Ana SayfaSEMSEM kampanyaları için teklifler nasıl belirlenir?

SEM kampanyaları için teklifler nasıl belirlenir?

-

SEM ya da açık tanımıyla:Search Engine Marketing yani “Arama Motoru Pazarlamacılığı” anlamına gelmektedir. Gelişen teknolojiyle beraber  ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren büyük firmalarca severek kullanılan bir yöntemdir. SEM, pazarlama yöntemi sayesinde ürün ve hizmetler için düzenlenen kampanya ve tanıtımlar daha çok potansiyel müşteriye ulaşmakta ve markanın bilinirliğini arttırmaktadır.

SEM Kampanyaları ve Teklif Belirleme

Asırlardır kullanılan klasik pazarlama ve reklamcılık yöntemlerinde; ilgili tanıtımın hangi hedef kitleye ulaştığı ne kadar kişiye ulaştığı ne denli etkili olduğu gibi ticaretin temelini oluşturan kavramlar, ürün ve hizmet sunan kişi ve kurumlar adına bu zamana kadar nasıl önem taşıdıysa; arama motoru pazarlamacılığı yolu ile arama motorlarında gerçekleştirilen pazarlama ve tanıtımların da aynı şekilde kaç kullanıcıya ulaştığı konusu  önem arz etmektedir . Şirket ve kurumlar bu yolla tanıtım faaliyetlerinin verimlilik düzeyini ölçümleyebilmektedir.

SEM kampanyaları için teklifler nasıl belirlenir?

Arama motoru pazarlamacılığında teklifler açık artırma usulüne göre çalışmaktadır. SEM çalışmaları bir manada açık artırma sistemine dayanan sistemlerdir. Açık artırma ile arama motorlarının farklı alanlar üzerinde reklam vermek adına firmalar bir fiyat sunmaktadır. Burada arama motorlarının dikkat ettiği durum, verilen reklamlar ile alaka düzeyidir.

Bu nokta da Arama motoru pazarlamacılığı ile ilgili büyük yanılgılarından biri, en büyük reklam bütçesine sahip olanın kazandığıdır. Daha büyük bir reklam bütçesi, özellikle rekabet gücü yüksek anahtar kelimeleri hedeflerken kesinlikle avantajlı olabilir. Ancak arama motoru pazarlamacılığında başarı için tek gereklilik bu değildir. Bunun nedeni, tüm reklamların, arama sonuçlarının yanında görünmeden önce reklam açık artırması olarak bilinen bir süreçten geçmesidir.

SEM kampanyaları için teklifler nasıl belirlenir?

Reklam Açık Artırması Nasıl Çalışır?

Açık artırma süreci, biri Google’a her arama sorgusu girdiğinde gerçekleşmektedir. Reklam veren firmalar ya da bireysel çalışanlar, teklif vermek istedikleri anahtar kelimeleri önceden belirlerler.  Reklamlarının bu anahtar kelimelerle ilgili sonuçların yanında görünmesi için ne kadar (tıklama başına) harcamak istediklerini belirtir. Bu sisteme de açık bir biçimde Ortalama tıklama başına maliyet (ort. TBM), tıklamalarınızın toplam maliyetinin toplam tıklama sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Ortalama TBM’niz, reklamınıza yapılan bir tıklama için ücretlendirildiği gerçek tutar olan gerçek tıklama başına maliyetinizi (gerçek TBM) temel alır. Google, teklif verilen anahtar kelimelerin bir kullanıcının arama sorgusunda bulunduğunu belirlerse, reklamlar adına reklam açık artırması başlar.

Bu aşamada sunduğunuz ücret değil konu ile alakası ve anahtar kelime seçimlerinin benzerliği önemli olacaktır. Buna dikkat ederek daha verimli arama motoru pazarlaması yapabilirsiniz.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?