi de bu şekilde güçlendirebilirsiniz. 

İçeriğinizi planlayın

İçerik konularınızı önceden planlamanız paylaşım zamanlarınızı aksattırmaz ve işinizi oldukça kolaylaştırır. İçerik konularınızı seçip ön hazırlık yapmanız üretim aşamasında da yardımcı olacaktır. Planlarınızı günlük, haftalık ve aylık olarak yapabilirsiniz. Düzenli bir paylaşım akışı etkileşiminizi artıracaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...